Setenay Özbek 'Dünya Ana' ile Floransa Bienali'nde

Setenay Özbek 'Dünya Ana' ile Floransa Bienali'nde

Ressam Setenay Özbek, bu yıl eko sistem temasıyla düzenlenecek XI. Floransa Bienali'nin "İl Magnifico", yani Rönesans'a damga vuran Medici ailesinin ünlü ismi "Muhteşem Lorenzo"  adına düzenlenen yarışmalı özel bölümünde Türkiye'yi temsil edecek. Özbek bienale, iki binin üzerinde renk kullandığı, dokulu kolaj parçadan oluşan "Dünya Ana / Mother Earth" adlı eseriyle katılacak.

Ahmet Külsoy'un haberine göre, Çevreci çalışmalarıyla bilinen ressam Setenay Özbek, Floransa Bienali'nde Lorenzo İl Magnifico adına konulan ödülü Türkiye'ye getireceğini ifade etti. 6 -15 Ekim tarihleri arasındaki bienale Arjantin, Türkiye, Avusturya, Bahamalar, Bangladeş, Belçika, Brezilya, Bulgaristan, Kanada, Şili, Kostarika, Kolombiya, İsviçre, İsveç, Amerika, Norveç, İngiltere, Almanya, Ürdün ve Japonya'dan üst düzey  sanatçılar  katılacak.

Kültür Bakanlığı Destek veriyor

Kendisine Bienalden resmi davet geldiğini kaydeden Setenay Özbek, sponsor sıkıntısı çektiğini ancak, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile telefon  görüşmesi yaptıktan sonra sevindirici haber aldığını ifade etti. Setenay Özbek, "Bu zor dönemde ne yapacağımı bilmiyordum, kimseden bir şey isteme alışkanlığım yoktur.' Son çare olarak Kültür Bakanlığı'na durumumu ilettim. Durumu Sayın Kültür Turizm Bakanı Nabi Avcı'ya aktardım. Bienalle ilgili belgeleri ve çağrı metnini Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'ya gönderdim. Uluslararası  yarışmada destek sözü verdi" ifadelerini kullandı.

Türkiye Hala Güçlü

Türkiye'nin kültür sanat alanında güçlü olduğunu aktaran Sanatçı Setenay Özbek; "Dışarıda Türk kadınına bakışı kırmak, değiştirmek. İstiyorum. Bizi 'Kötü' görmeye başladılar. Bunu haketmediğimizi düşünüyorum. Biz güçlüyüz. Bizi eleştirenlere 'Türkiye'nin dünya çapında sanatçıları da var. Terör merör bizi durdurmuyor. Her şeye rağmen sanat var. Sanatın özel iletişim diliyle insana dair pek çok şey değiştirilebilir. Evet  terör var ama Dünya'da da var. Bu sorun bizim olduğu kadar dünyanın da sorunu. Floransa'ya davet edilmem kültür ve sanatımızın devamlılığıdır" diyor.

'Önce anneyim'

Sanatın ortak dili olduğuna vurgu yapan Setenay  Özbek, resimle uluslararası dil oluşturduğunu belirterek şöyle konuştu: "Ben önce anneyim. Benim memleketimin çocuklarını kendi evlatlarım gibi görüyorum. Kadın olarak güçlü olmak zorundayım. Şu ana kadar hiç yerden kurumdan bir kuruş maddi yardım almadım. Bizim moral gücüne ihtiyacımız var. Benim arkamda devletimin  kültür sanat gücünün olmasının gerekliliğini düşünüyorum. 100'e yakın uluslararası sergilerim ve ödüllerim var. Ben isterim ki ödül töreninde ülkemin bakanı, müsteşarı yanımda olsun. Diğer ülkelerin sanatçılarını da kendi o ülkelerinin bakanları müsteşarları destekliyor. Sanat uluslararası alanda güçtür, bu gücü biz ülke olarak neden arkamıza almıyoruz. Sanat ile hem içte hem de dışta gücümüzü gösterebiliriz."

Bienalin Teması: Eko Sistem

XI. Uluslararası Floransa Bienalinin bu yılki teması; dünyadaki yaratıcılığın ve sürdürebilirliğin, doğa ve yaşam biçimlerine saygı olarak ifade ediliyor. Ekosistemin dünyada sanatsal ve kültürel esin kaynağı olan bir geleceği öngörmeyi amaçlıyor bu bienal. Floransa Bienali; sadece sanat üreticilerinin  katılımıyla değil, Rönesans'ın beşiğinde yüzlerce kişinin katıldığı çağdaş bir sanat etkinliği oluşturmak amacıyla dünya çapında sanatçıları bir araya getiriyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS