Kendini kabul etmenin önemi ve yolları

Kendini olduğu gibi kabul etmek hiç kolay bir şey değildir. Aslında çoğu insan kendini tamamıyla kabullenemez. Bunun pek çok sebebi olabilir...Harvard Sağlık’ın kendini kabullenmenin sağlık için önemini ve yollarını açıklayan bir yayınından derlediğimiz bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz. Hazırlayan: İyilik Sağlık HaberKendini olduğu gibi kabullenmek hiç kolay bir şey değildir. Aslında çoğu insan kendini tamamıyla kabullenemez. Bunun birçok sebebi olabilir ama en yaygın sebep kendi özgüvenimizi başkalarının takdiri üzerine inşa etmemizdir. Kendini kabullenemeyen insanlar, çocukluklarında ebeveynlerinden yeterince sevgi ve anlayış görmemiş olabilirler. Sonuç olarak da yetişkin hayatlarında çok daha fazla ilgiye ve takdire ihtiyaç duyarlar, normal seviyede ilgi ve takdir onlar için yeterli olmayabilir.

Kendini kabullenemeyen insanlar, bu eksikliklerini başarılı olarak kapamaya çalışabilirler. Ancak bu, ne yazık ki geçici bir çözümdür. Çünkü başarı, samimiyetin yerini tutamaz. Bu insanlar, aynı zamanda acıya dayanabilmelerinin sahip oldukları en büyük özellik olduğunu düşünürler. Gerçek ilgiye inanmaları zordur, ve biri onlara samimi bir şekilde ilgi duyduğunda, bu duruma şüpheli yaklaşırlar.

Kendini kabullenmemiş olmanın, fiziksel ve psikolojik sağlık üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır. Bu yüzden, bu etkileri anlamak önemlidir.

Kendini kabullenememenin duygusal ve fiziksel etkileri

Kendinizi olduğu gibi kabul etmek yerine sürekli eleştiriyor ve yargılıyorsanız, beyninizin duygu ve stresi kontrol eden bölümü küçülebilir ve çalışması zorlaşır. Bu küçülme aynı zamanda beyin sapının stresi işleyen bölümünde de gerçekleşebilir. Bu bölgelerden gelen stres sinyalleri de, duygusal kontrol bölümünün işleyişini bozabilir. Böylece kendini kabullenememek hem direkt olarak duygusal kontrolü bozarken, hem de dolaylı yoldan, stresi arttırarak sağlığınızı kötü etkiler.

Kendini kabullenmenin yolları

Kendini kabullenmenin 3 aşaması vardır
1. Öz-farkındalık
2. Öz-düzenleme
3. Öz-aşkınlık

Öz-farkındalık kişinin kendi duygu, düşünce ve davranışlarının farkında olması durumudur. Öz-farkındalığın ünlü psikolog ve yazar Daniel Coleman tarafından tanımlanan üç önemli birleşeni duyguları ve bunların kendi üzerindeki etkilerini fark etmek, kendi güçlü ve zayıf taraflarını görmek ve kendi değerinin farkında olmaktır.

Öz-düzenleme duygularımızı, düşüncelerimizi ve davranışlarımızı kontrol edebilme yeteneğidir. Kendini kabullenebilmek için dikkatinizi kendinize duyduğunuz hoşnutsuzluğa değil pozitif yönlerinize odaklayabilirsiniz. Aynı zamanda negatif olaylara da farklı bir bakış açısından bakıp, bu olaylardan doğan fırsatları görebilirsiniz. Örneğin, yaşadığınız zorluklara isyan etmek kendinizi veya başkalarını suçlamak yerine büyümenize yardımcı olacağını fark etmek, bu farklı bakış açısına örnek olabilir.

Ancak, kendini kabullenmemek, bilinçaltında gerçekleşiyor olabilir. Dolayısıyla bunu sadece öz-düzenleme ile çözmek mümkün olmayabilir. Ayrıca, kendinizi kabullenmek ve affetmek sizi -affetmesi gereken ve affedilmesi gereken- olarak ikiye ayırır, bu iki parça birbirlerine karşı olurlar. Aslında kabullenmenin kendinizi iyisiyle kötüsüyle bütün olarak görmek olduğu düşünülürse, daha derin bir kabullenmeye öz-denetim yerine öz-aşkınlık yardımcı olabilir.

Öz-aşkınlık kişinin kendiyle meşgul olmayı bırakıp kendini başkalarına, işine, bir davaya veya başka bir etkinliğe adayabilme yetisidir. Öz-aşkınık yaşadığınızda, kendinizi tanımlamak için kendiniz dışındaki şeyleri kullanmayı bırakırsınız. Bunun yerine, dünyayla zorlama olmayan bir bağ kurarsınız. Bunu da işinize, ailenize, veya genel olarak topluma vakit ayırıp, yardımcı olarak sağlayabilirsiniz. Burada iyileştirici olan, kendinizi aşan bir amaca gönülden bağ hissetmektir.

Öz-farkındalık, öz-denetim ve öz-yükseliş beyinde kalıcı pozitif değişiklikler yaratma gücüne sahiptir.

Kendini kabullenmek için meditasyon

Kendinizi kabullenmek için yapabileceğiniz iki meditasyon türü var: farkındalık meditasyonu ve şefkat (loving kindness veya metta) meditasyonu.

Farkındalık meditasyonu, kendi duygularınızın farkında olmak ancak yargılamamak, duyguların gelişlerini ve gidişlerini gözlemlemek olarak anlatılabilir. Bunu yapmak, beyninizin strese dayanıklılığını arttırabilir, ve sizi sakinleştirir.

Kendinize şefkat göstermek ise, kendinizi kabullenmenizi kolaylaştırır. Şefkat meditasyonu, beynin duyguları gözlemleyen ve işleyen bölümünün çalışmasını değiştirerek bunu başarmanızı sağlayabilir.

Kendinizi kabullenmek için kendi yolunuzu bulun

Bu yöntemler, herkese uygun olmayabilir. Bilimsel gözlem ve deneycilik, hangi çözümlerin genel olarak işe yaradığı konusunda çok yardımcı olsa da, bireysel seviyede en iyi çözümü ancak kendiniz bulabilirsiniz.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS