hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  En İyi Dram Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 20 Dram Filmi (İmdb Sırasına Göre)

  En İyi Dram Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 20 Dram Filmi (İmdb Sırasına Göre)
  expand

  Dram filmleri günümüzde en çok izlenen film türlerinden biridir. Karakter ve senaryo derinliği olan dram filmlerinin birçok türü bulunmaktadır. Bunların başında melodram, romantik ve biyografik filmler geliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  En iyi dram filmleri

   1- The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli

   Imdb Puanı: 9.3

   Sevgilisini öldürmekle suçlanan Andy, Shawshank Hapishanesine gönderilir. Şiddetin kol gezdiği bu hapishanede, daha ilk gününde saldırıya uğrar. Tim Robbins ve Morgan Freeman'in başrollerini paylaştığı film, 1993 yılında 7 dalda Oscar'a aday gösterildi.

   2- La vita è bella / Hayat Güzeldir

   Imdb Puanı: 8.6

   Guido ve ailesi Yahudi oldukları için toplama kampına götürülür. Guido, çocuğu korkmasın diye her şeyin bir oyun olduğunu söyler. Eğer uslu bir çocuk olup sessiz kalırsa ona oyuncak bir tank alacaktır.

   3- Babam ve Oğlum:

   Imdb Puanı: 8.3

   12 Eylül döneminde geçen film, aile ilişkilerini kuşak çatışması üzerinden anlatıyor. Çağan Irmak'ın yazıp yönettiği Babam ve Oğlum, Türkiye genelinde yaklaşık 26 milyon ₺ gişe hasılatı elde etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   4- Marriage Story / Bir Evlilik Hikayesi

   Imdb Puanı: 8.0

   Tiyatro yönetmeni Charlie ve eşi Nicole'in ilişkileri günden güne kötüye gider. İletişim sorunu yaşayan çiftin ilişkisi, Nicole'un aldatıldığını öğrenmesiyle bitme noktasına gelir. New York'ta geçen filmde boşanma sürecindeki bir çiftin yaşadıkları beyaz perdeye taşınıyor.

   5- Cindrella Man

   Imdb Puanı: 8.0

   Film, Büyük Buhran yılları arasında ailesini geçindirmek için boksör olan James J. Braddock'un yaşamından kesitler sunuyor. TA Top 250 listesinin 123. sırasında yer alan film 2005 yılında 3 dalda Oscar'a aday gösterildi.

   6- The Stoning of Soraya M. / Soraya'yı Taşlamak:

   ABD - İran ortak yapımı olan filmde, iftira sonucu recm cezasına çarptırılan bir kadının yaşadıkları anlatılıyor.

   7-Ta'm e guilass / Kirazın Tadı

   Imdb Puanı: 7.7

   Bay Badil intihar etmeye karar verir. Öldükten sonra kendisini gömecek birine ihtiyacı vardır. Bunun için 3 farklı kişi ile görüşür.

   8- Mystic River / Gizemli Nehir

   Imdb Puanı: 7.9

   Jimmy'nin kızı bir cinayete kurban gider. Acılı babayı teselli etmek için çocukluk arkadaşları onu ziyaret eder. Bu esnada polis soruşturmasını derinleştirir ve katilin Jimmy'in çocukluk arkadaşlıklarından biri olduğu ortaya çıkar. Dram - Gizem - Gerilim türündeki filmin yönetmen koltuğunda Clint Eastwood oturuyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   9- The Boy in the Striped Pyjamas / Çizgili Pijamalı Çocuk

   Imdb: 7.8

   II. Dünya Savaşı sırasında Yahudi bir çocukla Alman bir çocuğun dostluk öyküsünü anlatan film toplam 40 milyon Dolar gişe hasılatı elde etti.

   10- Forushande / Satıcı

   Imdb Puanı: 7.8

   Rana ve Edna çiftinin yaşadıklarını konu alan dram- gerilim türündeki filmin yönetmen koltuğunda Asghar Farhadi oturuyor.

   11- I am Sam / Benim Adım Sam

   Imdb Puanı: 7.7

   Sam Dawson'ın (Sean Penn) zeka seviyesi 7 yaşındaki bir çocuk kadardır. Kızı yaşına geldiğinde hükümet yetkilileri çocuğunu Sam'in elinden alır. Kızını geri almak isteyen baba son çare olarak avukat Rita Harrison'dan yardım ister.

   12- Mustafa Hakkında Her Şey

   Imdb Puanı: 7.6

   Mustafa, karısının ani ölümüyle sarsılır. Eşi öldüğünde yanında Fikret adında bir erkeğin olduğunu öğrendiğinde ise acısı yerini öfkeye bırakır. İntikam planları yapmaya başlayan Mustafa, Fikret'i kaçırır ve olaylar gelişir.

   13- Nyfes / Gelinler

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Imdb Puanı: 7.6

   ABD, Yunanstan, Fransa ortak yapımı olan filmde, Yunanistan'dan ABD'ye daha önce hiç görmedikleri insanlarla evlendirilmeye götürülen gelinlerin dramı anlatılıyor. 14 Ekim 2005 tarihinde gösterime giren Gelinler filmi En İyi Yardımcı Film Akademi ödülüne layık görüldü.

   14- Dead Man Walking / Ölüm Yolunda

   Imdb Puanı: 7.5

   İdama mahkum edilen Matthew Poncelet, rahibe Helen Prejean'a bir mektup yazar. Mektubu alan rahibe, Matthew'i ziyarete gelir. Pişmanlık, suç ve ölüm konularına değinen filmin başrolünde Sean Penn ve Susan Sarandon oynuyor.

   15- Thelma ve Loise

   Imdb Puanı: 7.5

   Eşlerinden boşanmış iki kadın, nereye gittiklerini bilmeden yolculuğa çıkar. Komedi ve dram öğelerinin iç içe geçtiği film yönetmen koltuğunda Ridley Scott oturuyor.

   16- Paterson

   Imdb Puanı: 7.4

   Şiire merak salan bir otobüs şoförünün ailesi ve çevresiyle yaşadıklarını konu alan filmin oyuncu kadrosunda Adam Driver ve Golshifteh Farahani yer alıyor.

   17- Anlat İstanbul:

   Imdn Puanı: 7.4

   Kül Kedisi, Kırmızı Başlıklı Kız ve Uyuyan Güzel gibi çok bilinen masalları günümüze uyarlayan Anlat İstanbul'un senaryosunu Ümit Ünal yazdı. Yönetmen koltuğunda üç ismin (Kudret Sabancı, Ömür Atay ve Selim Demirdelen) yer aldığı film 11 Mart 2005 tarihinde gösterime girdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   18- Silence / Sükut

   Imdb Puanı: 7.1

   Dram - biyografi türündeki filmde Japonya'ya giden rahiplerin yaşadıkları anlatılıyor. Liam Neeson, Adam Driver ve Andrew Garfield'in oynadığı Sükut, 2016 yılında vizyona girdi.

   19- Başka Semtin Çocukları

   Imdb Puanı: 6.7

   Gazi mahallesinde yaşayan ve zengin olmak isteyen iki arkadaş mafyaya girer. Aksiyon, suç, dram türündeki film 2008 yılında vizyona girdi.

   20- Hungry Hearts / Aç Kalpler

   Imdb Puanı 6.4

   Judge ve Mina kısa süren bir flört döneminden sonra evlenirler. 1 yıl sonra çocukları olur. Başta her şey iyi gitse de Mina her geçen gün biraz daha takıntılı hale gelir. Doktorların verdiği ilaçları kullanmaz, Judge'un yardım çabalarına karşı kayıtsız kalır. Mina günden güne zayıflarken bebeğin de sağlığı bozulur.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow