hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Anneanne Nasıl Yazılır? Anneanne TDK Doğru Yazılışı... Anane Mi Anneanne Mi?

  Anneanne Nasıl Yazılır Anneanne TDK Doğru Yazılışı... Anane Mi Anneanne Mi
  expand

  Türkçe, yazıldığı gibi okunan bir dildir. Ancak bazı sözcükler, okunuşu şeklinde yazılırsa karmaşaya neden olabiliyor. Çünkü konuşma dilinde, yazı diline nazaran kısaltmalara ve farklı dil kurallarına yer verilmektedir. Bu konuda en doğru kaynak olan Türk Dil Kurumu sözlüğüne bakmakta fayda vardır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anneanne Nasıl Yazılır?

  Anneanne, annemizin annesine verilen isimdir. Bu kelime günlük hayatta sıkça kullanılır. Ancak doğru yazımı nasıl olmalıdır hep kafa karıştırır. Anneanne kelimesi yazılışında en çok tereddütte bırakan nokta ise ayrı mı yoksa bitişik mi yazılacağı konusudur. Anneanne sözcüğü bitişik yazılır. Yani anne anne yazımı yanlış olup, anneanne doğru yazım şeklidir.

  Anneanne TDK Doğru Yazılışı

  Bir kelimenin nasıl yazıldığını öğrenmek istiyorsak Türk Dil Kurumu sözlüğünde yararlanmak doğru olacaktır. Çünkü bu sözlük üzerinden dilimizde yer alan bütün kelimelerin doğru yazılışlarına ve anlamlarına ulaşmamız mümkündür. Anneanne sözcüğünün doğru yazılışını da TDK sözlüğünden öğrenebiliriz. Türk Dil Kurumu Sözlüğüne göre bu kelimenin doğru yazımı anneanne şeklindedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anane mi? Anneanne mi?

  Anneanne sözcüğünün en çok karıştırıldığı ve bizleri ikilemde bırakan bir diğer noktası da anane şeklinin doğru olup olmadığıdır. Kelimeyi bazı kaynaklarda ve günlük yaşantımızda, konuşma dilinde anane şeklinde görebiliriz. Ancak bu yazım şekli yanlıştır. Fakat anane kelimesi, genellikle örf ve adetleri kast etmek amacıyla kullanılır. Yani bu kelimeye de dilimizde bu şekilde yer verilir. Fakat anneanne kelimesi doğru olanıdır.

  Anneanne Birleşik mi Yazılır? Ayrı mı Yazılır?

  Anneanne sözcüğünün doğru olanı birleşik yazılmasıdır. Anne anne şeklinde yazımı yanlıştır.

  Anneanne Cümle İçinde Kullanımı

  Ayşe dün sabah anneannesini görmeye gitmiş.

   Emir'in anneannesi ona sürpriz olarak bisiklet almış.

   Biz yakın zamanda anneannemlerin mahallesine taşınıyoruz.

   Anneannemler, bu yaz köydeki evlerine göçmeyi istiyorlar.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow