hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

    Gitgide nasıl yazılır? TDK “git gide” yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

    Gitgide nasıl yazılır TDK “git gide” yazılışı birleşik mi, ayrı mı
    expand

    Günlük hayatta sıklıkla kullanılan kelimelerden biri olan “gitgide” yazılışı nedeniyle bazen karmaşıklığa neden olabiliyor. Peki, TDK sözlüğüne göre “gitgide” nasıl yazılır? “Git gide” yazılışı birleşik mi, ayrı mı?

    Haberin Devamıadv-arrow
    Haberin Devamıadv-arrow

    Türk Dil Kurumu kelimelerin doğru yazılışları ile ilgili bilgileri sözlüğü üzerinden paylaşıyor. Aynı zamanda kelimelerin anlamlarına da yer veren TDK örneklerle birlikte yazılışları aktarıyor. Günlük hayatta yazılışı karıştırılan kelimelerden biri de “gitgide” olarak biliniyor. Peki, TDK’ya “git gide nasıl yazılıyor?”

    GİTGİDE NASIL YAZILIR?

    TDK “gitgide” kelimesinin doğru yazılışı ile ilgili bilgilendirmesi kelimenin birleşik yazılışını doğru olarak gösteriyor. Yani buna göre “git gide” olarak kelimeyi yazan kişiler yanlış kullanım oluyor. “Gitgide” şeklinde birleşik yazanlar ise doğru kullanım gerçekleştiriyor.

    TDK’nın gitgide ile ilgili verdiği örnek cümle ise şöyle: Hava sıcak, yol çorak, gitgide / Azalmıştı yiyecek heybede - Enis Behiç Koryürek

    Öte yandan gitgidenin kelime anlamı ise “gittikçe” manasına geliyor. Başka bir örnek vermek gerekirse; Gittikçe evden uzaklaşıyoruz, artık yürüyüşü bitirelim.

    Sıradaki Haberadv-arrow
    Sıradaki Haberadv-arrow