Agnostik Ne Demek, Kime Denir? Agnostisizm Nedir, Neye İnanır?

Agnostik Ne Demek, Kime Denir? Agnostisizm Nedir, Neye İnanır?

Agnostik Ne Demek, Kime Denir Agnostisizm Nedir, Neye İnanır
expand

Agnostik son zamanlarda sıklıkla duymakta olduğumuz bir düşünme biçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum kişiler tarafından Agnostik ne demek ve kime denir soruları sorulmaktadır. Bu bakımdan pek çok kimse açısından hakkında bilgi edinilmek istenen bir konu başlığı olma özelliği taşımaktadır.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Agnostik Ne Demek?

Agnostik ne demek sorusunun yanıtı şu şekilde verilebilir: Agnostik Türkçede bilinmezcilik demektir.

Agnostik Kime Denir?

Agnostik kime denir şeklindeki soruya verilebilecek en doğru yanıt ise şu şekilde olabilmektedir: Kendisini hiç bir dinin mensubu olarak hissetmeyen ve her şeyin bilinmez olduğuna inanan bireylere agnostik denir. 

Agnostisizm Nedir? 

Agnostisizm: Tanrı’nın var olduğunun bilinmesinin yahut kanıtlanmasının olanaksız bir şey olduğu görüşüdür. “Agnostik” sözcüğü, özde “bilgisi olmayan” anlamını taşıyan bir sözcük olma niteliği barındırmaktadır. 

Agnostisizm Neye İnanır?

Agnostisizm, Tanrı’nın var olduğunun yahut da yok olduğunun kanıtlanamayacağına, Tanrı’nın var olup olmadığını bilmenin olanaksız bir durum olduğuna inanır. Agnostisizm bu yönden önemli bir doğruluk payı taşımaktadır. Tanrı’nın var olduğu ya da yok olduğu deneysel olarak kanıtlanabilir bir durum olma özelliği taşımamaktadır.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Agnostisizm Akımının Kurucusu Kimdir?

Agnostik kavramını ilk defa kullanan kişi olarak tarihe geçen isim bir İngiliz olan Thomas Henry Huxley olmuştur. 

Agnostisizmin Tanımı

Agnostisizm, ateizm ile aynı düşünce biçimi değildir. Ateizm, tanrının var olmadığını ya da var olamayacağını savunan bir düşünce akımıdır. Ancak agnostisizm, tanrının var olup olmadığı konusunun bir bilinmezlik olduğunu ya da asla bilinemeyeceğini savunan bir düşüncedir. 

 

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow