BİFO’dan “hayat veren” yeni yıl konseri

BİFO’dan “hayat veren” yeni yıl konseri

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası yeni yılı dinamik ve eğlenceli bir konserle karşıladı. Alkışların uzun süre dinmediği Lütfi Kırdar ICEC'teki konserin solisti “sahneye hükmeden kadın” olarak nitelendirilen dünyaca ünlü soprano Ailyn Perez’di.

Bu sezon 20. yılını kutlayan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), geçtiğimiz ay görkemli Avrupa turnesinde ayakta alkışlanmıştı. Şef Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO’nun Türkiye’de gelenekselleşen Yeni Yıl Konseri’nde de Lütfi Kırdar ICEC salonu hıncahınç doluydu. Seyirciler yaklaşık 2 saat boyunca temposu hiç düşmeyen eğlenceli bir konsere tanıklık etti. Programdaki eserleri tükenmeyen bir enerjiyle çalan neşeli müzisyenlere, güçlü sesiyle olduğu kadar salona yaydığı ışığıyla da büyüleyen ancak tevazu sahibi bir soprano eşlik etti. O isim, opera çevrelerinin kendisinden “olağanüstü yeteneklerin birleşimi” sözleriyle bahsettiği dünyaca ünlü soprano Ailyn Perez’di.

New York Times gazetesi tarafından “sahneye hükmeden büyük bir soprano” olarak tanımlanan Perez, Great Scott, Aşk İksiri, La Boheme yorumlarıyla hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip olurken, La Traviata’nın Violetta’sı olarak nam salan bir isim. Observer tarafından “İdeal Violetta” olarak nitelendirilen Perez, Verdi’nin bu ölümsüz operasında Violetta’nın birinci perdenin sonunda söylediği “Sempre Libera”yı da konserde yorumladı.

Puccini’nin ikinci büyük yapıtı olarak nitelendirilen La Boheme’den “Quando m’en vo” ünlü sopranonun seslendirdiği eserler arasındaydı.

2008 yılından bu yana BİFO’nun sanat yönetmeni ve sürekli şefi olan Sascha Goetzel’in dinamik ve esprili yönetimiyle seyircileri gülümseten konserde, Li Huanzi’nin “Bahar Şenliği” ve Rossini’nin “Hırsız Saksağan” uvertürlerine, Arturo Marquez’in kökleri Küba’ya uzanan Danzon adlı dans stilinden esinlenerek yazdığı “Danzon No. 2”ye, Georges Bizet’nin en sevilen yapıtı “Carmen”e, Leonard Bernstein’ın ünlü müzikalleri On the Town ve Batı Yakası Hikayesi’nden parçalara da yer verildi. Bir ara, vurmalı çalgılarla doğaçlama çalınan Afrika ritimleri de salonu hareketlendirdi. Köçekçe Türk beşleri adıyla anılan çağdaş Türk müziğinin ilk temsilcilerinden Ulvi Cemal Erkin'in yazdığı “Köçekçe Suiti” ile tamamlanan konser, BİFO’nun deyim yerindeyse “hayat veren” yeni sezonununa dair işaretlerle dolu bir dinamizm ile sona erdi.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS