hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Özge Enginöz'den "Huzursuz Ruhlar İçin"

  Özge Enginözden Huzursuz Ruhlar İçin
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  artnivo.com project space, Özge Enginöz'ün "Huzursuz Ruhlar İçin" isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. İsmini Fernando Pessoa'nın ''Huzursuzluğun Kitabı'' isimli anlatısından alan sergi, sanatçının kitaptan etkilenerek ürettiği farklı disiplinlerdeki çalışmalarını içeriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sergi, sanatçının okuduğu kitaplarda karşılaştığı kimi cümle ve kelimelerin üretim şekillerini belirlediği, hatta doğrudan çalışmalar halini aldığı bir sunuma dönüşüyor.

  Bu sunumla sanatçı, birikmiş fikir ve notların oluşturduğu kendi iç dünyasının bir yansıması olarak anlamlandırdığı sergisine, izleyiciyi  bir müze içinde gezinmeye davet eder gibi kendi güncesine davet ediyor.

  Sanatçının video, kolaj, heykel ve yerleştirmelerini biraraya getiren sergide, daha önceki çalışmalarında da sık sık rastlanılan doğal ve yapay kavramlarını görselleştirdiği, fotoğraf ve bitkilerden oluşan kolajların etkileri genel olarak görülüyor.

  Kolaj tekniğine atıfta bulunan video çalışmaları ve gerçek ile hayali coğrafi alanların temsilleri olarak haritalar, resimsel bir anlatımla gösteriliyor.

  Enginöz, evreninde, nesnelerin birbirleri üzerinde egemenlik kurmamasına özen gösteriyor. Yine de bu evrende "sanat işi" diğer "şeylerden" çerçeve ve kaidelerle ayrılıyor. Ancak çerçevenin içine küçük kaya parçaları sızıyor, işler kendi kaidelerini yaratıyor. Poşet torbanın köpükten kalıbı, bir ayçiçeğinin kaidesi oluyor; kemiğin üzerine yerleştirilen nar kurusu silikonla kaplanıyor.

  Özge Enginöz'ün sergisi, aklın hükmünden bunalan huzursuz ruhlar için bir nefes alma durağı.

  Sergi 13 Mayıs - 07 Haziran 2016 tarihleri arasında artnivo.com project space'te görülebilir.

  Özge Enginözden Huzursuz Ruhlar İçin

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow