hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Emir Fazliye kimdir? Alparslan Büyük Selçuklu Fazluye kimdir? Ekrem Tamer hangi dizilerde oynadı?

  Emir Fazliye kimdir Alparslan Büyük Selçuklu Fazluye kimdir Ekrem Tamer hangi dizilerde oynadı
  expand

  TRT 1'de yayınlanan Alparslan Büyük Selçuklu dizisinin oyuncuları arasında yer alan Fazluye karakterini canlandıranın kim olduğu sorgulanıyor. Her pazartesi ekrana gelen dizide Fazluye merak uyandırdı. İşte Fazluye hakkında bilgiler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Fazluye karakteri, Alparslan Büyük Selçuklu dizisinin karakterleri arasında yer alıyor. Peki ama Alparslan dizisindeki Fazluye kimdir?

  Fazluye kimdir?

  Türkiye Diyanet Vakf İslam Ansiklopedisi'nde yer alan bilgiler şu şekildedir:
  Adudüddevle bir kütüphane ile bir hastahane ve pek çok cami, saray, bahçe, çarşı, kervansaray inşa ettirdi (Zerkûb-i Şîrâzî, s. 50-51). Bahâüddevle tarafından başşehir yapılan Şîraz’ın etrafı Ebû Kâlîcâr devrinde surlarla çevrildi. Şehir 448’de (1056) Fülâd Sütûn’u mağlûp ederek öldüren Şebânkâre Emîri Fazlûye’nin, 454 (1062) yılında Selçuklu hânedanından Kirman hâkimi Kavurd Bey’in idaresine girdi. Tuğrul Bey’in ölümünden sonra Selçuklu tahtını ele geçiren Sultan Alparslan, kardeşi Kavurd Bey’in güçlenmesinden çekinip Şîraz ve çevresinin idaresini yeniden Fazlûye’ye verdi. Ancak Fazlûye, Selçuklu hâkimiyetine karşı isyan etti ve yakalanarak öldürüldü (464/1071). XII. yüzyılın ilk yarısında şehri yöneten Celâleddin Çavlı, Karaca Sâkī, Mengü Bars ve Boz-aba gibi güçlü Selçuklu emîrleri Şîraz’da önemli imar faaliyetlerinde bulundular. Bunlar arasında Boz-aba’nın hanımı Zâhide Hatun’un inşa ettirdiği büyük bir medreseyi zikretmek gerekir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow