JK Rowling PEN ödülüne layık görüldü

JK Rowling PEN ödülüne layık görüldü

“Harry Potter”ın yazarı JK Rowling, PEN/Allen Vakfı Edebi Hizmet Ödülü‘ne layık görüldü.

Dünyanın en çok okunan serilerinden biri olan Harry Potter kitaplarının yazarı JK Rowling, ifade özgürlüğü üzerine çalışan uluslararası organizasyonu PEN tarafından '‘sansürün yılmaz muhalifi’' ve ‘'kadın hakları savunucusu’' olarak PEN/Allen Vakfı Edebi Hizmet Ödülü'ne layık görüldü.


Yazar, prestijli ödülü PEN Amerika’nın her yıl düzenlenen edebiyat galasında, 16 Mayıs’ta New York’ta kabul edecek. PEN’in her türlü baskıya engel olma misyonunu taşıyan ve insanlığın en iyiye ulaşmasını sağlamaya çalışan yazarları onurlandırmak amacıyla verdiği ödüle daha önce Toni Morrison, Salman Rushdie ve Tom Stoppard gibi önemli yazarlar da layık görülmüştü.


Rowling’in hem yerel hem de küresel ölçekte eşitsizlikle mücadele eden bir yazar olarak yeteneğini ve kişiliğini kullandığını belirten PEN, “Rowling, ifade ve kadın özgürlüğünün sözlü savunucusu olarak ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.


PEN’in destekçilerinden biri olduğunu söyleyen Rowling; “Bu ödülü, çok takdir ettiğim bir organizasyondan aldığım için çok onur duyuyorum. Hapisteki yazarları ve ifade özgürlüğünü savunmak adına paha biçilmez bir çalışma yürütüyorlar” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS