hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aleyna İsminin Anlamı Nedir? Aleyna İsmi Kur'an'da Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

  Aleyna İsminin Anlamı Nedir Aleyna İsmi Kuranda Geçer Mi, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek
  expand

  Son dönemlerin popüler isimlerinden biri Aleyna adıdır. Özellikle güzel bir okunuş ve telaffuz sağlaması ile kız çocukları için değerlendirilir. Ayrıca sunmuş olduğu güzel anlamları doğrultusunda ilgi gören bir isim olduğunu söylemek mümkün. Aynı zamanda dini ve tarihi açıdan da önemli bir yere sahip isimler içerisinde bulunuyor. Öyle ki Osmanlı döneminden günümüze ulaşmış köklü bir isim olarak öne çıkar. Diğer yandan modern yapısı ile beraber kız çocukları için güzel bir karşılık vermektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Aleyna İsminin Anlamı Nedir?

   Güzel anlamlar sunması ile beraber Aleyna değişik karşılıklar getirmektedir. Kökeni bilinmeyen yabancı isimler içerisinde gelen Aleyna, iki değişik anlamı kapsamında ele alınır.

   - Bizim üzerimizde, bizim hakkımızda

   - Esenlik ve güzelliklere sahip, esenlik içerisinde olan

   Böylesi güzel anlamları ile birlikte kız çocukları için alternatif isimler içerisinde bulunuyor. Hatta son yıllarda birçok anne ve baba direkt olarak tek başına kız çocukları için bu ismi kullanmaktadır.

   Aleyna İsmi Kur'an'da Geçer mi?

   Kız çocuklar için yaygın olarak değerlendirilen isimlerden biri Aleyna adıdır. Aynı zamanda bu isim konusunda internet üzerinden pek çok ebeveyn araştırma yapıyor. Özellikle Kur'an-ı Kerim'de geçip geçmediğine dair bilgi alınmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda Aleyna isminin Kur'an-ı Kerim'de geçtiğini söylemek mümkün. İki değişik ve güzel anlamları eşliğinde öne çıkan ve Kuran'da yer alan isimler içerisinde bulunmaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Aleyna İsminin TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

   Türk Dil Kurumu üzerinden Aleyna ismi iki değişik anlamı ile beraber aynı şekilde kullanılır. Bu doğrultuda özellikle ‘Esenlik ve güzelliklere sahip, esenlik içerisinde olan’ anlamları daha fazla ele alınır. Aynı zamanda bizim üzerimizde ya da bizim hakkımızı gibi anlamlar kapsamında da gün içerisinde değerlendirilir. Yani sadece bir isim olarak değil aynı zamanda kelime olarak da kullanıldığını söylemek mümkün. Medya üzerinden de popüler ve ünlü olan bir isim olarak son dönemde de çok fazla ilgi çektiğini söylemek gerekir. O yüzden kız çocukları adına en çok İnternetten araştırılan isimler arasına girmiş durumda. 

   Aleyna İsminin Kullanımı

   Oldukça güzel bir okunuş sağlaması ile beraber kız çocukları için en güzel isimlerden biri Aleyna adıdır. Aynı zamanda son yılların Türkçede yaygın isimleri içerisinde geldiğini söylemek gerekir. Bununla beraber kız çocuklarına hitap eden güzel bir anlam taşıyor. O yüzden genelde tek başına kullanılır. Tabii anne baba isteklerine uygun başka isimler üzerinden de güzel bir uyum sağlayabilir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow