Çok başarılı olacağınızın 9 göstergesi

Çok başarılı olacağınızın 9 göstergesi

Başarı hepimiz için farklı anlamlara gelir. Genel geçer kariyer tavsiyeleri vermek o yüzden neredeyse imkansız. Ancak farklı alanlarda çok başarılı insanların neredeyse hepsinde ortak olan bazı özellikler var. Business Insider dergisinde yayımlanan bir haber bu 9 özelliği listelemiş.  Acaba kaçı size uyuyor?

İşte çok başarılı insanların ortak özelliklerini bilmek ister misiniz? 1. Ekibin başarısını kişisel çıkarlarınızdan önde tutarsınız
  Bir çalışma ekibinin başarısı, en yetenekli üyelerinin, ekibin yararı için ödün vermesinden geçer. İyi ekipler birbirine yardım eden, kendi görevlerini bilen, kişisel amaçlarını bir kenara bırakan ve ekip başarısını her şeyin üzerinde tutan çalışanlardan oluşur.

 2. Yeni tecrübeler edinmek sizin için önemlidir
  Çabuk sıkılmak ve daha önce denemediğiniz işlere ve aktivitelere ilgi duymak genel olarak “maymun iştahlılık” olarak görülür ve başarısız insanlara yakıştırılan bir özelliktir. Neden düzgün çalışan bir uçaktan paraşütsüz atlayasınız ki?
  Ancak Dr. Robert Cloninger’a göre yenilik arayışı bizi sağlıklı ve mutlu tutan, ve yaşımız ilerledikçe karakter gelişimimize çok yardımı dokunan bir özellik. Maceraperestliğinizi ve merakınızı halihazırda elinizde olan işlerdeki sürekliliğinizden vazgeçmeden takip edebilirseniz, toplumun çok fayda sağlayabileceği o yaratıcılık ışıltısına sahip olabilirsiniz.
  Cloninger’ın da dediği gibi, “Başarılı olmak için, dürtülerimizi kontrol edebilmeliyiz, ancak yeni şeyler denemenin gelecekte bize nasıl faydaları olabileceğini görebilecek kadar da hayal gücümüz olmalı.”

 3. İş ve günlük hayatınızı birbirinden ayırmıyorsunuz
  Gerçekten başarılı insanlar, işlerini hayatlarından çıkarmak yerine, ailelerini ve dostlarını işlerine katarlar. Günlük yaşantılarını, ilgi alanlarını ve hobilerini işlerine dahil etmenin yollarını bulurlar.

 4. Empati duygunuz çok kuvvetli
  Tamamıyla yeni bir şey yaratmıyorsanız, işiniz hâlihazırda var olan bir problemi çözmek veya bir ihtiyacı karşılamak ile ilgilidir. Kendinizi başkasının yerine koymadan, bir ihtiyacı ya da problemi fark etmek çok zordur. Bu durumlarda başarılı iş insanlarını diğerlerinden ayıran şey, empati kurma yeteneğidir.
  İstisnai liderler ise bunu bir adım ileri taşır ve kendilerini çalışanlarının yerine koyar. Başarı sürekli olarak yukarı çıkmak değildir. Başarı bir dairedir, çünkü işinizde ne kadar ilerlerseniz ilerleyin, başarı hala çalışanlarınızla yakından ilişkilidir.

 5. Kendinize kanıtlamak istediğiniz şeyler var
  Birçok insan diğer insanların hatalı olduğunu kanıtlamaya çalışır. Bu bazılarını fazlasıyla motive edebilir. Ancak, gerçekten başarılı insanlar çok daha derin ve kişisel bir şeyle motive olurlar. Gerçek motivasyon, kararlılık ve bağlılık, hayatınızdaki en önemli insana bir şeyleri kanıtlama arzusundan gelir.
  Kendinize.

 6. Haftada 40 saatten fazla çalışma trendine aldanmıyorsunuz
  Araştırmalara göre haftada 40 saatten fazla çalışmak, üretkenliği düşürüyor. İşinizi sevmiyorsanız doğru olabilir.
  Başarılı insanlar verimli çalışır, ancak aynı zamanda rakiplerinden daha çok çalışırlar. Herkesten daha zeki ve daha yetenekli insanlar vardır, başarılı insanların farkı, başarıyı daha çok istemeleridir.

 7. Parayı ödül olarak değil, fırsat ve sorumluluk olarak görüyorsunuz
  Zenginlerle ilgili duyduğumuz birçok hikaye, şehir dışında yeni bir malikane, yeni bir spor araba, aşırı lüks kutlamalar gibi öğeler içerir.
  Başarılı insanlar parayı sadece ödül olarak görmez, onun yerine sahip oldukları parayla yeni iş imkânları yaratır, çalışanlarını ödüllendirip eğitir, topluma katkıda bulunurlar. Sadece kendi hayatlarını değil, diğer insanların hayatlarını da güzelleştirirler.
  En önemlisi de, bunu seyirci kitlesi olmadan yaparlar. Çünkü iyiliğin ödülü alkışlarda değil, iyiliğin kendisindedir.

 8. Özel olduğunuzu düşünmüyorsunuz
  Sosyal medyanın bu kadar baskın olduğu bir dönemde, herkes kendi reklamını yapabilir. Kendi başarılarına odaklanıp, kendini üstün görmek çok kolay.
  Ama gerçekten başarılı insanlar bunu yapmaz. Başarıya hırsları ve kararlılıkları sayesinde ulaştıklarının farkındalardır, ancak akıl aldıkları kişileri, başarılı çalışanlarını ve şanslı olduklarını asla göz ardı etmezler.
  İstisnai derecede başarılı olan insanlar alçakgönüllülüğün yararlarından faydalanırlar. Soru sorar, tavsiye alır ve diğer insanlara övgü gösterirler.


 9. Başarının uçucu, ama saygının ve onurun kalıcı olduğunun farkındasınız
  Çalışanlara yüksek maaş ve iyi fırsatlar sunmak kesinlikle önemli. Ancak hiçbir maaş özsaygının yerini tutmaz. Başarılı insanların çalışanlarına, müşterilerine, hatta karşılaştıkları herkese sunduğu en önemli şey saygıdır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS