Beyaz Gemi Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir? Beyaz Gemi Kitap Özeti...

Beyaz Gemi Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir? Beyaz Gemi Kitap Özeti...

Beyaz Gemi Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir? Beyaz Gemi Kitap Özeti...

Beyaz Gemi kitabının konusu, bir çocuğun ruhsal durumu üzerine kurulmuştur. Kırgız (Türk)yazar Cengiz Aytmatov tarafından yazıldı. Beyaz Gemi kitabı 1970 yılında yazılarak dünya üzerinde sayısız okura ulaştı. Roman türünde yazılan Beyaz gemi, San – Taş Vadisi etrafında yaşama zorunluluğundaki birkaç insanla yaşayan ve dedesinden başka kimsesi olmayan çocuğun öyküsüdür.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dedesinden başka kimse tarafından sevilmeyen çocuk psikolojisi etrafında gelişmektedir. Beyaz Gemi kitabı, çevrede bulunan 5-6 kişiden oluşan halk ve dağ yamacında yaşanan zorlu bir yaşam mücadelesini anlatmaktadır.

Beyaz Gemi Kitabının Konusu Nedir, Karakterleri Kimlerdir?

Beyaz gemi, Kırgız Türkü Yazar Cengiz Aytmatov tarafından yazılarak yayımlamıştır. Mümin dede ve anne – baba tarafından terk edilen torununu konu almaktadır. Dünyanın birçok diline çevrilerek okuruna kavuşan beyaz Gemi kitabı 2016 yılında Refik Özdek tarafından Türkiye Türkçesine çevrilerek Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanmıştır.

Sevgisiz ve mutsuz bir çocuk olmasına rağmen hayal dünyasında kendine mutlu bir dünya kuran küçük çocuk kitabı 168 sayfadan oluşmaktadır. Dede ve torun sadece 3 – 5 kişinin yaşadığı bir dağ eteğinde yaşam sürmektedirler. Beyaz Gemi kitabına hayat veren karakterleri;

Mümin Dede,

Orozkul,

Çocuk,

Bekey,

Kulubeg,

Seydaahmet,

Koketay olarak kitapta hayat bulmuştur.

Beyaz Gemi Cengiz Aytmatov tarafından Kırgız Türkçesiyle yazılmıştır. Daha sonraları pek çok dile çevrilerek dünyanın her yerinde okur bulmuş bir romandır. Kitap, San- Taş Vadisi çevresinde yaşamak zorunda kalan 5-6 kişi ve dede torun arasında bir dağın eteklerinde geçmektedir.

Beyaz Gemi Kitap Özeti

Beyaz Gemi Kitabının özeti, konusu ve anlamı gerçek yaşamla hayal dünyası arasında bocalayan bir çocuk etrafında geliştirilmiştir. 1970 yılında yazılan Beyaz Gemi, 2016 yılında ise Refik Özdek tarafından Türkiye Türkçesine çevrilerek Ötüken Neşriyat’ tan çıkarılmıştır. Mümin Dede ilerlemiş yaşına rağmen zaman meydan okuyan biridir.

Çalışmaya aralıksız devam ederek torunuyla birlikte yaşam sürmektedir. Anne, baba tarafından terk edilen torununa kucak açan sevgi dolu bir adamdır. Az insan arasında yaşamak zorunda olan ve bir tek dede tarafından sevilen çocuğun hikayesi Beyaz Gemi muhteşem kurgusu ve gerçek yaşama ışık tutan duygusuyla okurunu etkilemektedir.

Ayrıca kitapta insanların genel olarak güçsüz ve yüksek tahammüllü olmalarını kullanılacak fırsat görmelerinin yanlışlığı vurgulanmaktadır. Dede Torun ve çevre halkının acımasızlığını gözler önüne seren Beyaz gemi halkın birlik beraberliğine çağrı olarak da algılanabilmektedir.
Beyaz gemi kitabı da Cengiz Aytmatov’ un diğer kitapları gibi okurun hayatında geniş yer tutmaktadır.

Kırgız Türkü olarak eserler üreten ünlü yazar Aytmatov hayatı boyunca pek çok esere imza vererek ödüller kazanmıştır. Bunlar arasında en çok bilinenler; 1963 yılında Toprak Ana adlı kitabıyla aldığı Lenin Ödülü ve 2007 yılında aldığı Altın Yürek Edebiyat ödülüdür. Beyaz Gemi kitabıyla da dünyanın pek çok yerinde adını duyurmuştur.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber