Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Kimdir? Dostoyevski Sözleri Ve Kısaca Hayatı…

A A

18.01.2022 - 01:48

Dünya çapında ün yapmış olan çok önemli yazarlar bulunmaktadır. Bu yazarların sözleri ve eserleri herkese ilham kaynağı olmaktadır. Çünkü bu usta yazarlar işlerini son derece başarılı bir şekilde yapmaktadırlar.

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Kimdir? Dostoyevski Sözleri Ve Kısaca Hayatı…

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski Kimdir?

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, Rus asıllı roman yazarıdır. Rusya'nın Moskova şehrinde dünyaya gelen Dostoyevski çok ayağa sayıda ünlü eserin yazarı olarak bilinmektedir. Dostoyevski'nin doğum tarihi ise 11 Kasım 1821 yılıdır.

Dostoyevski Eğitimi ve Aile Hayatı

Dostoyevski oldukça zor bir hayat yaşamıştır. Çünkü babası alkol bağımlısı ve sinirli bir insandı. Bundan dolayı çocuklarını da sert bir disiplinle büyütmüştür. Dostoyevski, ilköğrenimini Moskova'da tamamladıktan sonra Petersburg Mühendislik Okuluna gitmiştir. Bu okula gitmeden önce annesini kaybetmişti. Mühendislik okulunu okurken ise babası ölmüştür.

Dostoyevski, mühendislik okulu sonrası asteğmen rütbesiyle askeriye adım atmıştır. Ancak buradaki hayat hoşuna gitmemiştir ve yazarlık hayatı başlamıştır. Zaten küçüklüğünden beri dünya çapında büyük bir yazar olma hayali vardı. İki kez evlilik yapan Dostoyevski 9 Şubat 1881 tarihinde vefat etmiştir.

Dostoyevski Sözleri Ve Kısaca Hayatı

Dostoyevski zor bir hayat yaşadıktan sonra 1846 tarihinde ilk romanı olan İnsancıklar adlı eserini yazmıştır. Yazdığı bu eser oldukça çok beğenilmiştir. Ancak daha sonra popülerliği azalmış ve bir süre maddi sıkıntılar yaşamıştır. 1866 yılında ise Suç ve Ceza adlı eseri ile roman dünyasında kalıcı bir iz bırakmaya başlamıştır.

Dostoyevski Sözleri;

- Samimi olmak, aptal olmamaya engel değildir.

- Küçücük bir çocuğu üzen kişiye yazıklar olsun!

- Kolay bir saadet mi, yoksa insanı yükselten ızdırap mı daha iyi?

Dostoyevski'nin En Popüler Eserleri

- Ölüler Evinden Anılar (1862)
- Yeraltından Notlar (1864)
- Suç ve Ceza (1866)
- Kumarbaz (1867)
- Karamazov Kardeşler (1880)