Aydan Üstkanat'ın son kitabı Un okurla buluştu

Aydan Üstkanat'ın son kitabı Un okurla buluştu

Aydan Üstkanat'ın son kitabı Un okurla buluştu

Yemek Stilisti ve Gastronomi Danışmanı Aydan Üstkanat son kitabı Un'da buğdaya karşı açılan savaşa karşı çıkıyor ve Anadolu topraklarındaki atalık buğdaya sahip çıkmanın önemine dikkat çekiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Üstkanat, buğdayı zehir olarak nitelendirip yerine bulgur yenmesi gerektiğini söyleyenlere bulgurun buğday kırığı olduğunu hatırlatarak meselenin buğday değil, buğday seçimi olması gerektiğinin altını çiziyor.

Neolitik çağdan bugüne kadar gelerek unun tarihini anlattığı son kitabı "Un"da Üstkanat, buğdağın gen haritasına vurgu yapıyor ve buğdayı karalamak yerine ülkemizde saflığı bozulmamış atalık tohumların yaygınlaştırılıp saf buğday ırklarının üretilmesini sağlamamız gerektiğini belirtiyor:

"Buğdayın gen haritası Anadolu'da başlar. Anadolu'nun birkaç saf buğday çeşidi günümüzde hâlâ ayakta durabiliyor. Çünkü hemen tüm tohumlar hayatta kalmak için birbirini melezlerken, Kastamonu'nun siyezi ve Kars ilinin kavılca buğdayı soğuk kış şartlarında bile ayakta durabildiği için saf olarak kalmayı başarmış çeşitlerdir. Onları korumak, ekmek ve yaygınlaştırmaksa bu topraklarda yaşayanların görevi."