En İyi Morgan Freeman Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Morgan Freeman Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Morgan Freeman Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Morgan Freeman Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Morgan Freeman, 1 Haziran 1937 tarihinde Amerika'da doğdu. Sidney Lumet imzası taşıyan The Pawnbraker (1977) filmiyle sinemaya merhaba dedi. Bu zamana kadar 50'den fazla filmde başrol oynayan deneyimli aktör, 100'e yakın filmde de yan rollerde görev aldı. 80'li yıllarda komedi - dram türündeki filmlerin kadrosunda yer alan Morgan Freeman, sonraki yıllarda daha çok aksiyon ve polisiye filmlerden oynadı. 84 yaşındaki deneyimli ismin kazandığı ödüllerden bazıları şunlardır: En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar'ı, Cecil B. DeMille Ödülü, AFI Yaşam Boyu Başarı Ödülü ve Obie Performans Ödülü.

1- The Shawshank Redemption / Esaretin Bedeli

Imdb Puanı: 9.3

Esaretin Bedeli, hem Imdb Top 250 hem de TA Top 250 listesinin 1. sırasında yer alıyor. Dram türündeki filmde işlemediği bir suçtan ötürü Shawsank Hapishanesine gönderilen Andy'in yargılanma süreci, hapis hayatı ve firar süreci anlatılıyor. Filmin senaryosu ise genellikle korku romanlarıyla bilinen Stephen King yazdı.

2- The Dark Night / Kara Şovalye

Imdb Puanı: 9.0

Christopher Nolan imzası taşıyan Kara Şövalye serisinin ilk filmi ''Batman Başlıyor'' 2005 yılında vizyona girdi. 2008 yapımı olan The Dark Night'te Batman'in Joker'e karşı verdiği mücadele anlatılıyor. 190 milyon dolarlık bütçeyle çekilen film, dünya genelinde 1 milyar dolardan fazla gişe hasılatı elde etti.

Morgan Freeman'ın Lucius Fox karakterini canlandırdığı filmin oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler şunlardır: Christopher Nolan, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Maggie Gyllenhaal, Michael Caine ve Eric Roberts

3- Seven / Yedi

Imdb Puanı: 8.6

Kurbanlarını 7 ölümcül günaha göre öldüren bir seri katil... Katili yakalamaya çalışan iki dedektif. Suç ve gizem filmlerine yeni bir soluk getiren Seven'in yönetmen koltuğunda Dövüş Kulübü ve Sosyal Ağ filmleriyle bilinen David Fincher oturuyor.

Morgan Freeman'a Londra Film Eleştirmenleri Birliği Yılın Erkek Oyuncusu Ödülünü getiren yapım, En İyi Film Dalında MTV Film Ödülünü de kazandı.

4- Unforgiven / Affedilmeyen

Imdb Puanı: 8.2

Eşinin ölümünden sonra inzivaya çekilen Wiliam, reddedemeyeceği bir teklif alır. Hedef kolay, ödül parası ise yüklüdür. Yeniden yollara düşen kovboy, çok sayıda düşmanla savaşmak zorunda kalacaktır.

Yönetmenliğini Clint Eastwood'un üstlendiği filmde, Morgan Freeman'a, Gene Hackman, Richard Harris ve Frances Fisher eşlik ediyor.

5- Million Dolar Baby / Milyonluk Bebek:

Imdb Puanı: 8.1

En iyi film, en iyi kadın oyuncu, en iyi yönetmen ve en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar'ını kazanan Milyonluk Bebek, 2004 yılında gösterime girdi. Spor - dram türündeki yapımda genç ve hırslı bir boksör ile onu şampiyonaya hazırlayan boks hocasının yaşadıkları anlatılıyor.

IMDB Top 250 listesinin 209. sırasında yer alan Milyonluk Bebek'in kazandığı diğer ödüller ise şunlardır:

Cesar En İyi Yönetmen Ödülü
Altın Küre En İyi Film Ödülü
Satelitte En iyi Uyarlama Senaryo Ödülü
En İyi Yabancı Film Dalında Japon Akademi Ödülü

6- Gone Baby Gone / Kızımı Kurtarın

Imdb Puanı: 7.6

Dennis Lehane'nin aynı adlı romanından beyaz perdeye uyarlanan filmin yönetmen koltuğunda Ben Affleck oturuyor. Boston mafyasının kaçırdığı bir kız çocuğunu bulmaya çalışan polisler zamana karşı yarışmaktadır. Morgan Freeman'ın ajan Jack Doyle karakterine hayat verdiği filmde Casey Affleck ve Ed Harris gibi deneyimli oyuncular da yer alıyor.

7- The Bucket List / Şimdi ya da Asla

Imdb Puanı: 7.4

Carter ve Edward, aynı hastane odasına kalmaktadır. Bir akşam konuşurlarken ölmeden önce yapmak istedikleri şeylerden bahseder. Daha sonra bu liste oluşturan ikili, listedeki her şeyi sırasıyla yapmaya karar verir. Hastaneden kaçan Edward ve Carter, bu zamana kadar yapmadıkları için pişman oldukları her şeyi tek tek yapmaya başlar.

Morgan Freeman ve Jack Nicholson'un baş rollerini paylaştığı film 2007 yılında vizyona girdi. Sinema eleştirmenlerden olumlu not alan The Bucket List'in yönetmenliğini Rob Reiner üstlendi.

8- Driving Miss Daisy / Bayan Daisy'nin Şoförü

Imdb Puanı: 7.3

Morgan Freeman'ın şoför Hoke karakterine hayat verdiği film 1989 yılında vizyona girdi. Jessica Tandy filmin çekildiği 80 yaşındaydı ve bu film ile birlikte Oscar kazanan en yaşlı aktris olarak sinema tarihine geçti.

9- Brubaker

Imdb Puanı: 7.2

Stuart Rosenberg imzası taşıyan suç- dram türündeki filmde hiçbir kuralın geçerli olmadığı bir hapishaneye yeni atanan idealist bir müdürün mücadelesi anlatılıyor. Henry Brubaker, gardiyanların verdiği raporlara inanmaz ve hapishanenin içinde olup bitenleri kendi gözleriyle görmek ister. Bunun için mahkum kılığına giren Brubaker, hem cezaevi yönetiminin hem de diğer mahkumların hedefi haline gelir.

10- Robin Hood: Prience of Thieves

Imdb Puanı: 6.9

Ülkemizdeki sinemalarda Hırsızlar Prensi adıyla gösterilen filmin baş rol oyuncuları arasında Kevin Costner, Christian Slater ve Mary Elizabeth Mastrantonio yer alıyor. Morgan Freeman'ın Müslüman bir esir olan Azeem'i canlandırdığı Hırsızlar Prensi, dünya genelinde 400 milyon dolara yakın gişe hasılatı elde etti.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS