En İyi Zombi Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Zombi Filmi (İmdb Sırasına Göre)

En İyi Zombi Filmleri: En Çok İzlenen Ve Beğenilen 10 Zombi Filmi (İmdb Sırasına Göre)

Genellikle kimyasal atıklar ya da patlama nedeniyle dirilen ölüler için zombi kelimesi kullanılır. ''Yaşayan ölüler'' olarak da bilinen zombilerin ortak özellikleri yavaş hareket etmeleri ve insan beyniyle beslenmeleridir. Fakat 2000'li yılların başından itibaren zombilerin hızlı ve planlı bir şekilde hareket ettiği birçok film çekilmiştir. 

1- Night of the Living Dead / Yaşayan Ölülerin Gecesi 

Imdb Puanı: 7.9 

1969 yapımı Night of the Living Dead, zombi istilasını konu alan ilk filmdir. Filmin en önemli özelliklerinden biri de ilk defa zombilerin ''yaşayan ölü'' olarak tanımlanmasıdır. George A. Romero imzası taşıyan yapım 114.000 dolar gibi mütevazi bir bütçeyle çekildi. Kısa bir sürede kült haline gelen film, dünya genelinde 30 milyon dolardan fazla gişe hasılatı elde etti. 

Filmde ölüler, uzaydan gelen radyasyon nedeniyle dirilir. Korku sinemasına yeni bir soluk getiren film, sonrasında çekilecek olan yüzlerce zombi filmine esin kaynağı olmuştur. 

2- Dawn of the Dead / Yaşayan Ölülerin Şafağı 

Imdb Puanı: 7.9 

George A. Romero'nun yazıp yönettiği Dawn of the Dead, 3 Eylül 1978 tarihinde vizyona girdi. Bu filmde zombiler diğer filmlerden farklı olarak insanlara saldırmak yerine alışveriş merkezlerine girmeye çalışıyor. George A. Romero'nun Amerika Birleşik Devletlerindeki tüketim endüstrisini eleştirmek için çektiği film dünya genelinde 55 milyon gişe hasılatı elde etti. 

3- Zombieland / Zombi Ülkesi 

Imdb Puanı: 7.5 

Korku komedi türündeki film zombilerin istila ettiği post- apokaliptik bir gelecekte geçiyor. Birbirine tamamen zıt iki karakter olan Columbus ve Tallahassee'in yolları kesişir. Columbus'un tek amacı güvenli bir yer bulmak ve hayatta kalmaktır. Tallahassee ise ölmeden önce son kez Twinkie kekleinden bir tane yemektir. 

Yolda Little Rock ve Wichita ile karşılaşırlar. 4 farklı karakterin yaşadığı komik ve heyecan dolu maceraların anlatıldığı film Satürn En İyi Film ödülüne layık görüldü. 

4- 28 Days Later / 28 Gün Sonra 

Imdb Puanı: 7.6 

2002 yapımı korku- gerilim türü filmin yönetmen koltuğunda Slumdog Millionaire ve Trainspotting filmleriyle tanınan Danny Boyle oturuyor. Londra'da başlayan zombi istilası diğer şehirlere de yayılır. Kan yoluyla bulaşan bir virüs, insanları bir anda insan etiyle beslenen korkunç canavarlara dönüştürür. Askerlerin ve polislerin aldığı önlemler yetersiz kalır. 

Senaryosunu Alex Garland'ın yazdığı 28 Gün Sonra filminin uluslararası festivallerde kazandığı ödüller şunlardır: 

Satürn En İyi Korku Filmi 

 Avrupa Film Ödülleri - En İyi Görüntü Yönetimi Ödülü 

5- Day of The Dead / Ölülerin Günü 

Imdb Puanı: 7.2 

Zombilerin dünyayı tamamen ele geçirdiği bir gelecekte, sadece birkaç bilim adamı ve bir düzine insan kalmıştır. Bir adaya sığınan insanlar zombiler üzerinde akıl almaz deneyler yapar. Amaçları zombileri tekrar insana dönüştürmek olsa da bunda hiçbir zaman başarılı olamayacaklarını kısa bir süre sonra anlamaya başlarlar. 

6- 28 Weeks Later / 28 Hafta Sonra

Imdb Puanı: 7.0 

Serinin ikinci filminde virüs tamamen kontrol altına alınmıştır. Amerikan ordusunun da yardımıyla insanlar tahliye edildikleri evlerine geri dönmeye başlar. Halk, eski, güvenli günlerine geri döndüğünü zannederken mutasyona uğrayan virüs yeniden ortaya çıkar. Bu sefer çok daha hızlı yayılan virüs, ilk seferkinden çok daha hızlı ve ölümcüldür. 

28 Gün Sonra filminden 5 yıl sonra gösterime giren 28 Weeks Later'in yönetmen koltuğunda Juan Carlos Frasnadillo oturuyor. 2007 yapımı İspanya - İngiltere ortak yapımı olan filmin oyuncu kadrosunda yer alan isimler ise şunlardır: Jeremy Renner, Rose Byrne, Robert Caryle, Harold Perrineau ve Catherine McCormack

7- Zombiland: Double Tap / Çifte Dokunuş 

Imdb Puanı: 6.7 

ABD - Kanada ortak yapımı Zombieland: Double Tap, ilk filmden 10 yıl sonra çekildi. Yaşadıkları tüm tehlikelere rağmen hayatta kalmayı başaran 4'lü Beyaz Saray'a taşınır. Geçen 10 yılda zombilr de mutasyona uğramıştır. Bazıları çok hızlı bazıları ise çok daha sessiz hareket edebilmektedir. 

Serinin her iki filminde de baş rolde olan oyuncuların isimleri şunlardır: Woody Harrrelson, Emma Stone, Jesse Elsenberg ve Abigail Breslin. 

8- White Zombi / Beyaz Zombi 

Imbd 5.3. 

Sinema tarihinde çekilmiş ilk zombi filmi olan White Zombi, 4 Ağustos 1932 tarihinde gösterime girdi. Senaryosunu Gamett Weston ve William B. Seabrook'un yazdığı filmde, insanları çıkarları için zombiye çeviren Murder Legendre'in yaşadıkları anlatılıyor. 

Kısıtlı bir bütçeyle çekilen White Zombie filminde dönemin ünlü oyuncuları Bela Lugosi, John Harron, Robert Frazer ve Madge Bellamy rol alıyor. 

9- Land of the Dead / Ölülerin Günü 

Imdb Puanı: 6.2 

ABD, Fransa, Kanada ortak yapımı olan Ölülerin Günü filminde istila edilen ülke üçe bölünmüştür. Bir tarafta zombilere karşı mücadele eden insanlar, bir tarafta yaşayan ölüler vardır. Gökdelenlerin tepesindeki çeteler ise kaynaklara daha kolay ulaşabilmek için hem insanları hem de zombileri avlar. 

10- Gece Dünyayı Yuttuğunda: 

Imdb Puanı: 6.0 

Zombilerin istila ettiği Paris sessizliğe gömülmüştür. Diğer zombi filmlerinden farklı bir atmosfere sahip olan filmin yönetmen koltuğunda Dominique Rocher oturuyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS