hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Haçlılar kimdir? Haçlı seferlerinin sonuçları! Selahaddin Eyyubi kaçıncı Haçlı Savaşında yer aldı?

  Haçlılar kimdir Haçlı seferlerinin sonuçları Selahaddin Eyyubi kaçıncı Haçlı Savaşında yer aldı
  expand

  TRT 1 ekranlarında yayınlanan Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi dizisinde Haçlı seferleri konu ediniyor. Haçlı Seferleri ya da Haçlı Akınları, 1096-1272 yılları arasında, Avrupalı Katolik Hristiyanların, Papa'nın isteği ve çeşitli vaatleri üzerine, genellikle Müslümanların elindeki Orta Doğu toprakları (Kutsal Topraklar kabul edilir) üzerinde askeri ve siyasi kontrol kurmak için düzenledikleri akınlar bütünüdür. İşte Haçlı Seferlerine dair bilgiler...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Haçlı seferleri, TRT 1 ekranlarında gündeme geldi. Selahaddin Eyyubi'nin Haçlı Seferleri'ndeki önemi de sorgulanıyor. İşte Haçlı Seferleri ve Selahaddin Eyyubi ile ilgili bilgiler...

  Hıristiyanlarca kutsal sayılan Hz. İsa'nın doğum yeri Kudüs ve dolayları, VII. yüzyıldan beri Müslümanlar'ın elinde bulunuyordu. Avrupa'da yaşayan Hıristiyanlar'ın bu kutsal yerleri Müslümanlar'dan almak için giriştikleri seferlere Haçlı Seferleri denir.

  Selahaddin Eyyubi, Üçüncü Haçlı Seferi sırasında Haçlı devletlerine karşı Müslüman askerî harekâtına öncülük ve liderlik etti. 7 Eylül 1191 tarihinde gerçekleşen Arsuf Muharebesi'nde İngiliz Kralı I. Richard'a yenildiyse de, onunla yaptığı Ramla Antlaşması sayesinde Kudüs'ü muhafaza etti.
   Selahaddin Eyyubi'nin adını ölümsüzleştiren olay, hakimiyet sahasının genişlediği o yıllarda yaşandı. Ordusuyla birlikte 1187'de Haçlıların üzerine yürüdü. Hittin Zaferi'nin ardından 2 Ekim 1187'de Kudüs'ü Haçlılardan geri aldı. Hayatı savaşlarla geçen Selahaddin Eyyubi 4 Mart 1193'te vefat etti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow