İvedi Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? İvedilikle Ne Demek?

İvedi Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? İvedilikle Ne Demek?

İvedi Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir? İvedilikle Ne Demek?

İvedi kelimesi, çok çabuk anlamında kullanılmakta olan bir kelime olarak bilinmektedir. Üstelik ivedi kelimesinin, çabuk davranma zorunluluğu gibi bir anlama sahip olduğunu söylemek de mümkün olmaktadır. İvedi kelimesi günümüzde konuşma dili içerisinde sıklıkla kullanılan bir kelime değildir. İvedi kelimesi, eski Türkçe bir kelime olarak ifade edilebilir. İvedi kelimesinin, acele ve çabucak anlamına gelmekte olan bir kelime olduğunu söylemek mümkündür. Eski Türkçe bir kelime olduğu da bilinmektedir.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 İvedi Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

 İvedi kelimesinin dilimizde ilk anlamı acele olarak bilinmektedir. Ancak ivedi kelimesi, hızlı anlamında da kullanılmakta olan bir kelime olma özelliğine sahiptir. İvedi kelimesi, cümlelerde sıfat olarak kullanılabileceği gibi zarf olarak da kullanılabilmektedir. İvedi kelimesinin eş anlamlısı olan bir kelime ise çarçabuk olarak bilinmektedir. Çabucak, hemen ve acele kelimeleri de yine ivedi kelimesinin eş anlamlıları arasında yer almaktadır.

 İvedilikle Ne Demek?

 İvedilikle kelimesi, cümlede belirteç olarak kullanılmaktadır. İvedilikle kelimesinin, hiç bekletilmeden ve zaman yitirmeksizin anlamına gelen bir kelime olarak bilinmektedir. İvedilikle kelimesinin yerine çarçabuk ve çabucak kelimelerinin de kullanılması mümkün olmaktadır. Sözlük anlamının ise acele olarak bilindiği ifade edilebilir.

 İvedi Kelimesinin Kullanımı

 İvedi kelimesinin, çabuk yapılan manasına gelmekte olan bir kelimedir. İvedi kelimesinin, acele ve çabuk olma zorunluluğu anlamına sahip olduğu da bilinmektedir. İvedilik kelimesinin hukuk sözlüğünde ise anlamının acele olarak olduğu bilinmektedir. Herhangi bir durumun hızlı bir şekilde yapılması durumu ivedi kelimesi ile ifade edilmektedir. İvedi kelimesinin çabuk ve hızlı manasına geldiğini söylemek mümkün olmaktadır. Hızlı ve acele bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken durumları ifade etmek için ivedi kelimesinin kullanılması gerekmektedir. İvedi kelimesi bir işin çabuk ve hızlı bir şekilde yapılmasını belirtmek için kullanılmaktadır.

Haftasonu TDK yazılışı… Hafta sonu nasıl yazılır, birleşik mi, ayrı mı?

Haftasonu TDK yazılışı… Hafta sonu nasıl yazılır, birleşik mi, ayrı mı?