Efsane isimler “Herkese Bilim Teknoloji” dergisinde

Efsane isimler “Herkese Bilim Teknoloji” dergisinde

Türkiye’nin bilim, kültür ve eleştirel düşünce platformu “Herkese Bilim Teknoloji” (HBT) haftalık dergi konseptiyle, 1 Nisan’dan itibaren bilim ve teknoloji alanında gerçekleşen güncel gelişmeleri okurlarına ulaştıracak. Dergiyi, kısa süre önce kapatılan “Cumhuriyet Bilim Teknik” dergisinin deneyimli kadrosu çıkarıyor.

Herkese Bilim Teknoloji dergisi, popüler bilimi geniş kitlelerle buluşturmayı, teknoloji ve inovasyon konularında evrensel düzeyde yayıncılık yapmayı amaçlıyor.


Yayın danışmanlığını Orhan Bursalı, Yayın Yönetmenliğini ise Özlem Yüzak’ın üstlendiği dergiyi 30 yılın ardından yayın hayatına son verilen “Cumhuriyet Bilim Teknik” dergisinin deneyimli kadrosu çıkarıyor. Reyhan Oksay, yayın yönetmen yardımcılığı görevini, Tüles Hasdemir ise görsel yönetmenliğini yapıyor. 


Yazarlar arasında ise Prof. Dr. Doğan Kuban, Prof. Dr. Bozkurt Güvenç, Emin Çapa, Tevfik Uyar, Can Gürses, Rita Urgan, Tanol Türkoğlu, Ali Akurgal, Müfit Akyos, Dr. Baha Kuban, Nilgün Özbaşaran Dede, Prof. Tayfun Akgül, Bayram Ali Eşiyok, Prof. Dr. Cem Say, Prof. Dr. Mustafa Çetiner, Prof Dr. Önder Ergönül ve Prof. Dr Hande Özdinler gibi isimler var.


"Herkese Bilim Teknoloji" aynı zamanda güncel olayların bilimsel çerçevede tartışılacağı bir platform.


Güncel olaylar da tartışılacak


Gazeteci Orhan Bursalı HBT’yi şöyle anlatıyor: “Şirket ARGE’lerinden üniversite laboratuvarlarına kadar dünyanın dört bir tarafından, her gün yüzlerce haberin yayıldığı günümüzde, HBT, bilim, tekno-yaşam ve inovasyon konularında evrensel nitelikte haberler yapmak amacıyla yola çıktı. 'Sürdürülebilir ve yaşanabilir dünya’ kavramını odağına alan dergide, bilim alanında başarı öykülerine de yer verilecek."


Güneş enerjisiyle telefon şarj etmek


Emin Çapa: "Bu topraklarda daha çok bilim konuşulsun"


Derginin yazar ekibinde yer alan CNN TÜRK Ekonomi Müdürü Emin Çapa ise bilim ve teknolojinin geçmişe göre hayatımızın içine daha önce insanlık tarihinde görülmedik bir şekilde nüfuz ettiğini belirterek "Geçmişin aksine bilim ve onu takip eden teknoloji gündelik hayatı öylesine derinlemesine, öylesine güçlü bir şekilde etkiliyor ki kaçınmak mümkün değil. Ancak Türkiye bu yarışta giderek geriye düşüyor, sadece “kullanıcı” pozisyonuna indirgeniyor" diyor.


Çapa, dergiyi şu sözlerle anlatıyor: "Bu topraklarda daha çok bilim konuşulsun, daha çok teknoloji üretilsin isteyenler bir araya gelip, “Herkese Bilim Teknoloji” site ve dergisini çıkarmaya karar verdi. Site şu anda yayında, dergi de Nisan başından itibaren bayilerde olacak. Ancak HBT’nin uzun ömürlü ve faydalı olması bu işe girişenleri aşan, herkesin aktif bir katılımcı ve okuyucu olmasına ihtiyaç duyan bir gerçeklik. Dolayısıyla herkesi hem içerik, hem de okuyucu olarak HBT’ye destek olmaya çağırıyoruz.”


 


 


 


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS