En İyi Yabancı Aşk Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Yabancı Aşk Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Yabancı Aşk Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Yabancı Aşk Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Yabancı Aşk Filmleri: En Çok İzlenen ve Beğenilen 10 Yabancı Aşk Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Günümüzde en çok izlenen film türlerinin başında aşk filmleri geliyor. Aşk filmleri, romantik, dram, romantik komedi gibi birçok alt türe ayrılır. Romantik filmlerde iki kişinin yaşadığı ilişki üzerinden ayrılık, özlem, evlilik gibi kavramlar ele alınır. Romantik komedi türünde ise olay örgüsünde eğlenceli ve komik olaylara yer verilir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

1- Eternal Sunshine of the Spotless Mind / Sil Baştan 

Imdb Puanı: 8.3 

Charlie Kaufman'ın yazıp Michel Gondry'nin yönettiği filmde, sevgilisini unutmak için hafızasını sildiren bir kadın ile yeni tanıştığı bir erkeğin yaşadığı aşkı konu ediniyor. 2005 yılında En Özgün Senaryo Oscar'ını kazanan filmin uluslararası festivallerde kazandığı diğer ödüller şunlardır: 

Toronto Film Eleştirmenleri En İyi Senaryo ve En İyi Yönetmen Ödülü 

BAFTA En İyi Kurgu ve En Özgün Senaryo Ödülü 

2- Before Sunrise / Gün Doğmadan 

Imdb Puanı: 8.1 

Amerikalı bağımsız sinemacı Richard Linklater imzası taşıyan Before Sunrise, 10 Mayıs 1995 tarihinde vizyona girdi. ABD- İsviçre- Avusturya ortak yapımı filmde trende tanışan Celine ve Jesse'nin hikayesi anlatılıyor. Richard Linklater'a Gümüş Ayı En İyi Yönetmen ödülünü getiren Gün Doğmadan'ın devamı niteliğinde 2 film daha çekildi. 

Before Sunset / Gün Batmadan - 2004

Before Midnight / Gece Yarısından Önce - 2013 

3- La La Land / Aşıklar Şehri 

Imdb Puanı: 8.0 

Los Angeles'ta geçen film, bir caz müzisyeni ile oyuncu olmaya çalışan bir kadının yaşadığı ilişki anlatılıyor. Damien Chazelle'nin yazıp yönettiği La La Land, en iyi yönetmen ve en iyi film müziği dalında Oscar'a layık görüldü. Filmin baş rol oyuncusu Emma Stone ise BAFTA'da en iyi kadın oyuncu ödülünü kazandı. 

4- (500) Days of Summer / Aşkın 500 Günü 

Imdb Puanı: 7.7 

Bağımsız Ruh ve Satelitte festivallerinde, En Özgün Senaryo Ödülüne layık görülen Aşkın 500 Günü, 2009 yılında vizyona girdi. Tom, yeni tanıştığı Summer'a aşık olur. Summer, aşka inanmayan ve hayatında duygulara geçit vermeyen bir kadındır. Yine de bir ilişkiye başlayan çift, başta birlikte anlaşıyor gibi görünseler de zamanla karakterlerindeki farklar gün yüzüne çıkar. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

500 Days of Summer filminin oyuncu kadrosunda Zooey Deschanel, Chloe Grace Moretz, Matthew Gray Gubler ve Geofrey Arend gibi genç oyuncular da ye alıyor. 

5- Ghost / Hayalet 

Imdb Puanı: 7.1 

Doksanların unutulmaz klasiklerinden biri olan Ghost filminde ölümün bile ayıramadığı bir çiftin yaşadığı gerçeküstü olaylar beyaz perdeye taşınıyor. Sam, bir cinayete kurban gider. Ancak ruhu Araf'ta sıkışıp kalır. Molly, onun yasını tutarken sevgilisi, hayalet olarak karşısına çıkar ve olanları anlatır. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şaman bir büyücü ile tanışan Sam, kendisinin öteki tarafa gitmesi için kadından yardım ister. Bu esnada ölümünü planlayanlar şimdi de Molly'in peşine düşmüştür. Zamanı giderek azalan Sam, dünyadan ayrılmadan önce sevgilisinin hayatını kurtarmak zorundadır. Hem özgün senaryosu hem de oyunculukları ile büyük beğeni toplayan Hayalet filminin yönetmen koltuğunda Jerry Zucker oturuyor. 

6- Now is Good / Aşk Şimdi 

Imdb Puanı: 7.1 

Dakota Fanning ve Jeremy Irvine'nin baş rolleri paylaştığı Now is Good filmi lösemi hastası bir kadının son günlerinde yaşadığı aşk anlatılıyor. Jenny Downham'ın Ben Ölmeden Önce adlı kitabından uyarlanan yapım katıldığı festivallerden 6 ödül kazandı. 

7- One Day / Bir Gün 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Imdb Puanı: 7.0 

David Nichols'un çok satan romanından beyaz perdeye uyarlanan One Day'in çekimleri Fransa'nın Côtes-d'Armor kentinde gerçekleştirildi. Zıt karakterlere sahip olan Emma ve Dexter her yıl 20 Temmuz'da buluşmaya karar verirler. Emma için, 20 Temmuz ifade edilmeyen duyguların açığa çıktığı ve arkadaşlığın aşka dönüştüğü en özel gündür. 

Baş rollerini Anne Hathaway ve Jim Sturgess'in paylaştığı romantik dram türündeki film 2011 yılının en çok izlenen filmlerinden biri oldu. 

8- Safe Haven / Aşk Limanı 

Imdb Puanı: 6.7 

2013 yapımı film, The Notebook romanının da yazarı olan Nicholas Sparks'ın son kitabından beyaz perdeye uyarlandı. Yaşadığı hayal kırıklıklarından sonra erkeklere ve aşka şüpheyle bakan bir kadının yaşadıklarını anlatan filmin yönetmen koltuğunda Lasse Halström oturuyor. Aşk Limanı'nın oyuncu kadrosunda yer alan isimler ise şunlardır: Julienne Hough, Irene Zlegler, Tim Parati, David Lyons ve Jon Kohler. 

9- I Still Believe / Aşka İnan 

Imdb Puanı: 6.5 

2020 yılında gösterime giren I Still Believe'in senaristliğini Jon Erwin, Jon Gunn ve Jeremy Camp üstlendi. Kanser hastası bir kadınla müzisyen bir gencin ilişkisine odaklanan filmin müziklerini ise John Debney yaptı. 

10- Friends with Benefits / Arkadaştan Öte 

Imdb Puanı: 6.5 

Justin Timberlake ve Mila Kunis'in baş rollerini paylaştığı romantik komedi türündeki filmde aşka inanmayan iki arkadaşın yaşadığı ilişki anlatılıyor. Senaryosunu Keith Marryman, David A. Newman ve Will Gluck tarafından yazılan Friends with Benefits'in kadrosunda yer alan diğer isimler: Patricia Clarkson, Jenna Elfman ve Bryan Greenberg.