Çocuk Kitapları… En Çok Okunan Çocuk Kitapları Nelerdir?

Çocuk Kitapları… En Çok Okunan Çocuk Kitapları Nelerdir?

Çocuk Kitapları… En Çok Okunan Çocuk Kitapları Nelerdir?

19. yüzyıldan önce çocuklar için sadece masallar ve fabllar kaleme alınıyordu. Bu tarihten itibaren, Amerika, Fransa ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede çocuklar için kitaplar yazılmaya başlandı. ''Chapter Book'' ve ''Juvenile'' isimleriyle de bilinen bu kitaplar çocukların okuma alışkanlığı kazanmasında önemli rol oynar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çocuk Kitaplarının Özellikleri

 1- Çocuk kitaplarında hedef kitlesinin anlayabileceği sade bir dil kullanılır.

 2- Daha rahat okunması için birçoğu resimli basılır.

 3- Bu kitaplar çocukların analitik düşünme becerisini ve görsel hafızasını geliştirir.

 Çocuk Kitapları Çeşitleri

 Çocuk kitapları içeriklerine göre birçok türe ayrılır.

 1- Fantastik çocuk kitapları:

 Bu tür kitaplarda gerçeküstü ögelere ve kahramanlara sıklıkla yer verilir. Masal ve destanla benzer özellikler taşıyan fantastik kitaplar çocukların hayal gücünü geliştirmek için kalem alınır.

 2- Macera kitapları:

 Genellikle 7 - 12 yaş aralığındaki çocukların okuduğu macera kitaplarının birçoğu resimlidir. Bu kitapların ortalama sayfa sayısı 50-60 arası değişir.

 3- Eğitici çocuk kitapları:

 Didaktik bir üslupla kaleme alınan eğitici çocuk kitapları öğüt vermek amacıyla kaleme alınır. Bu tür eserlerde paylaşmak, yardımlaşmak ve çevreye duyarlılık gibi erdemler övülür

 En Çok Okunan Çocuk Kitapları Nelerdir?

 1- Çocuk Kalbi

 Edmondo De Amicis tarafından kaleme alınan Çocuk Kalbi kitabında, Enrico adlı bir ilkokul öğrencisinin günlüğünden oluşur. İlk kez 1886 yılında basılan Çocuk Kalbi kitabı bu zamana kadar en çok okunan çocuk kitaplarından biri oldu.

 2- Küçük Prens:

 Asteroid B 612 adlı hayali bir gezegende yaşananları anlatan Küçük Prens, sadece çocukların değil yetişkinlerin de başucu kitapları arasında yer alıyor. Fransız yazar Antoine de Saint-Exupery tarafından kaleme alınan Küçük Prenses, yaklaşık 15 kez beyaz perdeye uyarlandı.

 3- Pinokyo:

 Carlo Collodi'nin ölümsüz eseri Pinokyo kitabında bir ağaç parçasından yapılan ve yalan söyledikçe burnu uzayan sürrealist bir karakterin yaşadıkları anlatılıyor. Dürüstlüğün ne kadar önemli bir erdem olduğunu vurgulayan hikaye, ilk kez 1883 yılında yayımlandı. Yaklaşık 150 yıldır birçok baskısı yapılan Pinokyo'nun komedi ve aksiyon türünde birçok filmi çekildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 4- Bay Zıp Zıp:

 Toplam 32 sayfadan oluşan Bay Zıp Zıp, bu zamana kadar 20 milyondan fazla sattı. Zıp Zıp adlı bir karakterin yaşadığı maceraları anlatan kitapta, hem eğlenceli hem de eğitici birçok hikaye yer alıyor.

 5- Sakar Cadı Vini'nin Çiftliği

 Laura Owen'in yazdığı Sakat Cadı Vini'nin Çiftliği 2021 yılının en çok satan çocuk kitapları arasında yer alıyor.