Kımız nedir, ne demek? Kımız nasıl yapılır? Kımız ne anlama geliyor? Destan dizisinde kısrak sütü gündem oldu!

A A

19.04.2022 - 19:49 Son Güncelleme:

Orta Asya'da sıkça kullanılan kımız içeceği gündem oldu. Destan devletinde Orta Asya ve öncesi ele alınmaktadır. Birçok izleyici dizide bahsi geçen kımızın ne olduğunu merak ediyor. Peki ama kımız nasıl hazırlanır?

Kımız nedir, ne demek? Kımız nasıl yapılır? Kımız ne anlama geliyor? Destan dizisinde kısrak sütü gündem oldu!

Kımız kelimesi Orta Asya'da yaygın olarak kullanılır ve Uygur, Kazak, Kırgız gibi pek çok toplulukta bilinmektedir. Ebru Şahin, Edip Tepeli gibi oyuncuların yer aldığı dizide de Kımız kelimesi sıklıkla kullanılıyor. Peki ama Kımız ne demek?

Kımız ne demek?

Kımız, kısrak sütünün fermante edilmesiyle elde edilen geleneksel içecek. Orta Asya bozkırlarında yaşayan Kırgız, Başkurt, Kazak, Yakut, Uygur ve Özbek gibi Türk halkları ve Moğollar arasında bugün de önemli bir içecektir. Süt şekerince zengin olan kısrak sütünden îmâl edilen kımız, beyazımsı bir sıvıdır.

Kımız  Orta Asya’da Türkistan ve Moğolistan taraflarında yaşayan kavimlerce içilmiştir.Kımız nasıl yapılır?

Kımız yapmak için, kesinlikle kısrak sütü gereklidir. Kısrak sütü içerisine bir önceki kımız eklenerek yapım aşaması başlatılır. Bazı yörelerde daha sonra da kımız yapmak için, bir miktar kımız maya amacıyla saklanır. Kısraklardan süt alımı başladığı vakitlerde, saklanan maya kımızı bu sütle karıştırılır.