Gerçek mutluluğun 3 sırrı

Gerçek mutluluğun 3 sırrı

Pozitif psikolojinin kurucularından Martin Seligman yaptığı ses getiren araştırmalarla gerçek mutluluğun üç sırrını ortaya çıkardı.

Keyif Almak: Sevdiklerinizle güzel bir sohbet, tatilin ilk sabahı, lezzetli bi yemek, muhteşem bir manzara, eğlence, alışveriş, doğada yürüyüş... Hayattan keyif alabilmek mutluluğun ilk temel taşı. 


Sevdiğin işi yapmak: İnsan sevdiği bir işle meşgulken zamanın nasıl geçtiğini anlamaz, adeta kendini ve etrafındaki herşeyi unutur. Tamamen yaptığı şeye odaklanır.  Bu odaklanma o kadar yoğundur ki, başka hiçbir düşünce veya duyguya yer kalmaz. Sevdiği işi yaparak para kazanan insanlar gerçekten mutludur. Ama bu mutluluk sadece işle sınırlı değildir. Yeteneğiniz ve ilginiz olan spor veya sanat gibi konularda birşeyler üreterek de bu tarz bir mutluluk yaşamak mümkündür.     


Hayatının bir anlam ve amacı olması: Poker oynamaktan çok keyif almak mümkündür ama bu kalıcı bir mutluluk için yeterli olmayacaktır. Gerçekten mutlu insanların üçüncü sırrı hayatlarının bir anlam ve amacı olmasıdır. Bu hayatları yaşayanlar, kendilerinin ötesinde daha büyük bir amaca hizmet ederek ait olma duygusunu yaşarlar. Bunu yapmanın aile kurmaktan gönüllü olmaya, sosyal oluşumlara katılmaktan hayır kurumlarına bağış yapmaya kadar pek çok yolu vardır.   


Onu kendine aşık etmenin 6 yolu


Seligman, ilerleyen yıllarda gerçek mutluluk sırlarına başarı ve ilişkileri de ekleyerek ‘İyi Bir Hayat’ı keyifli, sevdiğin işlerle meşgul olduğun, anlamlı, başarılı ve sağlıklı ilişkilerin olduğu bir hayat olarak tanımladı.      

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS