hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Gaspar Noe kimdir, filmleri neler? Gaspar Noe’den İstanbul Kadıköy sürprizi

  Gaspar Noe kimdir, filmleri neler Gaspar Noe’den İstanbul Kadıköy sürprizi
  expand

  Kadıköy Sineması’na gelerek İstanbul Film Festivali’nde bir sürprizi gerçekleştiren ünlü yönetmen Gaspar Noe yoğun ilgi gördü. Gaspar Noe fimleri, video klipleri ve kısa metrajlı projeler dünya genelinde biliniyor. Peki, Gaspar Noe kimdir, filmleri neler?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yönetmenliğinin yanı sıra yapımcılığı ve senaristliği ile de tanınan Gaspar Noe İstanbul Film Festivali kapsamında Türkiye’ye geldi. İstanbul Kadıköy’de kısa bir konuşma gerçekleştiren Noe’nin gelişi katılımcıları heyecanlandırdı.

  Gaspar Noe kimdir?

  Gaspar Noé 27 Aralık 1963’te Buenos Aires’de dünyaya geldi. Arjantin asıllı Fransız yönetmen aynı zamanda film yapımcısı ve senarist olarak da önemli projeler yaptı.

  Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te dünyaya gelen Gaspar Noé, çocukluğunu Buenos Aires ve New York'ta geçirdikten sonra 12 yaşlarında iken ailesiyle Fransa'ya göç etti. Lise eğitiminden sonra Paris'te felsefe ve sinema eğitimi aldı. Üniversite sonrası, 1985 yılında Arjantinli yönetmen Fernando Solanas'ın yönettiği El exilio de Gardel (Tangos) adlı filmde yardımcı yönetmen olarak görev aldı ve kariyerini böylelikle başlatmış oldu.

  Genellikle filmlerinde çekim tarzıyla izleyiciyi rahatsız etmeyi hedefleyen; cinsellik, şiddet içeren davranışlar ve yoğun bir nihilizm kullanır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Stanley Kubrick'in filmlerinden ilham aldığını söyleyen Noé zaman zaman kendi eserlerinde bunlara atıfta bulunuyor. Noé, bir dergiye verdiği röportajda 2001: A Space Odyssey'i yedi yaşında izlediğinde bu filmin hayatını değiştirdiğini ve bu deneyim olmadan asla yönetmen olamayacağını belirtmiştir.

  Gaspar Noe filmleri

  Ünlü yönetmenin uzun metrajlı filmleri şöyle;

  1998      Seul contre tous

  2002      Dönüş Yok (Irréversible)

  2009      Enter the Void

  2015      Love

  2018      Climax

  2019      Lux Æterna

  2021      Vortex

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow