Ampulü kim buldu? Edison mu yoksa Westinghouse mu?

Ampulü kim buldu? Edison mu yoksa Westinghouse mu?

Graham Moore tarafından yazılan ve dünyanın henüz yeni yeni elektrikle tanıştığı dönemi anlatan Karanlığın Son Günleri adlı tarihi roman Doğan Kitap'tan çıktı. Ampulü Thomas Edison'un bulduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz!

New York'un karanlık günlerinin anlatıldığı kitaptaki kahramanlar ise elektriğin mucidi Nikola Tesla, ampulü icat eden Thomas Edison ve Edison'un ezeli rakibi George Westinghouse.

Kitabın ana konusu ise akım savaşları...

Nefes kesici bu tarihi serüvende ampulü bulan ve patentini elinde bulunduran Thomas Edison ile onun ezeli rakibi George Westinghouse arasındaki patent savaşlarını konu alıyorsa da, bu romanda hikaye avukat Paul Cravath'ın etrafında şekilleniyor.

Paul Cravath, hukuk fakültesinden yeni mezun olmuş genç, hırslı bir avukattır. Edison ile Westinghouse arasında 'ampulü kimin bulduğu' yönünde yüzlerce dava vardır ve ve bu davaları da 'ampulün patenti bende' diyen Edison açmıştır.

Edison'un romanda gaddar, zalim, acımasız, cinayete teşebbüs eden, yangınlar çıkaran, başarı ve kazanç yolunda her türlü sahtekarlığı yapan biri olarak resmedilmesi ayrıca dikkat çeken bir unsur.

Romanın öteki kahramanı ise kendisine açılan yüzlerce davayla uğraşan, Edison'dan farklı bir ampul yaptığını iddia eden George Westinghouse.

Romandaki tarihi seyir George Westinghouse'nun bu davalar karşısında hukuk fakültesinden yeni mezun olmuş Paul Cravath'ı işe almasıyla başlıyor. Mesleki kariyerin henüz başında olan Paul Cravath'a milyon dolarlık davaları emanet edecek kadar güvenmiştir Westinghouse.

Elektrik savaşları mahkemelerde görülürken, her iki mucit de birbirlerinin önünü kesmek için sayısız hamlede bulunuyor. Bu hamleler bazen resmi bazen de gayriresmi olabiliyor. Kundaklamalar, işe ajan yerleştirmeler, Borsa'da manipülasyon...

Bu devasa savaşta avukat Paul Cravath'ın elinde ise aşık olduğu sanatçı Agnes, alternatif akımı bulan Sırp asıllı Nikola Tesla ve telefonun muciti Alexander Graham Bell vardır...

Ve bütün bu savaşta Edison kaybedecek, şirketi olan Edison General Electric'ten Edison ismi çıkarılacak, kazanan ise avukat Cravath, Tesla ve George Westinghouse olacaktır.

Tarihi roman akım savaşlarını ana eksene oturtsa da hikayede öne çıkan unsur Paul Cravath'tır. Bütün bu savaşların merkezindeki isim olan Paul Cravath, hem bu savaştan galip çıkıp, ABD'in ünlü bir avukatı olacaktır; hem de ünlü şarkıcı Agnes'e kavuşacaktır.

Paul Cravath'a bu başarıyı ise telefonun mucidi Alexander Graham Bell verecektir. Edison'la rakip olan bu mucit elektrik savaşlarında George Westinghouse safında yer alacak, davalarda Edison'a asıl darbeyi vuracak öneriyi verecektir.

Ampulü Thomas Edison'un bulduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz!

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS