Ai Weiwei’in ilk sergisi Sakıp Sabancı Müzesi'nde

  1. Kültür Sanat
Ai Weiwei’in ilk sergisi Sakıp Sabancı Müzesi'nde
Ai Weiwei’in ilk sergisi Sakıp Sabancı Müzesi'nde

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Akbank’ın desteğiyle Ai Weiwei’in Türkiye’deki ilk sergisine ev sahipliği yapıyor. 12 Eylül 2017 tarihinde açılacak sergide sanatçının çalışmalarından geniş bir seçkiyle birlikte yeni işleri de sunulacak. Ai Weiwei’in porselen çalışmalarına odaklanan serginin anlatısı, sanatçının hem hayat hikâyesinin, hem de onun el sanatları geleneğine ve sanat tarihine yaklaşımının da izlerini taşıyor.

Ai Weiwei’in porselen yolculuğunun her aşaması sergide sanatçının ikonik çalışmalarıyla temsil ediliyor. Sanatçı, günümüz dünyasıyla ilgili mesajlarını geleneksel Çin el sanatları aracılığıyla bizlere aktarıyor; sanatı izleyiciye çağımızın paradokslarına dair bir bakış açısı sağlıyor.

Sergi, Ai Weiwei’in çalışmalarında tekrar tekrar görülen temaların kullanılmasıyla kurgulanmış bir yapı aracılığıyla onun sanatına kapsamlı bir bakış sunuyor. Sanatçının sahicilik, çağlar boyu değer sistemlerinin dönüşümü ve kültür tarihi kavramlarını irdeleyen çalışmaları, izleyenleri söz konusu kültürel, sanatsal ve tarihsel değerleri anlamaya çağırıyor. Çalışmalarına “kültürlerin hazır objelerini” yerleştiren Ai Weiwei, izleyiciye yeni yorum olanakları sağlıyor ve objelerin bağlamlarına göre nasıl birbirinden bütünüyle farklı değerlere göre yargılanabileceğini gösteriyor.

Ai Weiwei, replika çalışmalarında sahicilik kavramını sorgulayarak, özgün obje ile kopyası arasındaki farkı çürütüyor. Bugüne ulaşmış antikaların kalıntıları ışığında, Ai Weiwei Çin ve Yunan çömlek bezemeleri ve Mısır duvar resimlerinin mantığını uyarlayarak tarih konusunda düşünüyor ve bize çağdaş dünyaya dair kapsamlı bir bakış açısı sunuyor.

Ai Weiwei’in Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki sergisi, porselen alanında kapsamlı seçkisiyle izleyicinin bu özgün sanatçının çalışmalarını keşfedebileceği benzersiz bir ortam olarak öne çıkıyor.

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer, Ai Weiwei Sergisi üzerine şu sözlere yer verdi; “Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Eylül 2017’de büyük bir sanatçıyı ağırlayacak. Günümüzün en önemli çağdaş sanatçılarından olan ve her yıl değişik ülkelerde hazırladığı çeşitli sergilerle gündemi oluşturan Ai Weiwei, müzemize büyük bir sergiyle gelecek. Bu çok tanınan sanatçıyı, doğduğu ülke olan Çin’i bizim topraklarımızla birleştiren İpek Yolu çerçevesinde yarattığı yeni ve ağırlıkla seramik eserleriyle ağırlayacak olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. 12 Eylül 2017 tarihinde açılacak sergi, Ai Weiwei’in kendi sözleriyle şimdiye kadar yaptıkları arasında en kapsamlı ve en büyük sergisi olacak. Bu sergiyi kuruluşumuzdan itibaren pek çok büyük sergiyi düzenlememize ve onları Türk sanatseverlerle buluşturmamıza fırsat veren Akbank’la yapmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz”

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ise; “Akbank, her iki yılda bir Sakıp Sabancı Müzesi'nde büyük bir sergiye destek sağlama geleneğini gururla devam ettiriyor. Sakıp Sabancı Müzesi bu sene, çağdaş sanatın en önemli temsilcilerinden dünyaca ünlü sanatçı Ai Weiwei'i İstanbul'da ağırlamakta karar kıldı. Kurulduğu günden beri sanatı destekleyen Akbank için bu sergiye destek olmak gerçekten onur verici. Sakıp Sabancı Müzesi'yle birlikte gerçekleştirdiğimiz ZERO, Rodin, Dali ve Anish Kapoor sergilerini heyecanla karşılayan, kapılarında aylarca kuyruk olan Türk sanatseverlerin Ai Weiwei'e de ilgisinin büyük olacağına inanıyoruz. Bu sergi vesilesiyle İstanbul'un ve ülkemizin yurtdışında doğru ve iyi tanıtımını yapmaktan da özellikle gurur duyuyoruz” şeklinde konuştu.


Ai Weiwei sergisi Sabancı Müzesi'ne geliyor

Ai Weiwei: Çin'in en etkili isimlerinden biri 

Günümüzün çağdaş sanat alanında Çin’de yetişen en etkili kişilerden biri olan Ai Weiwei, heykel, büyük ölçekli yerleştirmeler, film ve mimarlık dâhil çok geniş bir yelpazedeki disiplinler içinde çalışır. Çalışmaları, sunuldukları bağlamda sahicilik ve değer sistemlerinin dönüşümü meselelerine eğilir; bu da, izleyenlere günümüzün siyasi ve kültürel konularında bir bakış açısı sağlar. Lafını esirgemeyen bir siyasi ve sosyal yorumcu olarak Ai Weiwei’in güncel mesajları kültür, tarih ve sanat değerlerimiz konusunda bize sunduğu bakış açısının bölünmez parçalarıdır.

Muhalif şair Ai Qing’in oğlu olan, Beijing’de, 1957’de doğan Ai Weiwei, Çin’de çağdaş sanatın filizlenmesine hayati katkılarda bulunmuştur. Babasının Çin Komünist Partisi’nin suçlamaları yüzünden 1959’da ailesiyle birlikte gönderildiği bir “yeniden eğitim” kampında büyüyen Ai Weiwei, 1981’de ABD’ye gitti. Orada Marcel Duchamp ve Andy Warhol gibi figürlerin sanatıyla tanışması Ai Weiwei’in çağdaş sanata yaklaşımını büyük ölçüde etkiledi. Çin’e 1993’te döndüğünde geleneksel objeler ve el sanatlarıyla yaptığı deneyler ona geçmiş ve bugün, eski ve yeni Çin arasında köprüler kurma imkânlarını sundu.

2008 Sichuan Depremi kurbanları konusunda yaptığı “Yurttaş Soruşturması” gibi araştırma projeleri, bir muhalefet biçimi olarak sosyal medyayı kullanması ve bir aktivist olarak edindiği tecrübelerden beslenen çalışmaları sonucunda, Ai Weiwei’in sanatı siyasi aktivizm ile çağdaş sanat arasındaki ayrımı bulandırmıştır. Ai Weiwei, çağdaş dinamikler ve tarih algımızla ilgili çalışmaları aracılığıyla otuz yılı aşkın bir süredir bize dünyayı algılamak ve yorumlamakta yeni yollar sunmaktadır. Ai Weiwei Uluslararası Af Örgütü’nün 2015 Vicdan Elçisi Ödülü’nü ve İnsan Hakları Vakfı’nın 2012 Václav Havel Yaratıcı Muhalefet Ödülü’nü almıştır.

Yakın tarihli kişisel sergileri arasında, Washington DC Hirshhorn Müzesi ve Heykel Parkı’ndaki “Ai Weiwei: Hirshhorn’daki İzler”, Kudüs İsrail Müzesi’ndeki “Belki, Belki Değil”, Prag Ulusal Galerisi’ndeki “Yolculuk Yasası”, Floransa, Palazzo Strozzi’deki “Ai Weiwei, Libero”, Viyana 21er Haus Çağdaş Sanat Müzesi’ndeki “Ai Weiwei. Yer Değiştirme – Dönüşme” ve Londra Kraliyet Sanat Akademisi’ndeki “Ai Weiwei” vardır.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS