Peynir ve kaymak vücudu koruyor

Yapılan son araştırmalar, sanılanın aksine yağlı peynir ve kaymağın vücudu kalp krizi, kanser ve diyabet gibi hastalıklardan koruduğunu ortaya çıkardı. Diyet alışkanlıklarını ters yüz eden bu çalışmada, bu yiyeceklerin kilo vermeye de yardımcı olduğu belirlendi.Diyet yapanların korkulu rüyası tereyağ, yağlı peynir ve kaymak sanıldığı kadar sağlıksız değil. İrlanda'da yapılan yeni bir araştırma, doğal yağa sahip peynir ve kaymağın diyabet ve kalp hastalıklarına karşı vücudu koruduğunu ortaya koydu.
İrlanda Üniversitesi'nde araştırmaları yürüten Profesör Sherif Sultan, doymuş yağ oranına sahip olan yağlı peynir ve kaymağın sanıldığı gibi ikinci tip diyabeti, kanser ve kalp krizi riskini artırmadığını belirledi.
Türkiye'de söylemleriyle olay yaratan Profesör Dr. Canan Karatay'ı haklı çıkaran araştırmalarda, yağlı peynir ve kaymağın tansiyonu düşürdüğü, vücuttaki glukoz seviyesini düzenleyerek vücudu bu hastalıklara karşı koruduğu ifade edildi.
Sultan, mevcut diyet tavsiyelerini bir kenara bırakatak, “On yıllardır insanlara bu tür yağlı gıdaları tüketmemesi önerildi. Ancak sağlıklı kalmamız için vücudun bu yağlarla ihtiyacı var. Vücut bu yağları çok iyi absorbe edebiliyor” açıklamasında bulundu.
Araştırmalarda ayrıca, peynir, tereyağ ve kaymak gibi doğal yağlı gıdaların kilo vermeye ve vücudun incelmesine de yardımcı olduğunu ortaya çıkarıldı. İnsanlara yüksek karbonhidrat diyeti ve rafine şekerden uzak durmalarını tavsiye eden Profesör Sultan, “Bu ikisi 21. yüzyılda kardiyovasküler ölümlerin hepsinden sorumludur” dedi.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS