hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Anka Kuşu Nedir, Neyi Temsil Eder? Anka Kuşu Hikayesi Neyi Anlatır?

  Anka Kuşu Nedir, Neyi Temsil Eder Anka Kuşu Hikayesi Neyi Anlatır
  expand

  Geçmişten günümüze kadar ulaşmış pek çok farklı efsanede anka kuşu ile karşılaşmak mümkün. Özellikle farklı renkleri ve asil görüntüsü ile fantastik hikayelerin vazgeçilmezi olarak öne çıktığını söylemek gerekir. Günümüzde hala fantastik kitaplar ve filmlerde yaygın olarak kullanılıyor. Tabii aynı zamanda Anka kuşunun belli bir çıkış hikayesi olduğunu ifade etmek mümkün. Bu çıkış hikayesi ne bağlantı olarak birçok farklı ülkenin değişik efsanelerinde yer almaktadır. O yüzden Anka kuşunun neyi temsil ettiği ve hikayesini ne olduğu pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Anka Kuşu Nedir?

   Anka kuşu aynı zamanda diğer ismine Zümrüdüanka kuşu olarak bilinmektedir. Kökeni ise Pers mitolojisi ve divanına kadar uzanan bir yapıya sahiptir. Efsanevi ve iyicil bir kuş türü olarak öne çıkar. Eski Mısır mitolojisinde fenix, Türk mitolojisinde ise uyuma ve Tuğrul gibi kuşlarla benzerlik gösterir. Bu sebepten dolayı pek çok farklı ülke üzerinden farklı hikayeler ile günümüze kadar ulaşmış bir efsanevi kuştur. Özellikleri ve ilginç hikayesi ile beraber, günümüzde hala oldukça farklı hikâyelerde kullanılır.

   Anka Kuşu Neyi Temsil Eder?

   Birçok farklı Efsaneye bakıldığı zaman Ankara koşu kafdağı ile beraber aynı zamanda Habeş diyarında yaşadığı iddia edilir. Bu doğrultuda ölümsüz olduğu ve aynı zamanda ölüm sözü temsil ettiği dile getirilir. Aynı zamanda Türk mitolojisi üzerinden kendini aramanın ve yeniden doğmanın temizliğini anlatır. Zaten pek çok farklı mitoloji üzerinden, Anka kuşu küllerinden yeniden doğar. Bu doğrultuda temsil ettiği durum, herhangi bir kişinin yaşamış olduğu zorluk üzerinden tekrar ayağa kalkabilmesini de anlatır. Tabii bunun dışında daha pek çok önemli durumu temsil eder;

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   - Sadakat

   - Zarafet

   - Hakkaniyet

   - Tekamül

   - Ölümsüzlük

   Bu unsurlar Anka kuşunun karakteristik özelliklerin de yer almış ve onu efsane haline getirmiş temsillerdir.

   Anka Kuşu Hikayesi Neyi Anlatır?

   Efsaneye göre anka kuşu bütün kuşların hükümdarı olarak bilinir. Kaf Dağı ile beraber aynı zamanda Habeş Diyarında yaşadığına İnanılır. Aynı zamanda bilgi ağacında yaşaması ile beraber her şeyi bildiği iddia edilir.

   Diğer tüm Kuşlar Anka kuşuna İnanır ve onu kurtaracağına dair inanç beslerlermiş. Bu özel hikayesi ile beraber anka kuşu geçmişten günümüze birçok farklı ülke üzerinden farklı efsanelerde yer almıştır. Tabii ülkeye bağlı olarak değişik efsaneler de farklı isimler üzerinden de ele alındığını söylemek mümkün. Ancak genel itibariyle özellikleri bakımından ortak biçimde değerlendirildiğini eklemek gerekir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow