Dünya Kadınlar Günü nedir? İşte Dünya Kadınlar Günü hikayesi ve önemi

Dünya Kadınlar Günü nedir? İşte Dünya Kadınlar Günü hikayesi ve önemi

Dünya Kadınlar Günü nedir? İşte Dünya Kadınlar Günü hikayesi ve önemi

8 Mart her yıl dünya genelinde Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. Ortaya çıkış sürecinde acı bir olayı da tarihinde barındıran Dünya Kadınlar Günü hikayesi ile birçok kişiyi şaşırtıyor. Peki, Dünya Kadınlar Günü nedir, nasıl ortaya çıktı?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dünya Kadınlar Günü bu yıl da dünya çapında farklı etkinliklerle kutlanacak. Bu kez koronavirüs gölgesinde gerçekleşecek etkinliklerde dünya kadınlarının hakları ve önemi bir kez daha anlatılacak. İşte 8 Mart’ın hikayesi ve bu güne ilişkin bilinmesi gerekenler…

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDİR?

Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde tanımlanmış olarak her yıl 8 Mart'ta kutlanan uluslararası bir gündür. Amerika Sosyalist Partisi, 28 Şubat 1909'da New York'ta bir "Kadınlar Günü" düzenledikten sonra, 1910 Uluslararası Sosyalist Kadın Konferansı her yıl bir "Kadınlar Günü" düzenlenmesini önerdi. 1917'de Sovyet Rusya'da kadınlar oy hakkı kazandıktan sonra 8 Mart orada ulusal bayram oldu.  1975'te Birleşmiş Milletler tarafından kutlanmaya başlandı.

120 KADIN İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ… İŞTE DÜNYA KADINLAR GÜNÜ HİKAYESİ

"Dünya Kadınlar Günü" olarak 8 Mart gününün belirlenmesine kaynaklık eden olay konusunda ise muhtelif tartışmalı iddialar mevcuttur. Bunlardan biri, Rusya'da çarlığın yıkılmasına yol açan 1917 Şubat Devrimi'nin 8 Mart günü yapılan kadın yürüyüşü ve grevleri ile başlamış olması, bir diğeri 8 Mart 1908'de ABD'nin New York kentinde çoğu sosyaIist olan kadın işçilerin öncülüğünde sendikal haklar ve kadınlara oy hakkı talepleriyle düzenlenen miting, başka biri ise 8 Mart 1857'de yine ABD'nin New York kentindeki bir tekstil fabrikasında grevci işçilere polisin saldırması, işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin kurulan barikatlar nedeniyle kaçamamaları sonucunda 120 kadın işçinin ölmesi, ve yine bir başkası ise, bununla çok paralellik arz eden, ancak gerek Dünya Kadınlar Gününün ilk kararlaştırıldığı 1910'dan gerekse ilk uluslararası kutlamaların düzenlendiği 19 Mart 1911'den sonra hiç bahsi geçmeyip çok sonraları ileri sürülen, 25 Mart 1911'de New York'ta gerçekleşmiş Triangle Gömlek Fabrikası yangınıdır.