En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Nuri Bilge Ceylan Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Nuri Bilge Ceylan Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Nuri Bilge Ceylan Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Nuri Bilge Ceylan 26 Ocak 1959 tarihinde doğdu. Sinema kariyerinden önce uzun yıllar boyunca fotoğrafçılık ile uğraştı. Çektiği filmlerle Altın Palmiye başta olmak üzere birçok ödüle layık görüldü.

1- Making of The Wild Pear Tree / Ahlat Ağacı Kamera Arkası

Imdb Puanı: 8.3

Belgesel türündeki film, 2018 yılında gösterime giren Ahlat Ağacının kamera arkası görüntülerinden oluşuyor.

2- Ahlat Ağacı:

Imdb Puanı: 8.2

Üniversiteyi bitiren Sinan, ailesinin yanına döner. Sinan, yazdığı romanı yayımlamak için maddi destek aramaya başlar. Araya adam sokarak görüştüğü kişilerle görüşmeler gerçekleştirir. Ancak hiçbiri para vermeye yanaşmaz. İlçenin en ünlü yazarı Süleyman ile buluşur. Süleyman, Sinan'ı tersler. Çocukluk arkadaşlarıyla da bir araya gelen Sinan, kendisini tamamen yalnız ve yabancılaşmış hisseder.

En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Yönetmen dalında Siyad ödülü kazanan filmin oyuncu kadrosunda yer alan isimler şunlardır: Serkan Keskin, Doğu Demirkol, Hazar Ergüçlü, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Öner Erkan.

3- Kış Uykusu

Imdb Puanı: 8.1

Nevşehir'in Kapadokya ilçesinde çekilen Kış Uykusu filminde emekli bir oyuncunun çevresiyle yaşadığı iletişimsizlik ve yabancılaşma anlatılıyor. Eşi Nihal ile mesafeli bir ilişkisi olan Aydın, kız kardeşi Necla ile de sık sık tartışır. Aydın halk çatışmasını 3 kişi üzerinden anlatan yapım, Imdb TA Top 250 listesinin 243. sırasında yer alıyor.

Baş rollerini Haluk Bilginer, Demet Akbağ ve Melisa Sözen'in paylaştığı filmin senarist koltuğunda da Nuri Bilge Ceylan ve eşi Ebru Ceylan oturuyor.

Kış Uykusu filminin kazandığı ödüller:

Cannes Film Festivali - Altın Palmiye
47. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri - En İyi Film ve En İyi Görüntü Yönetmeni
FIPRESCİ En İyi Film Ödülü

4- Bir Zamanlar Anadolu'da:

Imdb Puanı: 7.9

Türkiye - Bosna Hersek ortak yapımı olan Bir Zamanlar Anadolu'da Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde çekildi. Bir cinayet soruşturmasını merkezine alan filmin senaryosunu Ercan Kesal ve Nuri Bilge Ceylan yazdı. Savcı Nusret (Taner Birsel) ve Komiser Naci'nin (Yılmaz Erdoğan' yürüttüğü soruşturmanın sonunda bir ceset bulunur.

Suç- dram türündeki filmin toplam süresi 157 dakikadır. Anadolu insanının yalnızlığını şiirsel bir dille beyaz perdeye aktaran yapımda rol alan isimler arasında Muhammed Uzuner, Ahmet Mümtaz Taylan, Fırat Tanış, Nihan Okutucu, Cansu Demirci ve Murat Kılıç yer alıyor.

Cannes Film Festivalinde Jüri Büyük Ödülüne layık görülen Bir Zamanlar Anadolu'da filminin aldığı diğer ödüller şunlardır:

1.YEFA Ödülleri - En İyi Kurgu / En İyi Makyaj ve Saç
6.Asya Pasifik Film Ödülleri - En İyi Görüntü Yönetmeni
0.Uluslararası Dublin Film Festivali - En İyi Yönetmen
44.Siyad Türk Sineması Ödülleri - En İyi Senaryo

5- Uzak:

Imdb Puanı: 7.6

Yusuf, iş bulmak umuduyla İstanbul'a gelir. Uzaktan akrabası olan Mahmut'un evinde kalmaya başlar. İş bulma süresi uzadıkça Yusuf ile Mahmut arasındaki tansiyon yükselir. İnsanların arasındaki iletişim sorunlarını, kuşak çatışmasını ve sınıf farkını beyaz perdeye taşıyan Uzak filmi 2003 yılında Türkiye'nin Oscar aday adayı oldu.

Muzaffer Özdemir, Emin Toprak ve Zuhal Gencer'in baş rolleri paylaştığı filmde Cannes Film Festivalinde 3 ödül kazandı. Nuri Bilge Ceylan'ın 3. uzun metrajlı filmi olan Uzak, Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Ankara Uluslararası Film Festivallerinde En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü.

6- Üç Maymun:

İlk gösterimini 24 Mayıs 2008 tarihinde yapan Üç Maymun filminde suç, ihanet ve pişmanlık gibi evrensel temalar işleniyor. Patronunun işlediği suçu üstlenen Eyüp, 1 yıl sonra hapisten çıkar. Çok geçmeden karısının patronu ile ilişkisi olduğunu öğrenir. Bir süre vicdan muhasebesi yapan Eyüp sonunda patronunu öldürmeye karar verir.

Üç Maymun filminin oyuncu kadrosunda Yavuz Bingöl, Ercan Kesal, Ahmet Rıfat Şungar ve Hatice Aslan yer alıyor. Yapımcılığını Zeynep Özbatur'un üstlendiği filmin görüntü yönetmeni ise Gökhan Tiryaki.

2008 yılında Cannes Film Festivalinin yarışmalı bölümünde gösterilen Üç Maymun'un aldığı diğer ödüller şunlardır:

Asia Pasific Screen Awards - En İyi Yönetmen
41.Siyad Ödülleri; - En İyi Görüntü Yönetmeni, En iyi Kurgu
2.Yeşilçam Ödülleri - Genç Yetenek Özel Ödülü ve En İyi Senaryo
Osian's Cinefan - En İyi Yönetmen

7- Mayıs Sıkıntısı:

Imdb: 7.4

Çekimleri Çanakkale'nin Yenice ilçesinde gerçekleştirilen film 1999 yılında gösterime girdi. En büyük ideali film çekmek olan Muzaffer'in hayatından kesitler sunan filmde sevgi, arkadaşlık ve aile kavramları sorgulanıyor. Nuri Bilge Ceylanın 2. filmi Mayıs Sıkıntısında rol alan isimler: Emin Toprak, Fatma Ceylan, Muzaffer Özdemir ve Emin Ceylan.

8- İklimler:

Imdb Puanı: 7.2

Türkiye - Fransa ortak yapımı olan İklimler, katıldığı festivallerden toplam 10 ödül kazandı. Nuri Bilge Ceylan'ın eşi Ebru Ceylan ile kamera karşısına geçtiği filmde İsa ile Bahar'ın ilişkisi mevsimler üzerinden anlatılıyor.

9- Kasaba:

Imdb Puanı: 7.0

Nuri Bilge Ceylan'ın taşra üçlemesinin ilk filmi olan Kasaba 3 bölümden oluşuyor. 1997 yılında gösterime giren yapım Köln Film Festivalinde En İyi Film ve En iyi Görüntü Yönetmeni ödüllerine layık görüldü.

10- Koza:

Imdb: 6.8

Yönetmenin 1995 yılında çektiği kısa metrajlı filmin süresi 20 dakikadır.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS