Sınır koymanın hayatınızda 10 getirisi

Herkes için her şeyi yapamayız... Sınırları belirsiz bir hayat, neredeyse asla "hayır" dememektir. Kendi hislerinden önce kalan herkesin hislerini düşünmektir. İnsanları sürekli olarak memnun etme alışkanlığı aşırı yorucudur ve sağlığınıza bile zarar verebilir. Bu yüzden herkesin bazı sınırlara ihtiyacı vardır. Huffington Post gazetesinde yayımlanan bir haberden derlediğim bu yazıda, sınır koymanın hayatınıza 10 getirisinden bahsedeceğiz. Hazırlayan: İyilik Sağlık HaberKendinizle ilgili farkındalığınız artar

Vanderbilt Üniversitesi psikologu Chad Buck "Sınırlar bariyer veya duvar değildir. Sınır koymak, kendi duygularınız ve fikirlerinizle başkalarının duygu ve fikirlerini ayrı tutmaktır" diyor.

Sınırlarınızı belirlemek için önce kendi ihtiyaçlarınızı ve hislerinizi anlamanız gerekir. Bu kendinizle ilgili farkındalığınızı arttırır ve sizi geliştirir.

Enerjiniz yükselir

Başkalarının ihtiyaçlarıyla ilgilenirken, kendi ihtiyaçlarınızı göz ardı etmemek bencillik değildir. Aksine sınır koymak ve kendinizle ilgilenecek vakit yaratmak sizin enerjinizi yükseltir ve sizin için doğru olan zamanda diğer insanlara daha etkili bir şekilde yardım etmenizi sağlar.

Stres seviyeniz düşer.

Sürekli olarak diğer insanların ihtiyaçlarına göre yaşamak sizi çok yorabilir. Sınırlarımız olmadığında, etrafımızdakilerin stresini kendi üstümüze alırız ve kendi psikolojimizi zorlamış oluruz.

Başka bir deyişle, sınır koymazsak, etrafımızdaki herkesin problemlerini üstlenme riskini taşınırız. Bu da kendi mutluluğumuzu hiçe saymamıza yol açabilir.

Daha iyi bir eş ve arkadaş olursunuz

Sınır koymanın ilişkilerinize iki farklı açıdan faydası vardır.

Birincisi eğer sınır koymazsanız, etrafınızdakiler de sizin limitiniz yokmuş gibi davranır. Böylece tüm enerjinizi başkalarına harcamak zorunda kalırsınız. Buna son verdiğinizde, kendinize ve en yakınlarınıza harcayacak daha çok enerjiniz olur. Böylece, onların ihtiyaçlarına da daha fazla dikkat edebilirsiniz.

Araştırmalara göre kendi sınırları yeterince iyi olmayanlar, başkalarının sınırlarını aşmaya da daha eğimli oluyor. Yani sürekli veren biriyseniz bunu karşınızdakinden de beklemeye başlıyorsunuz. Bu da ilişkilerde problemlere sebep oluyor.

Daha iyi iletişim kurarsınız

Sınır koymak için, neyi tolere edip neyi edemeyeceğinizi karşınızdakine anlatmanız gerekir. Bunun için de açık konuşmak ve kararlı olmak gerekir. Kendi ihtiyaçlarınızı belirtmeniz insanların sizi anlamasını da kolaylaştırır. Yapmanız gereken en önemli şey diğerlerinin sınırlarınızı anlamasını beklemek yerine iletişim kurmaktır.

Nasıl hayır diyeceğinizi öğrenirsiniz

Hayır, basit bir sözcük olabilir ama kesinlikle güçlüdür. Sınır koymanın en iyi yolu, üstesinden gelecek kapasitenizin olmadığı şeylere hayır diyebilmektir.

Aktris Lena Dunham, 2016'daki blogunda, "hayır" kelimesini kullanmaya başlayıp, insanları memnun etme alışkanlığından kurtulduktan sonra hayatının nasıl geliştiğini şöyle anlatıyor:

"Yavaş bir değişimdi, ama nazik bir "hayır" sonunda kelime dağarcığıma girdi ...Ve mucizevi bir şey oldu: hayatım tamamen değişti. ... İnsanlar dürüstlüğün değerini biliyor. Anlıyorlar. Böylece, o hayırlarla birlikte, hayatımın her yeri "evet" doldu.

İnsanlara daha fazla güvenmeye başlarsınız

İnsanlar, sınır koyarak diğerlerini üzeceğini düşünür. Çoğu insan sevginin diğer insanları memnun etmekten geçtiğini düşünür, ve sınır koymanın sevgiyi engelleyeceğine inanır.

Ancak böyle davranarak, aslında korkuyla harekete geçeriz ve ilişkilerimizi kontrol etmeye çalışırız. Bunun yerine, sınırlarımızı belirterek, o insanlara güvenimizi göstermiş oluruz. Güven, her türlü ilişkiyi güçlendirir.

Daha az öfkelenirsiniz

Sınır koymadığınızda, diğer insanlar hayatınız üzerinde söz sahibi olur, bu da sizi sinirlendirebilir. İnsanların hoşumuza gitmeyen şeyler yapmasına, hatta bizi kullanmasına izin veririz. Ama aynı zamanda onlara öfkelenir, yavaş yavaş kin biriktirmeye başlarız.

Aslında insanları yıpratmadan sınır koymak mümkün. En önemli şey, ikna edici olabilmek.

Agresif olmadan kararlı olmayı deneyin. Agresif davranmak karşınızdakini savunmaya geçirerek mesajınızın ulaşmasına engel olur. Kararlı olmak, zorlayıcı olmadan mantıklı ve dürüst olmaktır.

Gerçekten yapmak istediğiniz şeyleri yapmaya başlarsınız

Hayır diyebildiğiniz için yapmak zorunda kalmadığınız şeyleri hayal edin. Sınırlar sizi gerçekten yapmak istediğiniz şeyleri yapmanız konusunda özgür kılar.

‘’Sınırlar hayat değiştirici fırsatlar getirir." diyor Buck. "Vakit ve enerji gerektiren hobilerinize daha fazla vakit ayırmanızı sağlarlar."

Daha anlayışlı biri olursunuz

"İş hayatımın en ilginç keşiflerinden biri, 13 yıldır röportaj yaptığım insanlardan en merhametli olanının, aynı zamanda en fazla sınır koyanı olmasıydı." diyor Brown.

Neyi tolere edebileceğimiz konusunda kendimize merhametli olabilirsek, bu merhameti kendi sınırları içinde kalmaya çalışan diğer insanlara da gösterebiliriz.

Daha mutlu bir hayat, daha sıcak bir kişilik ve daha iyi ilişkiler! Tek yapmanız gereken kendi sınırlarınızı fark etmek!

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS