Günde 5 dakika ayırarak daha mutlu olabilirsiniz

Günde 5 dakika ayırarak daha mutlu olabilirsiniz

Son 15 yılda yapılan araştırmalar şükretmenin mutluluğu arttırdığına dair çok etkileyici sonuçlar ortaya çıkardı.

Daha mutlu olmak düşündüğünüzden çok daha kolay. Tek yapmanız gereken bir Şükran Günlüğü tutmak. Haftada iki kere oturup 5 maddelik bir liste yapıyorsunuz. Bu listeye hayatınızda olduğuna şükrettiğiniz olaylar, durumlar veya insanları yazıyorsunuz. Yazdıklarınız son derece basit de olabilir (‘’sabah uyanabilmek’’) çok anlamlı da (‘’işimi kaybettiğimde bana maddi manevi destek olan bir ailem ve arkadaşlarım olması’’).


Bunun işe yaradığı bilimsel olarak kanıtlanmış. 1000 kişilik bir araştırmada şükran günlüğü tutanların psikolojik, fiziksel, sağlık ve sosyal ilişkilerinde ölçülebilir faydalar görmüşler. Peki nedir bu faydalar? 


Psikolojik Faydaları


Şükran günlüğü tutanlar daha mutlu, neşeli, iyimser, dikkatli ve enerjik hissediyorlar. Mutlulukları %15-25 oranında artıyor. Diğer araştırmalar hafif veya orta şiddetteki depresyonu da azalttığını gösteriyor. 


Fiziksel Faydaları


Şükredenler daha iyi uyuyor ve daha çok egzersiz yapıyor. 


Sağlık İçin Faydaları


Şükredenlerin uyku kalitesi arttıyor, tansiyonları %10-15 düşüyor, daha sağlıklı tercihler yapıyorlar. Örneğin daha az sigara ve alkol tüketiyorlar. 


Onu kendine aşık etmenin 6 yolu


Sosyal İlişkilere Faydaları


Şükran günlüğü tutanlar etrafındakilerle daha iyi geçiniyor, daha az yalnız hissediyor, daha yardımsever oluyor.


Kendinize bir iyilik yapın. Bir defter alın ve 21 gün boyunca haftada iki kere oturup gerçekten şükrettiğiniz 5 olayı veya kişiyi yazın. Bunları size verilmiş birer hediye gibi düşünün, öyle tarif edin.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS