Duygusal açıdan güçlü müsünüz?

Duygusal açıdan güçlü müsünüz?

Psychology Today dergisinde çıkan bir habere göre duygusal açıdan güçlü insanlar, günlük yaşamın stresiyle daha kolay başa çıkarlar. Krizler ve zorluklardan sonra daha hızlı normale dönerler.

Genel inanış duygusal açıdan güçlü insanların şikayet etmeyen, bir kriz durumunda sakin kalabilen, asla duygularını belli etmeyen, asla ağlamayan kişiler olduğudur. Duyguları belli etmek zayıflık olarak görülür.


Bu algı çok hatalıdır. Duygusal güç, ne o an verilen tepki, ne de durgunlukla alakalıdır. Tamamen kişinin sıkıntılarla zaman içinde nasıl başa çıktığı ve ne kadar hızlı bir şekilde toparladığıyla ilgilidir.


Örneğin, iki girişimcinin 5 yıl uğraştıkları bir iş başarısız oldu diyelim. Girişimcilerden biri çok mutsuz ve ağlamaya başlıyor, diğeriyse duygularını içinde tutuyor. Hangisi duygusal açıdan daha güçlü?


Bu soruyu o anda cevaplamak imkansız. 


Kişinin olay anındaki reaksiyonu, sonrasında ne yaptıklarına kıyasla çok daha az önemlidir.


Olay olduğu an ağlayıp bütün hafta kendini berbat hisseden biri, hafta sonunda yeni bir fikirle işe dönebilir. Olay sırasında sakin kalan biri, yenilgi hissiyle girişimciliği tamamıyla bırakabilir. Böyle bir karşılaştırmada, ağlayan kişi çenesini sıkıp içine atan kişiye kıyasla duygusal açıdan çok daha güçlüdür.


Çoğumuz böyle durumlarda kendimizi yanlış yargılarız. Zor durumlarda korktuğumuz veya duygusal davrandığımız için “zayıf” olduğumuzu düşünürüz.


Ağrılarınızın sebebi bu olabilir!


Gözyaşları hayal kırıklığının işaretidir, kaybetmiş olmanın değil. Asıl önemli olan geleceğe olan umudunuzu kaybetmemek, devam edebilmek ve o an olmasa da sonuç olarak kötü durumları aşabilmektir.


Duygusal açıdan güçlü olup olmadığınızı merak ediyorsanız, bu 7 özelliğe sahip olup olmadığınızı düşünerek kararı kendiniz verebilirsiniz.


Duygusal açıdan güçlü insanlar…  1. Kötü durumların cesaretlerini kırmasına izin vermezler.

  2. Değişime daha hızlı ayak uydururlar.

  3. İhtiyaçlarını fark eder ve başkalarıyla paylaşırlar.

  4. Bir sorun çıktığında, sorunu takıntı etmek yerine nasıl çözebileceklerini düşünürler.

  5. Hatalarından ders çıkarırlar ve eleştiriye açıklardır.

  6. Zorlu bir duruma daha geniş bir perspektiften bakabilirler.

  7. Başarısızlık ve reddedilme gibi olaylardan sonra daha çabuk düzelirler.


Eğer bu listeye bakıp duygusal olarak güçlü değil miyim diye soruyorsanız, olaylara bakış açınız üzerine çalışıp zamanla duygusal gücünüzü arttırabilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS