İyi hissetmek için 4 öneri

Freud ‘’Hayatta ümit edebileceğiniz en iyi şey acı çekmemek’’ demiş. Pozitif psikolojinin önde gelen isimlerinden Dr. Seligman çok daha iyisini yapabileceğinizi savunuyor. İşte kendinizi iyi hissetmek için 4 basit öneri. (Hazırlayan: Özlem Çitçi)Freud ‘’Hayatta ümit edebileceğiniz en iyi şey acı çekmemek’’ demiş.
Pozitif Psikolojinin en önemli isimlerinden Martin Seligman bu görüşün tamamen yanlış ve ahlaken zararlı bir çıkmaz sokak olduğunu düşünüyor.
Seligman’a göre hayatı yaşamaya değer kılan şey endişe, stres ve olumsuzluklardan kurtulmaya çalışmak değil.
Uzun dönemde gerçek mutluluğa ulaşmanın yolu, hayatınızın size zevk vermenin ötesinde bir anlamı olduğunu ve dolu dolu yaşadığınızı hissetmekten geçiyor.
Bunu yapmak aslında zor değil. İşte pozitif psikoloji araştırmalarının desteklediği kolayca uygulayabileceğiniz 4 öneri:

Güçlü yanlarınızı bulun

Kendinizi en iyi hissettiğiniz zamanı düşünün ve o dönemde yaşadıklarınızın hikayesini kağıt üstüne dökün. Bu hikayeyi bir hafta boyunca her gün okuyun ve kendinize şu soruyu sorun: bu dönemde neyi iyi yaptım? Bana ne iyi geldi? Ortaya koyduğum en güçlü yanlarım nelerdi? Yardımseverlik mi? Yaratıcılık mı? Dürüstlük mü? İletişim kurmak mı? Sevdiğim bir şeye kendimi tamamen adayarak çalışmak mı?
Güçlü taraflarınız neyse, hayatınızı bunları kullanmak üzere tekrar organize edin.
Dr. Seligman yaptığı araştırmada katılımcılardan bu egzersiz ile tespit ettikleri güçlü yanlarını 1 hafta boyunca her gün yeni ve farklı bir şekilde kullanmalarını istemiş.
Katılımcıların 1 hafta, 1 ay ve 6 ay sonraki tetkiklerinde hayatlarından tatmin seviyesinin daha yüksek, depresyon vakalarının daha düşük olduğu görülmüş. Dr. Seligman bunun sebebinin, kişinin güçlü yanlarını kullanmasının kendisinde de pozitif duygular doğurması olduğunu düşünüyor. Neyi iyi yapıyorsanız üstüne giderek daha çok fayda yaratmak, daha iyi ilişkiler kurmak ve daha tatmin edici bir hayat yaşamak mümkün.

Her gece şükrettiğiniz 3 şeyin listesini yapın

Her gece yatmadan 5 dakika ayırın ve o gün iyi giden 3 şeyi yazın. Hemen yanına neden iyi gittiğini açıklayan kısacık bir not düşün.
Şükran ve minnet hislerinin mutluluğu arttıran en önemli unsurlardan biri olduğunu gösteren pek çok araştırma var.
Dikkatinizi sürekli kötü giden, sizi mutsuz eden şeylere vermek depresyon riskini arttırıyor. Tam tersine, olumlu gelişmelere odaklanmak ise mutluluk seviyenizi arttırıyor.

İçten bir teşekkür notu yazın

Hayatınıza olumlu katkısı olmuş ama doğru dürüst teşekkür etmediğiniz birini düşünün. Sizin için yaptıklarının hayatınızı nasıl iyileştirdiğini içtenlikle anlatan bir teşekkür notu yazın.
Bu notu paylaşmanın en etkili yolu bir buluşma ayarlayıp okumak.
Dr. Seligman 411 kişi ile yapığı araştırmada bu deneyimi yaşayanların mutluluk seviyelerinde ani bir yükseliş olduğunu ve etkisinin 1 ay boyunca devam ettiğini tespit etmiş. Bu deneyimi yaşayanların genellikle mutluluk gözyaşlarına boğulduklarına dikkat çeken Dr. Seligman, neden bu kadar güçlü ve dönüştürücü olduğu sorusunu ise şöyle cevaplıyor: ‘’Bu deneyim insanları birbirine yakınlaştırıyor’’.

Tepkilerinizde yapıcı olun

Uzun yıllar evlilik ve yakın ilişkileri araştıran sosyal psikolog Shelly Gable’ın basit bir önerisi var: sizin için önemli biri gelip, kendisi ile ilgili iyi bir haber paylaştığında ‘’aktif yapıcı tepki’’ verin diyor.
Örneğin eşiniz eve döndüğünde o gün patronunun üzerinde çalıştığı projeyi çok beğendiğini anlatıyorsa, ‘’çok iyi’’ deyip geçiştirirseniz bu pasif bir tepkidir.
‘’Beğenmesi güzel de, bu kadar çok çalışmaya maaşın ne zaman arttıracak’’ derseniz bu pasif agresif bir tepkidir.
Projesi ve patronunun söyledikleri ile ilgili sorular sorar, onun başarısı için sevindiğinizi hissettirir, hatta daha iyisi küçük bir kutlama önerirseniz aktif yapıcı bir tepki vermiş olursunuz.
Shelly Gable, aktif yapıcı tepkilerin sevgi, bağlılık hisleri ve ilişkileri güçlendirdiğini, hatta çiftler arsında ki cinselliği bile iyi yönde etkilediğini belirtiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS