Astrid Lindgren Ödülü'ne Türkiye'den 2 aday

Astrid Lindgren Ödülü'ne Türkiye'den 2 aday

Yazar Fatih Erdoğan ve Çocuk Vakfı, Astrid Lindgren Ödülü'ne aday gösterildi.

İsveçli dünyaca ünlü çocuk kitapları yazarı Astrid Lindgren'in anısına verilen ödül için, Türkiye'den Çocuk Vakfı ve yazar Fatih Erdoğan yeniden aday gösterildi.

Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, dünyanın önemli çocuk edebiyatı ödüllerinden Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) 2019 için geçen sene de aday gösterilen Erdoğan, kırk yıldan uzun süredir çocuk kitapları yazıp resimliyor.

Erdoğan çocuk edebiyatı öğretimi ve çocuk kitapları çeviri çalışmalarının yanı sıra çocuk edebiyatı yayıncılığı ve editörlüğünde öncü olarak biliniyor.

Kurulduğu 1990 yılından bu yana okuma kültürü odaklı medya, çocuk ve ilk gençlik edebiyatı bağlamında gerçekleştirdiği program, kampanya, yayın ve kongre çalışmaları nedeniyle aday gösterilen Çocuk Vakfı ise çocuk edebiyatına ilişkin çalışmalarıyla tanınıyor.

Vakfın çalışmaları içinde "Çocuk Kitap'la Büyüsün", "İyi Kitap Önce Çocukların Hakkıdır", "Kalem Defter Kitap Kampanyası", "Okuyan Şehir Sakarya", "Türk Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatının Dünya Dillerine Çevrilmesi Projesi", "Örgün Eğitim Kurumlarında ve Üniversitelerde Çocuk ve İlk Gençlik Edebiyatı Buluşmaları", "Köy Okulları Sosyal ve Kültürel Destek Programı" ile "1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi 2013" yer alıyor.

Çocuk Vakfı, Ekim 2018'de köy-mahalle okulları için sınıf ve okul kitaplıkları kurulması amacıyla "O Dev Hayalleri İçin Ödevimiz Çocuklar" kampanyasını başlatmıştı.

ALMA 2018 ödülü için de Çocuk Vakfı ve Fatih Erdoğan aday gösterilmişti.

Kazananlar 64 ülkenin adayları arasından seçilerek, Bologna Çocuk Kitapları Fuarı'nda açıklanacak.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS