En İyi Mafya Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Mafya Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Mafya Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Mafya Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Mafya Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Mafya Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Mafya filmlerinde, yeraltı suç örgütleri, kaçakçılar, kumarhane sahipleri ve tetikçiler anlatılır. Sinema tarihinde çekilen ilk mafya filmleri ''film noir'' adıyla bilinir. Humphrey Bogart'ın rol aldığı Malta Şahini ve Derin Uyku filmleri, bu türün ilk örnekleri arasında yer alıyor. Amerika'dan sonra en fazla mafya filmi çekilen ülkeler İtalya, Rusya ve Japonya'dır. Japonya yapımı mafya filmleri, ''Yakuza filmi'' adıyla da bilinir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

En Çok İzlenen ve Beğenilen Mafya Filmleri 

1- The Godfather / Baba

Imdb Puanı: 9.2  

Mario Puzo'nun çok satan romanından uyarlanan The Godfather filminde ''Baba'' ismiyle bilinen Don Carlone ve ailesinin yaşadıkları anlatılıyor. Marlon Brando'ya En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını getiren film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo ve en iyi özgün film müziği dalında da Altın Küre ödülüne layık görüldü.

Devam filmleri 1974 ve 1980 yıllarında çekilen The Godfather'ın kadrosunda yer alan diğer oyuncular: Andy Garcia, Al Pacino, Robert De Niro, Robert Duvall, Richard S. Castalleno ve James Caan.

2- Goodfellas / Sıkı Dostlar

Imdb Puanı: 8.7

Baş rollerini Robert De Niro, Joe Pesci ve Ray Liotta'nın paylaştığı Sıkı Dostlar, başarılı bir banka soygunundan sonra yeraltı dünyasında hızla yükselen 3 arkadaşı anlatıyor. 1990 yapımı film en iyi uyarlama senaryo, en iyi kostüm tasarımı ve en iyi yönetmen dalında BAFTA ödülüne layık görüldü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

3- Scarface / Yaralı Yüz 

Imdb Puanı: 8.3

1982 yapımı Scarface, orijinali 1932 yılında Howard Hawks tarafından çekilen filmin uyarlamasıdır. Senaryosunu Oliver Stone ve Ben Hecht'in yazdığı yapımın yönetmen koltuğunda ise Brian De Palma oturuyor. Küba'dan Amerika'ya kaçak illegal yollardan gelen Tony Montana'nın tek bir hedefi vardır: Yükselmek. 

Al Pacino'nun Tony Montana karakterine hayat verdiği Scarface, Imdb Top 250 listesinin 116. sırasında yer alıyor. Toplamda 65 milyon dolar gişe hasılatı elde eden film, 1983 yılının en çok izlenen filmi oldu. 

4- The Untouchables / Dokunulmazlar

Imdb Puanı: 7.9 

Sean Connery'e en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında BAFTA ödülünü getiren Dokunulmazlar, 1987 yılında gösterime girdi. Mafya lideri Al Capone'un Chiago'daki gücü ve nüfuzu günden güne artmaktadır. Artık tüm işlerini başkalarına yaptırdığı için yakalanmaz. Yakalansa bile delil yetersizliğinden serbest bırakılır. 

Al Capone'u yakalaması için Eliot Ness adlı federal ajan göreve getirilir. Ness kendi ekibini oluşturur ve daha önce hiçbir ajanın uygulamadığı taktiklerle Al Capone'u köşeye sıkıştırır.

BAFTA en iyi film müziği ödülünü de kazanan filmin oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Kevin Costner, Andy Garcia ve Charles Martin Smith gibi ünlü isimler yer alıyor. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

5- Road to Perdition / Azap Yolu 

Imdb Puanı: 7.7

Sam Mendes'in yönettiği Azap Yolu filminde, buhran yıllarında oğluna bakabilmek için tetikçilik yapan bir babanın yaşadıkları anlatılıyor. En İyi Görüntü Yönetimi Oscar'ını alan film 2002 yılında vizyona girdi. 

6- The Yakuza

Imdb Puanı: 7.2 

Genellikle film-noir türündeki filmleriyle bilinen Robert Mitchum'un baş rolde oynadığı filmde, Amerika'dan Japonya'ya uzanan bir gangsterlik öyküsü anlatılıyor. Senaryosunu Paul Schrader ve Robert Towne'nun yazdığı filmin yönetmen koltuğunda Sydney Pollack oturuyor. 

7- Mean Streets / Arka Sokaklar

Imdb Puanı: 7.2

Martin Scorsese'in 3. uzun metrajlı film olan Mean Streets'de Johnny, Charlie ve Tonny adlı üç arkadaşın yaşamından kesitler sunuyor. Zengin olmak ve yükselmek isteyen Johnny Boy'un yaptığı son soygun New York'un en tehlikeli çetelerden birini karşısına almasına neden olur. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

500 bin dolarlık mütevazi bir bütçeyle çekilen filmin oyuncu kadrosunda Robert De Niro, Harvey Keitel ve David Proval gibi ünlü aktörler yer alıyor. 

8- Public Enemies / Halk Düşmanları

Imdb Puanı: 7.0 

Yarı biyografik bir suç filmi olan Halk Düşmanlarında John Dillinger'ın hayatı anlatılıyor. Amerikan hükümetine göre halk düşmanı olan Dilinger, topluma göre ise bir halk kahramanıdır. Banka soygunundan elde ettiği paraların büyük bir kısmını fakirlere dağıtması ününü daha da arttırır. John Dillinger'ı yakalaması için göreve özel ajan Melvin Pursis getirilir.

Dünya genelinde yaklaşık 215 milyon dolar gişe hasılatı yapan filmin baş rollerini Johnny Depp, Jason Clarke ve Christian Bale paylaşıyor. 

9- Black Mass / Kara Düzen

Imdb Puanı: 6.9 

Daha az ceza almak için muhbir olmayı kabul eden Whitey Bulger, çok geçmeden pişman olur. Huhbir olduğunu öğrenen birçok tetikçi Bulger'ın peşine düşer. Üstelik tehlikede olan yalnızca kendisi değildir. Ailesi de tehdit edilen Whitey, oyunu kendi kurallarına göre oynamaya karar verir ve olaylar gelişir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ABD - İngiltere ortak yapımı olan Black Mass'ın yönetmen koltuğunda Scott Cooper oturuyor. 

10- Live By Night / Gecenin Kanunu

Imdb Puanı: 6.4 

Ben Affleck'in yazıp yönettiği ve baş rolünde oynadığı Live By Night, 1920'li yılların başında, Boston şehrinde geçiyor.2016 yapımı filmde Joe adlı bir adamın nasıl bir suçluya dönüştüğü ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber