hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İş Yeri Nasıl Yazılır? İş Yeri TDK Doğru Yazılışı... İş Yeri Mi İşyeri Mi?

  İş Yeri Nasıl Yazılır İş Yeri TDK Doğru Yazılışı... İş Yeri Mi İşyeri Mi
  expand

  Türkçede en çok yazım yanlışı birleşik kelimelerde yapılmaktadır. İş yeri kelimesinin doğru yazımı da sıklıkla karıştırılan kelimeler arasında bulunuyor. Peki, TDK iş yeri nasıl yazılır? İşte iş yeri doğru yazılışı ile ilgili bilgiler…

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   İş Yeri Nasıl Yazılır?

   Türk dil kurumunun internet sitesinde sıkça kelimelerin doğruları ile ilgili araştırmalar yapılır. En çok birleşik kelimelerde yanlış yapıldığı için iş yeri de bu kelimeler arasındadır. İşyeri kelimesinin bazen birleşik bazen de ayrı yazıldığı görülür fakat hangisinin doğru olduğunu bilmek bazen mümkün değildir. İş yeri kelimesinin doğru yazılması için iş yeri halinde ayrı yazılması gerekmektedir. İşyeri yazımı yanlıştır.

   İş Yeri TDK Doğru Yazılışı

   İş yeri TDK'ye göre ayrı yazılan bir kelimedir. Bazı birleşik kelimeler ayrı bazıları da birleşik yazıldığı için kişiler kafasında karışıklık meydana gelebilir. İş yeri kelimesinin doğru olması için ayrı yazılması gerekmektedir. İşyeri yazımı yanlıştır ve bu yazımda imla hatası vardır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   İş Yeri mi İşyeri mi?

   İki kelimeden oluşan kelimelerin yazımları genelde karıştırılır. Bazı kişiler yanlış yazmaya devam ederken bazıları da doğrusunu öğrenmek ister. İşyeri de bazen işyeri bazen de iş yeri şeklinde yazıldığından kişiler hangisini doğru olduğunu araştırmaktadır. İş yeri mi yoksa işyeri mi doğrudur merak ederek araştıran kişiler doğru yazımın iş yeri şeklinde olduğunu görürler.

   İş Yeri Ne Demek?

   İş yeri, bir işin yapıldığı yer demektir. İşçilerin sözleşme ile bağlı olarak çalıştığı yere iş yeri denir. Ofis binası, fabrika ya da hizmet veren mağazalar iş yeri olabilir.

   İş Yeri İle İlgili Cümleler

  Bizim iş yerine gelirsen belki patronla görüşme imkanı bulursun.

  Sen iş yerinde ne yiyorsun ki hala acıkmadın?

  İş yerinden izin alabilirsen haftaya mutlaka bir tatil planlayalım.

  Senin iş yerinde boş bir pozisyon olursa bana haber ver de iş başvurusunda bulunayım.

  İş yeri uzak olduğu için evden erken çıkmam gerekiyor.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow