En İyi Kadir Inanır Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 13 Kadir Inanır Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Kadir Inanır Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 13 Kadir Inanır Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Kadir Inanır Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 13 Kadir Inanır Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Kadir İnanır, 15 Nisan 1949 tarihinde Fatsa'da doğdu. Özellikle Türkan Şoray ile oynadığı filmlerle hafızalara kazanan usta aktör, bu zamana kadar 180'den fazla filmde rol aldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1- Selvi Boylum Al Yazmalıyım

Imdb Puanı: 8.6

Müziklerini Cahit Berkay'ın yaptığı Selvi Boylum Al Yazmalım, 1977 yılında gösterime girdi. TA TOP 250 listesinin 181. sırasında yer alan filmde Kadir İnanır'a Türkan Şoray ve Ahmet Mekin eşlik ediyor.

İlyas'ın kendisini aldattığına tanıklık eden Asya, çocuklarını da alarak yollara düşer. Nereye gittiğini, kime sığınacağını bilmez. Karşısına Cemşit adında biri çıkar. Başta bu yabancıya güvenmese de başka çaresi olmadığından onunla gelmeyi kabul eder.

İlyas yaptığından pişman olur. Asya'yı geri döndürmek için izini sürer. En sonunda karısının nerede olduğunu öğrense de Asya kararını çoktan vermiştir. Çocuğunun geleceği için aşık olduğu adamı değil güvendiği adamı seçer.

2- Tatar Ramazan Sürgünde

Imdb Puanı: 8.1

Tatar Ramazan serisinin ikinci filmi 1992 yılında gösterime girdi ve ilk filmden daha yüksek puan aldı. Ramazan, sürgüne gönderildiği hapishanede inzivaya çekilir. Tek isteği belaya bulaşmadan cezasını çekip hapisten çıkmaktır. Ancak kaldığı koğuştaki nüfuzlu kişiler onu rahat bırakmaz. Bazı gardiyanlar tarafından da desteklenen koğuş ağaları Tatar Ramazan'ı baskı altında tutmaya çalışır ve olaylar gelişir.

3- Tatar Ramazan

Imdb: 8.0

Senaryosunu Kerem Korcan ile Safa Önal'ın yazdığı Tatar Ramazan filminin oyuncu kadrosunda Yaman Okay, Kazım Kartal ve Hikmet Taşdemir yer alıyor. Hapishane ağalarının diğer mahkumlara yaptığı eziyetleri gören Ramazan, ağalardan biriyle kavgaya tutuşur. Hapishane müdürü de ağaları destekler. Tek başına olsa da mücadelesini sürdüren Ramazan, en sonunda başka bir hapishaneye sürgüne gönderilir.

4- Dönüş:

Imdb Puanı: 8.0

Safa Önal'ın yazıp Türkan Şoray'ın yönettiği Dönüş filminde Kadir İnanır, İbrahim karakterini canlandırıyor. Köyde Gülcan hakkında çıkan dedikodular Almanya'ya çalışmak için giden İbrahim'e kadar ulaşır. Bunun üzerine köyüne geri dönen yalnız değildir. Yanında Almanya'da iken evlendiği yeni karısı da vardır.

5- Yılanların Öcü

Imdb Puanı: 7.6

Fakir Baykurt'un aynı adlı romanında beyaz perdeye uyarlanan Yılanların Öcü filminde ağa ile köylüler arasında yaşanan anlaşmazlıklar anlatılıyor. Anlaşmazlıklar iki tarafından da zıtlaşmasıyla önce kavgaya sonra savaşa dönüşür. Zengin - fakir ayrımı, güç ilişkileri ve eşitsizlik temalarını işleyen yapım 1985 yılının en çok izlenen yerli yapımlarından biri oldu.

6- Kırık Bir Aşk Hikayesi

Imdb Puanı: 7.4

1981 yılında çekilen Kırık Bir Aşk Hikayesi, edebiyat öğretmenine aşık olan bir gencin yaşadıklarını konu ediniyor. İmkansız bir aşkın anlatıldığı filmde rol alan diğer isimler şunlardır: Hümeyra, Halil Ergün, Mehmet Esen, Neriman Köksal, Güler Ökten ve Kamran Usluer.

7- Dila Hanım

Imdb Puanı: 7.4

İhsan ile köyün ileri gelenleri arasında arazi yüzünden kavga çıkar. Çıkan arbedede İhsan vurulur ve ölür. Kocasının intikamını almaya yemin eden Dila Hanım, aylar sonra Rıza adında biriyle tanışır. Görür görmez birbirlerine aşık olurlar. Ancak Dila Hanım'ın bilmediği bir şey vardır: Kocasını öldüren adam, aşık olduğu Rıza'dan başkası değildir.

8- Karılar Koğuşu:

Imdb 7.3

Kemal Tahir'in aynı adlı romanından beyaz perde uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Halit Refiğ oturuyor. Birçok kadın mahkumun iç içe geçmiş hikayelerinin anlatıldığı filmin oyuncu kadrosunda Hülya Koçyiğit, Mehtap Ar, Perihan Savaş, Serra Yılmaz ve Ayşegül Ünsal yer alıyor.

1990 yılında gösterime giren Karılar Koğuşu, Antalya Film Festivalinde En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü.

9- Katırcılar:

Katırcılar kaçak mal taşırken jandarmalara yakalanır. O esnada jandarmaların yanında olan gazeteci kadın, hem askerlerle hem de kaçakçılarla röportaj yapmaya başlar. Zorlu doğa şartlarında karakola ulaşmaya çalışan kafilede herkes sırayla gazeteci kadına hayat hikayesini anlatmaya başlar.

Senaryosunu Hüseyin Kuzu, Fuat Çelik ve Eyüp Halil Türkyazıcı'nın yazdığı Katırcılar yönetmen koltuğunda Halit Refiğ oturuyor.

10- Köprü:

Imdb Puanı: 7.1

Ahmet, çocukken annesi Fırat nehrinde boğulur. Aradan yıllar geçer. Ahmet, köye mühendis olarak ger döner. Köye dönmesinin nedeni ise yıllar önce annesini ondan alan Fırat nehrinin üstüne köprü inşa etmektedir. Köylüler bunun çok tehlikeli olduğunu söylese de Ahmet kulak asmaz ve çalışmalara başlar.

11- 72. Koğuş:

Imdb Puanı: 7.0

Orhan Kemal'in çok satan romanından uyarlanan 72. Koğuş'un oyuncu kadrosunda Halil Ergün, Menderes Samancılar, Rasim Öztekin, Erol Demiröz ve Tülay Arda yer alıyor. Mahkumların hapishanelerde yaşadıkları zorlukları gerçekçi bir bakış açısıyla izleyicilere aktaran filmin 2011 yılında yeni versiyonu çekildi.

12- Filim Bitti:

Imdb Puanı: 6.8

Filmde birbirlerine aşık sevgilileri canlandıran çift gerçek hayatta ise yıllar önce boşanmıştır. Gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği yapımda birbirinden nefret eden bir çiftin film setinde yaşadığı zorluklar anlatılıyor. Filmde Kadir İnanır'a eşlik eden diğer isimler: Kutay Köktürk Halil Ergün, Meral Oğuz ve Mehmet Güleryüz.

13- Kambur:

Imdb Puanı: 6.3

Çevresindeki herkes tarafından dışlanan ve alay edilen bir kambur kadın. Yolu tesadüf eseri kasabaya düşmüş olan kör bir kemancı. Sıra dışı bir aşk hikayesini beyaz perdeye taşan filmin yönetmenliğini Atıf Yılmaz üstlendi.