Etrafınızdakilerin duyguları size de bulaşabilir!

Daha önce hiç etrafınızdaki birinin duygularının size de bulaştığını hissettiniz mi? Hissettiyseniz büyük ihtimalle yanılmıyordunuz. Uzmanlardan tespitler ve negatif duyguların bulaşmasını önlemek için öneriler... Hazırlayan: İyilik SağlıkHuffington Post gazetesinde yayımlanan bir habere göre duygular, nezle, gripten bile hızlı, göz açıp kapayana kadar bulaşabiliyor.

Uzmanlar hem mutluluk, heyecan gibi olumlu duyguların hem de hüzün ve öfke gibi olumsuz duyguların bir insandan diğerine kolayca bulaştığını söylüyor, hem de iki taraf da bunun farkında olmadan.

Duygular çok basit bir ilkeye bağlı olarak, çok hızlı bir şekilde bulaşır. Konuşma sırasında, içgüdüsel olarak karşımızdakinin mimiklerini, duruşunu, konuşma hızını ve vücut dilini taklit ederiz. Diyelim ki karşınızdaki kişi çok mutlu, onun gülümsemesini görünce siz de istemsizce gülümsersiniz, bu gülümseme, beyinde mutlulukla ilişkili olan nöronları aktive eder ve siz de mutluluk hissedersiniz. Bu yüzden pozitif insanların etrafımızda olmasını severiz.

Duygusal aktarım zarar verebilir

Duygusal aktarımı etkileyen başka bir unsur da, karşınızdakinin ses tonu ve kelime seçimleridir. İnsanlar konuşurlarken o anki ruh hallerine uygun kelimeler seçerler, özellikle de nefret, hüzün veya öfke gibi negatif duygular söz konusu olduğunda.

Bazen, istemeden de olsa bize yardımcı olmayacak duyguları alırız. Diyelim ki bir iş arkadaşınız var, ve genel olarak negatif biri. Kendisiyle aynı fikirde olmayan insanları sürekli olarak sert bir şekilde eleştiriyor ve kavga etmeye her zaman hazır. Siz ne kadar pozitif ve mutlu olursanız olun, bu insanla sıkça yan yana vakit geçirirseniz, negatifliği size de bulaşabilir. Kendinizi alternatif çözümler aramak yerine, yıkıcı eleştiriler yaparken bulabilirsiniz.

Duygusal aktarımın seviyesi, kişilerin arasındaki ilişkinin yakınlığına da bağlıdır. 2014’te California-San Francisco üniversitesinde yapılan bir çalışmada, annelerin stresinin bebeklere bulaştığı keşfedildi. 2012 Finlandiya’da yapılan bir araştırmada ise, kapalı bir sosyal çevrede takılan gençler arasında depresyonun aşırı derecede bulaşıcı olduğu görülmüş.

Kendinizi bulaşıcı negatif duygulardan korumanın yolları

Negatif duyguların size de geçmesini önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var:

Duygunun kaynağını arayın

Olumsuz duygular hissettiğinizde kaynağını sorgulayın.

Örneğin mutsuzsanız kendinize “Gerçekten mutsuz mu hissediyorum yoksa mutsuz insanların etrafında bulunduğum için mi böyleyim?” diye sorun. Duygunun asıl sahibini fark etmek sizi kötü hissetmekten kurtarabilir.

Vücut dilinizi kontrol edin

Duyguları genel olarak diğer insanların vücut dilini ve mimiklerini taklit ederek edindiğimize göre, kendimizi kontrol edip taklit etmeyi bırakarak duyguların geçmesini de önleyebiliriz.

Mutsuz veya öfkeli insanlarla konuşurken yüzünüzü ve vücudunuzu serbest bırakın. Göz kontağı kurmamak da yardımcı olabilir.

Bu egzersizle kendinizi koruyun

Çok fazla stres, hüzün ve öfke aldığınızı hissettiğinizde, bunu fark edin ama panik yapmayın. Derin bir nefes alın ve nefesinizi verirken aklınızda negatif hisleri dışarı üflediğinizi canlandırın. Etrafınızda sizi negatif enerjiden koruyan bir kalkan olduğunu hayal edin.

Eğer bunlar da işe yaramazsa, bulunduğunuz yerden gitmek isteyebilirsiniz. Tamamıyla çıkıp gidemeyeceğiniz bir yer olsa bile, 5 dakika mola vermek kendinize gelmenizde yardımcı olabilir.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS