hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Anadolu'nun haftalık kültür sanat rehberi

  Anadolunun haftalık kültür sanat rehberi
  expand

  Antalya, Bursa, Trabzon, Samsun, Ordu, Erzurum, Van, Adana, Mersin, Hatay, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Eskişehir, Konya, Sivas ve Zonguldak'ta bu hafta gerçekleştirilecek kültür sanat etkinliklerinden seçmeler...

  Antalya

  Antalya Devlet Tiyatrosu (ADT) yarın ve 10 Ocakta "Yaban Örneği" adlı eseri sahneleyecek.

  Henrik İbsen'in yazdığı, Soner Çimen'in yönettiği eserde, Gül Tunççekiç, Esen Özmanav, Reha Özcan, Murat Sarı, Oğuz Tunç, Cenap Aydınoğlu, Aslı Arslan ve Mustafa Doğan Ayhan görev yapıyor. Oyunun dekor tasarımı Hakan Dündar'a, kostüm tasarımı Gülümser Erigür'e, ışık tasarımı ise Namık Gürsoy'a ait.

  Oyunda, Werle ailesinin tek çocuğu olan Gregers'in gençlik arkadaşına yeni bir hayat kurmasına yardım etme konusundaki isteği ve yaşadığı beklenmedik olaylar anlatıyor.

  Topluluk, 13 ve 14 Ocakta "Cıbıl Kurt" adlı yeni çocuk oyununun prömiyerini yapacak.

  Ayhan Akalın'ın yazdığı, Selim Bayraktar'ın yönettiği oyunda başlıca rolleri Çağdaş Çobanoğlu, Özgür Yıldırım, Nihal Çağdaş, Oya Yılmaz ve Ahmet Çakır paylaşıyor. Oyunda, insanların düşüncesizce kirlettikleri doğanın çağrısını duyan Keloğlan ve onun peşine takılan Cıbıl Kurt'un hikayesi anlatılıyor.

  Devlet Tiyatrosu oyuncuları 14 ve 15 Ocakta "Benim Doktor Oğlum" adlı eserle tiyatroseverlerin karşısında olacak. Eli Saghi'nin yazdığı, Ali Meriç'in yönettiği oyunun dekorları ve kostüm tasarımı Buket Akkaya'ya ait. Oyunda, Erdoğan Aydemir, Senem Şahin, Orkun Yılmaz, Gözen Müftüoğlu, Sultan Yumak, Kader Gözpınar ve Şenol Kaderoğlu rol alıyor.

  Eserde, fedakarlıklarla yetiştirdikleri ve okuttukları oğullarının tıp eğitimini tamamladıktan sonra dönüşünü bekleyen Asriel ve Vera'nın, oğulları ve sevgilisiyle yaşadığı komik olaylar anlatılıyor.

  Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT) oyuncuları yarın ve 10 Ocakta "Bekçi Murtaza" adlı eseri sahneleyecek. Orhan Kemal'in eserinden tiyatroya uyarlanan eserin yönetmeni Abdullah Sürekli. Esra Tüzün, Zeynep Çalışkan, Derya
  Ünlü, Mete Orhan, Recep Kamiloğlu, Seyfi Satmaz ve Erdal Gürcan'ın da arasında bulunduğu kalabalık bir kadronun görev yaptığı eserde, kraldan çok kralcı zihniyetin önce değer verdiklerini, sonra da kendi kendini yok edişinin trajikomik öyküsü anlatılıyor.

  ABT, 10 Ocakta "Üç Oğul Üç Sihir" adlı eseri sahneleyecek. Abdullah Sürekli'nin yönettiği eserin dekor ve kostümleri Gizem Karasu'ya, ışıkları Özgür Dokuyucu'ya ait. Eserde Cenap Aydınoğlu, Recep Kamiloğlu, Ali Mete Orhan, Seyfi Satmaz, Erdal Gürcan, Özge Özgür ve Abdullah Sürekli'nin de arasında bulunduğu kalabalık bir grup sahne alıyor.

  Oyunda Terzi Baba'nın yalan söylemeyi alışkanlık haline getiren çok sevdiği keçisi, oyunlarıyla Terzi Baba'nın 3 oğlunu da evden kovmasına neden olur. Önceden keçinin yalanlarına inanan Terzi Baba, daha sonra keçinin oyunlarını ve kendisine söylediği yalanları fark edince, oğullarını evden kovduğu ve keçiye inandığı için çok pişman olur.

  Topluluk, 15 Ocakta da "Herkes mi Hırsız?" adlı eseri sahneleyecek.

  Eric Chappell'in yazdığı, Özcan Özer'in çevirdiği, yönetmenliğini Reha Özcan'ın yaptığı oyunda, Mehmet Özgür, Gökhan Avkıran, Hasibe Özgür, Erdal Gürcan ve Mehtap İş rol alıyor.

  Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB), 10 Ocakta "Sevil Berberi" adlı operayı sahneleyecek.

  Komik opera türünün en başarılı yapıtlarından biri olarak anılan eserde orkestrayı Alexandru Samoila ve Krastin Nastiev dönüşümlü yönetiyor.

  Eserde, Figaro usta, bir berber olmanın ötesinde, Seville'de herkesin çöpçatanlığını üstlenmiş bir karakterdir. Bu nedenle vasisi Dr. Bartolo'nun zorbalığıyla eve kapatılan Rosina'nın güzelliğiyle büyülenmiş Kont Almaviva'ya yardım etmesi için kendisine gidilir.

  Opera, Figaro'nun kılık değiştirmeleri, aldatmaları ve oyunlarıyla destekleniyor.

  Topluluk 11 Ocakta "Mutlu Prens" adlı müzikal çocuk oyununu sahneleyecek.

  Işık Noyan'ın yazdığı, Şebnem Özsaran'ın sahnelediği iki perdelik eserde, halkı yoksulluk içinde olduğu halde sarayında mutlu hayat süren prensin öyküsü anlatılıyor. Sürüsünden ayrılarak yolu bu ülkeye düşen kırlangıç, mutlu prens ile arkadaş oluyor ve birlikte fakir insanlara yardım ediyor.

  Eserin özgün müzikleri Hüseyin Çebi'ye, dekor ve kostümleri Çağda Çitkaya'ya, koreografisi Esra Taner'e ait. ANTDOB sanatçıları 15 Ocakta da "Harem" balesini sahneleyecek. Koreografisi ve yönetmenliğini "Fırat'a Ağıt" ve "Çalıkuşu" gibi geleneksel Türk müziği balesi eserlerinin koreografilerini de hazırlayan Merih Çimenciler'in üstlendiği "Harem", Osmanlı müziğini çağdaş bale yorumuyla birleştiriyor.

  Saraydaki iktidar mücadelesi ve genç kadınların haremdeki mücadelelerinin anlatıldığı eserin dekor ve kostüm tasarımını Alexandre Vassiliev yaptı.

  İki perdelik eserde "Padişah Sultan" karakterini Murat Özdemir, Tolga Burçak, Melih Mertel, "Gülbeden" karakterini Derya Özbakır, Müge Öğüt, Gülçin Özbek, "Çeşmidil" karakterini Esra Taner, Müge Öğüt ve Özlem Tekinay dönüşümlü olarak canlandırıyor.

  Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, yarın şef İbrahim Yazıcı yönetiminde konser verecek. Mozart'ın ünlü eseri "Requem"i seslendirecek orkestraya soprano Nurdan Küçükekmekçi Aydın, mezzo soprano Ferda Yetişer, tenor Ayhan Uştuk ve bas Tuncay Kurtoğlu eşlik edecek.

  Eserde orkestra ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Çoksesli Korosu da görev yapacak. Konser, Antalya Kültür Merkezi Aspendos salonunda gerçekleştirilecek.

  Gazeteci İsmail Akın'ın "Kent Manzaraları" adını verdiği fotoğraf sergisi Antalya Sanatçılar Derneği Galerisi'nde açıldı.

  Antalya'da daha önce 16 karma sergiye katılan, "Haberci Gözüyle" başlığı altında iki de kişisel sergi açan İsmail Akın, üçüncü kişisel sergisinde objektifinden kent yaşamını anlatacak.

  Akın'ın kent ve insan portrelerinin yer aldığı siyah beyaz ve renkli 28 fotoğrafının yer aldığı sergi, 11 Ocaka kadar görülebilecek.

  Soysal Sanatevi'nin "SESAN Antalyalılar Karma Sergisi" 10 Ocaka kadar ziyarete açık kalacak.

  Yaklaşık 2 yıldır Antalya'da yaşayan Belarus'lu ressam Hanna Kozok'un kişisel resim sergisi, Muratpaşa Belediyesi Fuayesi'nde açıldı. Kozok'un yağlı boya resimlerden oluşan sergisi 14 Ocaka kadar gezilebilecek.

  Fransa İnsan Paleantolojisi Enstitüsü, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi ve Suna İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle hazırlanan "Türkiye'nin İlk Sakinleri" adlı sergi, 10 Ocakta Kaleiçi Müzesi Sergi Salonu'nda açılacak.

  Sergide, Antalya Karain, Öküzini mağaraları ile İstanbul Yarımburgaz, Denizli ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde gün ışığına çıkarılan ve Anadolu topraklarında yaşayan ilk insanlardan kalma buluntular olarak değerlendirilen aletler, kafatasları ve bazı fauna örnekleri sergilenecek.

  Bursa


  Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT) bu hafta "Asiye Nasıl Kurtulur?", "Deli Bayramı", "Dans Eden Eşek" ve "Akıl Defteri" adlı oyunları sahneleyecek.

  Vasıf Öngören'in yazdığı, Abdullah Ceran'ın yönettiği "Asiye Nasıl Kurtulur?"un dekorları Suar Şeylan, kostüm tasarımı Mihriban Oran, ışık tasarımı Yakup Çartık, müzik tasarımı Hüseyin Çebi, dans düzeni Deniz Çığ'a ait.

  Arzu Tan Bayraktutan, Ayşegül Günay Demir, Kamil Korunan, Elif Nutku, Taner Turan, Ömer Naci Topcu, Bülent Çiftçi, Harun Türköz, Levent Uzunbilek, Berrin Kulya Balkanlar ve Süheyla Elbaş'ın rol aldığı oyunda, kadının ekonomik ve toplumsal özgürlüğünü tam kazanamadığı ülkelerdeki toplumsal yaraya değiniliyor.

  "Asiye Nasıl Kurtulur?", Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesinde bu akşam ve yarın saat 20.30'da, 10 Cumartesi günü de saat 15.00 ve 20.30'da izlenebilecek.

  Turgut Özakman'ın yazdığı, Tayfun Orhon'un yönettiği "Deli Bayramı"nda, Ömer Naci Topcu, Ahmet Somers, Halil Balkanlar, Kemal Okur, Harun Türköz, Berrin Kulya Balkanlar, Jale Çiçek, Süheyla Elbaş, Erem Nalcı, Kazım Güçlü, Arzu
  Parlatan, Adnan Tunalı ve Olcay Nalcı rol alıyor.

  Ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin mekan olarak seçildiği oyunda, hastaların hazırladığı müsamereyle Türkiye'nin sosyoekonomik panoraması sunuluyor.

  Keskin değişimlere uğrayan hayat ve yozlaşan değer yargıları karşısında insanın yaşadığı kırılma, trajikomik dille anlatılıyor.

  "Deli Bayramı", AVP Sahnesinde 13 ve 14 Ocakta saat 20.30'da beğeniye sunulacak.

  Eric Vos'un yazdığı, Can Gürzap'ın Türkçe'ye çevirdiği "Dans Eden Eşek" adlı oyunu Meltem Yücesal yönetiyor.

  İki hırsız tarafından çalınan bir eşeğin tekrar eski sahibine satılmaya çalışılmasının konu edildiği oyunda, Celal Bıyıklı, Onur Sülen, Levent Aras, Eda Şahin, Neriman Özkan ve Erdem Tanır rol alıyor.

  Oyun, 11 ve 13 Ocakta saat 14.00'te izleyicinin karşısında olacak.

  Jean Claude Carriere'nin yazdığı, Esen Özman'ın Türkçeye çevirip yönetmenliğini yaptığı "Akıl Defteri" adlı oyunda, Betül Gökçer ve Cem Arabacıoğlu rol alıyor. Oyunda, yaşamın ortalarına gelmiş iki insanın aynı evde buluşmalarıyla başlayan aşk hikayesi anlatılıyor.

  Oyunun konusu şöyle özetleniyor:

  "Yaşamının ortalarına gelmiş dakik, derli toplu, her anlamda hatta duygusal alanda bile düzeni seven bir adam. Bir kadın onun evine giriveriyor. Görünürde biraz geniş, gamsız bir kadın. Ne ister, ne arar... Bilinmez. Biri hayatını düzenle sürdürmüş, diğeri ise hayatını düş gücüyle yaşamış iki ayrı insan. Bu çatışmadan -ki bu ezeli bir çatışmadır- beklendiği üzere bir aşk hikayesi doğar. Sahnede 3 gece, 3 gün gibi kısa bir süreçte, tiyatro gerçeği dışında belki ancak 3 ay veya 3 yılda yaşanabilecek, hatta belki de bir ömür boyu yaşanamayacak olaylara tanık oluruz."

  Oyun, Feraizcizade Oda Tiyatrosunda bugün, yarın ve 10 Ocakta saat 18.30'da seyircisiyle buluşacak.

  Sadri Alışık Tiyatrosunca hazırlanan "Yeşil Papağan Ltd." yarın Bursa'da sahnelenecek.

  Memet Baydur'un yazdığı, Yiğit Sertdemir'in yönettiği oyunda Türk tiyatrosunun duayenlerinden Çolpan İlhan, Ahmet Saraçoğlu ve Yusuf Atala gibi oyuncular rol alıyor.

  Oyunda, yolsuzluklar, mafyanın uzandığı birçok alan, kurumlar ve değerlerdeki yozlaşma konu alınıyor. Dekorları Gamze Kuş'a ait oyunda, kostümleri Çolpan İlhan hazırlıyor.

  "Yeşil Papağan Ltd.", Tayyare Kültür Merkezi'nde (TKM) yarın saat 20.30'da Bursalı sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

  Levent Kırca Tiyatrosunca sahneye konulan "Bir Başkadır Benim Memleketim" adlı oyun, 10 Ocakta Bursalı sanatseverlerle buluşacak. Levent Kırca'nın, yazıp ve yönettiği oyunun ilk perdesinde, güneydoğu bölgesinde iş gezisine çıkan zengin bir ailenin yolda kalmaları sonucu onlara evini açan köylü bir ailenin arasında yaşanan diyaloglar mizahi bir dille anlatılıyor. İkinci perdede ise Türkiye'deki adalet sistemi ve mahkemelerin birçok gereksiz dosyalarla meşgul edilmesi komik bir dille sahneye yansıtılıyor.

  Oyunda, Levent Kırca Tiyatrosu oyuncuları olarak Levent Kırca, Didem Balçın, Murat Gören, Meral Küçükerol, Mehmet Güney, Ahmet Çevik, Yelda Demir, Cengiz Güleryüz, Bülent Demir, Selim Gül ve Uygar Asan rol alıyor.

  "Bir Başkadır Benim Memleketim", TKM'de 10 Ocak Cumartesi saat 20.30'da izlenebilecek.

  Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, "Şahmeran", "Sevdalı Bulut" ve "Fay Hattı" adlı oyunları sahneleyecek.

  Anadolu'nun en eski masal kahramanlarından biri olan, insan başlı, yılan gövdeli "Şahmeran"ın hikayesi, 7 ve üzeri yaş grubundaki çocuklara, hırs ve saplantıların güzellikleri yok eden kavramlar olduğunu anlatmayı hedefliyor.

  Altuğ Görgü'nün yazıp yönettiği oyunda, efsanevi yaratık, yarı insan yarı yılan Şahmaran'ın Anadolu kültürüyle şekillenen hikayesi ele alınıyor.

  "Şahmeran", TKM'de yarın saat 14.00'te izlenebilecek. Nazım Hikmet'in "Sevdalı Bulut" adlı eserinden uyarlanan gölge oyununu, yaşamını Fransa'da sürdüren ve Fransa Dışişleri Bakanlığının desteklediği "Dünya Sanatçıları Projesi"ne kabul edilerek Etiyopya'da çocuklara gölge oyunu öğreten Ebru Kara sahneye uyarladı.

  Murat Liman'ın anlatımı ve müzikleriyle renklenen oyunda, Günay Güney, Didem Hun, Sabahattin Yakut ve Eren Topçak rol alıyor.

  Oyun, Çocuk Sanat Evinde yarın saat 14.00'te beğeniye sunulacak. Behiç Ak'ın 1999 Marmara depreminin ardından yazdığı bir oyun olan "Fay Hattı", deprem sonrasında İstanbul'da yaşanan ilişkiler ile ilişkisizlikleri komik bir anlatımla sahneye aktarıyor.

  Ertan Akman'ın yönettiği oyunda Murat Liman, Didem Hun Liman ve Günay Güney rol alıyor.

  "Fay Hattı", TKM'de yarın saat 20.30'da, 10 Ocak Cumartesi günü de saat 14.00'te sanatseverlerle buluşacak.

  Trabzon

  Trabzon Devlet Tiyatrosu "Doğal Zehir" adlı oyunu sahnelemeyi sürdürüyor.

  Eric Chappel'in yazdığı, Özcan Özer'in Türkçeye çevirdiği ve Bülent Arın'ın yönettiği oyunda, Fatih Dokgöz, Tansel Öngel, Kadri Özcan, Ayla Baki ve Şebnem Dokurel Topçuoğlu rol alıyor.

  Dekor ve kostümlerini Hakan Dündar, ışık tasarımını Nihat Bayar'ın yaptığı iki perdelik traji komik oyun, ocak boyunca Atapark Haluk Ongan Sahnesi'nde beğeniye sunulacak.

  Hüseyin Avni Danyal ve Zerrin Ongan tarafından kurulan Tiyatro CEF, ilk oyunu "Letafet" ile Trabzonlu tiyatroseverlere konuk oluyor.

  Soner Olgun'un hem yazıp hem de müziklerini yaptığı, Murat Karasu'nun yönettiği oyunda, Hüseyin Avni Danyal, Zeynep Gülmez, Mert Yavuzcan ve Galip Erdal rol alıyor.

  Günümüzde her şeyin, özellikle de sevginin ve ilişkilerin ne kadar acımasızca yok edildiğinin trajikomik dille anlatıldığı oyun, 12 ve 13 Ocakta Atapark Haluk Ongan Sahnesi'nde izlenebilir.

  Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde Hamdi Ünal'a ait resim sergisi, 15 Ocaka kadar ziyarete açık olacak.

  Samsun

  Samsun'da bu haftaki kültür sanat etkinlikleri şöyle:

  Gazi Sahnesi'nde Samsun Seyir Tiyatrosu "Nerde Kalmıştık" adlı oyunu perşembe ve cuma günleri seyircisiyle buluşturmaya devam ediyor. Öner Yıldırım'ın yazıp yönettiği oyun, güncel konuları mizahi dille ele alıyor.

  Düşevi Oyuncuları, yeni oyunları "İnsan Dükkanı" ile 13 Ocakta tiyatroseverlerin karşısında olacak.

  Murat Can Kibiroğlu'nun yazdığı, Hakan Alkan'ın yönettiği oyun, "kaybetmemek için anı kaçırma" sözünden yola çıkarak mesajlar veriyor. Küçük Eller Kukla Tiyatrosu ise 14 Ocak Çarşamba günü minik izleyicilerle buluşacak.

  Ordu


  Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu (OBKT), Oktay Arayıcı'nın "Seferi Ramazan Bey'in Nafile Dünyası" adlı oyunu sahnelemeyi sürdürüyor.

  Ali Kemal Tandoğan'ın yönettiği, geniş bir oyuncu kadrosunun rol aldığı oyunun dekoru Mehmet Hartamacı, müzikleri ise Zafer Bozdağ, Sezgin Mercan ve Barış Çavuş'a ait.

  Polis memuru Ramazan'ın başından geçenlerin mizahi dille ele alındığı oyun, salı ve cuma günleri seyircisiyle buluşuyor.

  OBKT, Adem Atar'ın yazdığı, Osman Çakmak'ın yönettiği "Arkadaşım Güneş Işınları" adlı çocuk oyununu ise hafta içi her gün minik izleyicilerin beğenisine sunuyor.

  Zonguldak

  Zonguldak Belediyesi Kültür Merkezi Türk Sanat Müziği Topluluğu, şef Ercan Kandemir yönetiminde yarın Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) konser verecek.

  Zonguldak Karaelmas Üniversitesi bünyesinde oluşturulan Türk Halk Müziği Topluluğu da 10 Ocakta AKM Salonu'nda çeşitli yörelere ait türküleri seslendirecek.

  Erzurum

  Erzurum Devlet Tiyatrosu "İki Efendinin Uşağı" ve "İki Bavul Dolusu" oyunlarını sahneleyecek.

  Carlo Goldoni'nin yazdığı, Rekin Teksoy'un Türkçeye çevirdiği, Hakan Yavaş'ın yönettiği "İki Efendinin Uşağı"nda, iki efendisini birden idare etmeye çalışan uşağın başından geçenler anlatılıyor.

  Ahmet Burak Bacınoğlu, Serkan Kunter, Mehmet Yıldız, Bahar Başar, Gökhan Kocaoğlu, Eylem Yıldız, Zeynep Nutku, İrfan Kılınç ve Ergin Özdemir'in rol aldığı oyun, bugün ve yarın saat 19.30'da, 10 Ocakta saat 14.00 ve 19.00'da beğeniye sunulacak.

  Nedim Buğral'ın yazdığı, Hakan Yavaş'ın yönettiği "İki Bavul Dolusu" adlı çocuk oyunu ise 11 Ocak Pazar günü saat 14.00'te izleyicisiyle buluşacak. Oyunda, İrfan Kılınç, Yavuz Topçuoğlu ve Sezai Yılmaz rol alıyor.

  Van


  Van Devlet Tiyatrosu (VDT) "Çirkin Prensesle Şişko Prens" ve "Cuco Bilmiyor" adlı çocuk oyunlarını beğeniye sunacak.

  Harun Özer'in yazdığı, yönetmenliğini Mustafa Şen'in yaptığı "Çirkin Prensesle Şişko Prens", bugün ve yarın minik izleyicilerin karşısında olacak.

  "Cuco Bilmiyor" adlı oyun da 10, 11 ve 14 Ocakta çocuklar için sahnelenecek. Oyunda, keşfeden, öğrenen, öğrendikçe özgürleşen ve birey olan Cuco'nun hikayesi konu ediliyor.

  Adana


  Adana'da bu hafta "Bana Bunu Yapma!", "Rita'nın Şarkısı", "Küçük Karabalık", "6. Koğuş", "Alo Orası Tımarhane mi?" ve "Kalp Krizi Değil, Gülme Krizi" adlı oyunlar sahnelenecek.

  Adana Devlet Tiyatrosu (ADT), Hacı Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi'nde, yarın ve 10 Ocakta, Willy Russell'in yazdığı, Sevgi Şanlı'nın çevirdiği, Işıl Kasapoğlu'nun yönettiği "Rita'nın Şarkısı" adlı oyunu sahnelemeyi sürdürecek.

  Usta tiyatro ve sinema sanatçısı Çetin Tekindor ile Tülay Günal'ın rol aldığı, komedi ve dramı iç içe sunan oyunda "öğrencileriyle yaptığı keyifli edebiyat derslerini sokaktaki insana da ulaştırmak için açık dersler vereceği yönünde duyuru yapan Dr. Frank'ın bu çağrısına uyan tek kişi olan Rita ile yakınlaşması ve birbirlerinin hayatlarını nasıl etkiledikleri" anlatılıyor.

  ADT, Moldovalı Petru Vutcarau'un yönettiği, Anton Çehov'un eserinden Kemal Demirel'in uyarladığı "6. Koğuş"u bu hafta da sahneleyecek.

  "Felsefe öğrenimi gördüğü üniversitede son sınıftayken babasının işlerinin bozulması ve sonra da ölümü üzerine okulu bırakmak zorunda kalan İvan'ın sonunda akıl hastanesine düşmesi ve burada Dr. Andery'in İvan'ın entelektüel derinliğini keşfetmesiyle aralarında geçen ilginç sohbetlerin" anlatıldığı oyun, 13-17 Ocak tarihlerinde izlenebilecek.

  ADT, ayrıca, Samed Behrengi'nin kitabından Reha Bilgen'in tiyatroya uyarladığı ve Şekip Taşpınar'ın yönettiği "Küçük Karabalık" adlı çocuk oyunununu sahnelemeyi sürdürecek. Derya Keyf, Mahmut Hazım Kısakürek, Semih Yeşil, Seçil Dedeyi, Özlem Buluttekin, Ozan Hafızoğlu, Nuray Çokol'ın rol aldığı oyun 11 ve 14 Ocakta küçük izleyicilerle buluşacak.

  Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda 15 Ocakta, Can Gürzap'ın kurduğu Tiyatro Dialog'un ilk oyunu olan "Bana Bunu Yapma!" sahnelenecek. Can Gürzap'ın yönettiği romantik-komedide Can Gürzap ile Nurseli İdiz, Atilla
  Pakdemir ve Veysel Diker rol alıyor.

  Ayrıca aynı sahnede 11 ve 13 Ocakta, Adana Gösteri Sanatları Merkezinin "Alo Orası Tımarhane mi?" adlı oyunu ile ve Grup Bilmemne'nin "Kalp Krizi Değil, Gülme Krizi" adlı oyunları sahnelenecek.

  Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda yarın ve 10 Ocak tarihlerinde vereceği konserde, şef Emin Güven Yaşlıçam yönetiminde ve solist Ukraynalı keman sanatçısı Alina Komissarova'nın kemanı eşliğinde, J. Sibelius'in "Keman Konçertosu Op. 47" ve R. Wagner'ın "Siegfried Idyll" ve "Tannhauser Uvertürü" adlı eserlerini seslendirecek.

  Aynı salonda, 14 Ocakta Çukurova Musiki Derneği Korosu bir Türk sanat müziği konseri verecek.

  Ülkü Erakalın'ın "Yıldızlar Gökte Yaşar" adlı tek kişilik gösterisi, 12 Ocak Pazartesi günü Hacı Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi'nde izleyicilerle buluşacak.

  "Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması" kapsamında 75. Yıl Sanat Galerisi'nde açılan, son 25 yılda karikatür dünyasına damgasını vuran ödüllü 100 eserin yer aldığı sergi, 20 Ocak tarihine kadar görülebilecek.

  Mali Meriç'in yarın Adana Çimento Sanat Galerisinde açılacak 45. kişisel resim sergisi, 21 Ocak tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

  Mersin

  Tiyatro Dialog'un "Bana Bunu Yapma!" adlı tiyatro oyunu, 16 Ocakta Mersin Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

  Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), Selman Ada'nın "Ballade" ve Gabriel Faure'nin "Requiem" adlı eserlerini seslendirecek.

  Orkestra şefliğini MDOB Müdür ve Sanat Yönetmeni Selman Ada'nın yapacağı konser, 10 Ocakta Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Korosunu Alexei Vinogradski'nin hazırladığı, baş kemancılığını Marina Kvlividze'nin yapacağı konserde, konuk sanatçı Aylin Ateş'in yanı sıra Işıl Azaz, Bengi İspir Özdülger, Hulusi Polat ve Orhan Yıldız sahne alacak.

  MDOB, E.Thomas'ın "Sihirbaz Oz" adlı müzikli çocuk oyununu 12 ve 15 Ocakta yeniden sahneleyecek. Frank Baum'um hikayesinden Hale Kuntay'ın Türkçe'ye çevirdiği, rejisörlüğünü ise Melih Öztürk'ün yaptığı 2 perdelik oyun, küçüklerin
  yanı sıra büyüklerin de beğenisine sunulacak.

  MDOB, Mersinli Devlet Sanatçısı Nevit Kodallı için "Nevit Kodallı Gecesi" düzenleyecek. Kültür Merkezi'nde 12 Ocakta ücretsiz olarak izlenebilecek etkinlikte Kodallı'ya ait eserler seslendirilecek.

  MDOB, Gioacchino Rossini'nin "Sevil Berberi" adlı operasını sahnelemeye devam ediyor. Flavio Trevisan'ın sahneye koyduğu, librettosu Cesare Sterbini'ye ait eser 13 Ocakta Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak. Orkestra
  şefliğini Vladimir Lungu, koro şefliğini ise Alexei Vinogradsk'nin yaptığı eserde, başlıca rolleri Mustafa Özer, Kıvanç Uğraşbul, Funda Uyanık Özer, Orhan Yıldız, Kenan Korbek, Levent Yetkin, Melih Öztürk, Gülden Berber, Ercüment Şirin
  ve Guido Bertamini paylaşıyor.

  Hatay

  Tiyatro Dialog'un "Bana Bunu Yapma!" adlı oyunu, 13 Ocakta Antakya Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

  Yine aynı sahnede, sanatçı Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu, 15 Ocak Perşembe günü müzikseverlerle bir araya gelecek.

  Halk Evleri tarafından Hatay Halk Evi'nde 10-17 Ocak tarihleri arasında ücretsiz film gösterimi gerçekleştirilecek. Yönetmenliğini Tony Scott'un yaptığı, Barry Pepper, Jack Black'ın rol aldığı "Devlet Düşmanı" ile Çağan Irmak'ın yönettiği, Çetin Tekindor, Hümeyra ve Fikret Kuşkan'ın rol aldığı "Babam ve Oğlum" filmleri gösterilecek.

  Diyarbakır

  Diyarbakır Devlet Tiyatrosu "Ceza Kanunu" ve "Büyüyünce Ne Olacaksın" adlı oyunları sahneleyecek.

  Türk tiyatrosunun temel taşlarından olan, 1923'te ilk kez Bedia Muvahhit'in sahne aldığı, İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci'nin yazdığı, Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Volkan Özgömeç'in yönettiği "Ceza Kanunu" seyirciyle yeniden buluşacak.

  Dekoru Murat Gülmez, kostümü Sevgi Türkay, ışığı İzzettin Biçer, müziği Cem İdiz'e ait oyunda Lebib Gökhan, Serkan Ekşioğlu, Ali Çelik, Şivan Binici, Hatice Sezer, Duygu Zade Erçağ, Selda Özler ve Özden Gököz rol alıyor.

  Sümbülteberzade Amberi'nin piyano hocasıyla evlilik dışı ilişkisi sonucunda polisle başının derde girmesiyle başlayan olayların anlatıldığı oyun bugün, yarın ve 10 Ocakta izlenebilir.

  Yönetmenliğini Hakan Şahin, yönetmen yardımcılığını Şıvan Binici'nin yaptığı "Büyüyünce Ne Olacaksın"da Özden Gököz, Şıvan Binici, Faruk Acar, Songül Çakmak, Ercan Kılıçarslan, Sebehat Kızılkaya, Sevda Özbek, Güldestan Yüce, Sadi Soysal, Hüseyin Elbahadır ve Nihat Demirtaş rol alıyor.

  Çocukların meslek seçiminin hikayelerle anlatıldığı oyunun kostümleri Günnur Orhon, dekoru Murat Gülmez, müziği Kemal Günüç'e ait.

  Oyun, 11 Ocak Pazar günü saat 14.00'te Orhan Asena Sahnesi'nde izlenime sunulacak.

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu "Dullar" oyununu sahnelemeye devam ediyor.

  Ariel Dorfman'ın yazdığı, Mehmet Gündüz'ün yönettiği, dünyanın her yerindeki kadınların ortak öykülerinin anlatıldığı oyunun dekoru Serdar Geren, ışığı Bayram Can, kostüm tasarımı İsmail Oyur'a ait.

  Oyun, yarın ve 10 Ocak Cumartesi günü seyircinin karşısında olacak. Diyarbakır Sanat Merkezi'nde, ilde çalışmalarını sürdüren ressam Aziz Kanat'ın yağlı boya çalışmalarından oluşan "Mekansızlar" adlı sergi 2 Şubata kadar açık kalacak.

  Batman'da, Batman Kültür ve Sanat Derneği üyeleri, yarın "Mevlana'dan Seçmeler, Kapına Geldim" etkinliği kapsamında şiir dinletisi sunacak. Aynı gün "Dev Aynası" adlı oyun, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu'nda
  izlenebilecek.

  Gaziantep

  Ankara Devlet Tiyatrosu "Eşik" adlı oyunu Gaziantep'te beğeniye sunacak.

  Hasan Erkek'in yazdığı, Vacide Öksüzcü'nün yönettiği oyunda Osman Nuri Ercan, Meliha Savaş, Deniz Gökçe Kayhan, Kurtuluş Şakirağaoğlu, Gönül Döğüşçü, Cüneyt Arif Soysalan, Ayşe Meral Ülkü, Dilek Bozkurt, Barış Onan ve Orhun Üstüner rol alıyor.

  Oyun, bugün, yarın ve 10 Ocakta Gaziantep Devlet Tiyatrosu sahnesinde izleyiciyle buluşacak.

  Şanlıurfa

  Şanlıurfa Belediyesi Şehir Tiyatrosu, 10 Ocak Cumartesi günü saat 13.00'te "Bremen Mızıkacıları" adlı çocuk oyununu, aynı gün 19.00'da "Unutkan Hafız" adlı oyunu sahneleyecek.

  Belediye Sergi Salonu'nda bir televizyon programından esinlenerek ebru sanatıyla ilgilenmeye başlayan 8 çocuk annesi Emine Çiçek'in eserlerinden oluşan sergi, 10 Ocakta gezilebilecek.

  Eskişehir


  Eskişehir'de "Hayvanat Bahçesi", "İstanbul Efendisi", "Bit Yeniği" ve "Cuco Bilmiyor" adlı oyunlar sahnelenecek. 4 Edward Albee'nin yazdığı, Emir Murat İzci'nin yönettiği "Hayvanat Bahçesi"nde, Ercüment Yılmaz ve Murat Danacı rol alıyor.

  Oyunda, kent varoşlarında yaşam mücadelesi veren Jerry'nin, bilgelikle delilik arasındaki sınırda sınıflar, kültür ve iletişimsizlik konularını sorgulamasının Peter'in başkalarının hayatları ve ihtiyaçları hakkında yeniden düşünmesine neden olması ve bu sorgulamada Jerry ile Peter'in ödediği bedeller anlatılıyor.

  Oyun, yarın Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tepebaşı Sahnesi'nde izleyiciyle buluşacak.

  Musahipzade Celal'in yazdığı, Ünsal Coşar'ın yönettiği "İstanbul Efendisi"nde, Özlem Akdoğan, Mete Ayhan, Özlem Baykara, Bilge Cezayirli, Korel Cezayirli, Emir İzci, Özgür Onan, Serkan Sezgin, Elçin Tezcan, Tolga Tümer ve Melda Yılmaz rol alıyor.

  Savleti Efendi'nin kimliğinde, dönemin cinli-büyülü toplumsal yapısı içinde gelişen romantik aşk öyküsünün dolambaçlı serüveninin anlatıldığı oyun, 13 ve 15 Ocakta Tepebaşı Sahnesi'nde izlenebilir.

  Georges Feydeau'nun yazdığı, Haldun Dormen'in yönettiği "Bit Yeniği"nde, kukla, karagöz, orta oyunu ve meddahtan kesitler yer alıyor.

  Çocukların dahil edilerek sahnelenmesi ve oynanış biçimiyle ilgi gören oyunda, Ali Eyidoğan, Evren Can Serim, Yalçın Özen, Ercüment Yılmaz, Melda Yılmaz, Bilge Cezayirli, Mete Ayhan, Murat Danacı, Zafer Ergül, Ferhat Onbul, Özlem Boyacı Onan, Hakkı Kuş ve İsmail Dündar rol alıyor.

  Birbirini aldatmaya çalışan çiftin hikayesinin konu edildiği oyun, Sanat ve Kültür Sarayı'nda 10, 11 ve 13 Ocakta sahnelenecek.

  Emre Basalak'ın uyarlayıp yönettiği "Cuco Bilmiyor" adlı çocuk oyununda, keşfeden, öğrenen, öğrendikçe özgürleşen ve birey olan Cuco'nun hikayesi anlatılıyor.

  Ali Eyidoğan'ın rol aldığı oyun, yarın Turgut Özakman Sahnesi'nde beğeniye sunulacak.

  Konya


  Konya Devlet Tiyatrosu (KDT) "Bayazıt" adlı oyunu beğeniye sunacak. Jean Racine'in yazdığı, Başar Sabuncu'nun Türkçeye çevirdiği oyunun yönetmenliğini Bengisu Gürbüzer Doğru yapıyor.

  Tomris Çetinel'in süpervizörlüğünü üstlendiği oyunun dekor tasarımı Behlüldane Tor, ışık tasarımı Kazım Öztürk'e ait.

  Oyunda, Ozan Umut Çobanoğlu, Nur Yazar, Bengisu Gürbüzer Doğru, Cengiz Uzun, Gökçe Yurtsal, Ebru Gülerarslan, Revşan Genç, Ahmet Çökmez, Nevra Sayar, Çağatay Çiftçi, Duygu Işıl Yücel, Yalın Kuleyin, Eren Özyalçın, Yaşar Özboz, Berfu Kılıç, Osman Batur Keser, Şerife Kızılbağlı rol alıyor.

  Bayazıt'ın iki kadının aşkı ve taht kavgası arasındaki çelişkisini anlatan oyun, yarın saat 20.00'de, 10 Ocak Cumartesi günü ise saat 15.00 ve 20.00'de izlenebilir.

  KDT, "Midas'ın Kulakları" adlı çocuk oyununu 13 ve 14 Ocakta beğeniye sunacak.

  Güngör Dilmen'in yazıp Umut Toprak'ın yönettiği oyunun dekor tasarımı Sertel Çetiner, giysi tasarımı Gazal Erten, ışık tasarımı Mehmet Yaşayan ve dans düzeni Koray Ural'a ait.

  Volkan Çetinkaya, Özgür Keçeci, Murat Özben, Ebru Gülerarslan, Ahmet Çökmez, Özgür Baş, Çağatay Çiftçi, Revşan Genç'in rol aldığı oyunda, geçmişten gelen kültür birikimi, eğlenceli ve görsel zenginlik içinde sunuluyor.

  Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde, 5 Ocakta açılan Milli Piyango Güzel Sanatlar Lisesi resim öğretmeni Müzeyyen Karaçiftçi'nin yağlı boya sergisi 13 Ocaka kadar gezilebilecek.

  Konya Musiki Derneğinin Prof. Dr. Yaşar Kaltakcı yönetiminde vereceği Klasik Türk Müziği konseri, yarın saat 20.00'de Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda müzikseverlerle buluşacak.

  Sivas

  Sivas Devlet Tiyatrosu "Kokona Yatıyor" ve "Geveze Berber" adlı oyunları sahnelemeye devam edecek.

  Ali Bey'in yazdığı, Abdullah Ceran'ın yönettiği, reji asistanlığını Esra Ertör ile Banu Manioğlu'nun üstlendiği "Kokona Yatıyor" ve "Geveze Berber", 1870'lerin İstanbulunda geçiyor.

  İlk Türk vodvili sayılabileceği belirtilen oyunlar, Türk geleneksel tiyatrosu ile Avrupa tiyatro anlayışının sentezi niteliğini taşıyor.

  İki perdelik komedi olan oyunlar, danslı ve müzikli sunuluyor. Oyunlarda, Fatih Özyiğit, Banu Manioğlu, Nesimi Kaygusuz, Ümit Dikmen, Fulya Ülvan, Özgür Cengiz, Kerem Yücel, Bahar Şenbahar ve Filiz Demiralp rol alıyor.

  Oyunlar, bugün, yarın ve 10 Ocakta sanatseverlerle buluşacak.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow