hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  'Birinci Dünya Savaşı'na Katılan Ülkelerden Mesaj Var'

  Birinci Dünya Savaşına Katılan Ülkelerden Mesaj Var
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Lise ve ortaokul öğrencilerinin çalışmalarıyla hazırlanan insanlığın şahit olduğu en büyük yıkımlardan birini anlatan "Birinci Dünya Savaşı'na Katılan Ülkelerden Mesaj Var", kitapseverlerle buluştu. Akademisyen ve aydınların da desteğiyle zenginleştirilen kitap, Tarih Vakfı Yurt Yayınları'ndan çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tarih Vakfı Yurt Yayınları'nın, öğrencilerin geleceğe ışık tutan kolektif ve deneysel çalışmalarını bir araya getirdiği derleme 13 Haziran'da kitapseverlerle buluştu. Kolektif ve deneysel çalışma sürecinin sonunda ortaya çıkan öğrenci ürünlerinin tarih eğitiminin demokratikleşme sürecine katkı sağlaması ve yeni yapılacak projelere umut vermesi için hazırlanan "Birinci Dünya Savaşı'na Katılan Ülkelerden Mesaj Var" kitabı raflarda yerini aldı.

  İnsanlığın şahit olduğu en büyük yıkımlardan biri olan Birinci Dünya Savaşı'nın sonuçlarından alınacak derslerin gelecek nesillere aktarılması için en uygun yöntemin yeni neslin bakış açısından faydalanmak olduğu görüşünden hareketle lise ve ortaokul öğrencilerinin düzenli çalışmaları sonucunda ortaya çıkan "Birinci Dünya Savaşı'na Katılan Ülkelerden Mesaj Var" eseri, akademisyen ve aydınların da desteğiyle zenginleştirildi.

  Proje kapsamında öğrenciler, maruz kaldıkları, eğitim süreçlerine katılmak için kendilerine fırsatlar tanındığında, öngörülerin çok ötesinde işler yapabileceklerini, nasıl bir eğitim almak istedikleri konusunda çok makul yaklaşımlar geliştirebileceklerini bu proje ile göstermeye ve seslerini duyurmaya çalıştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Öğrenciler ayrıca, okullarda işlenen sosyal bilimler dersini eleştirel bir yöntemle mercek altına alarak tarihsel olayların tüm siyasal, toplumsal ve kültürel boyutuyla ele alınmasına katkıda bulundu.

  Objektif bir tarih bilinci kazanılması için empatinin öneminden hareketle onlardan nasıl bir eğitim almak istedikleri ve bu olayların onlara nasıl aktarılması gerektiği konusunda geri bildirimler alındı.

  Böylece tarih eğitiminin demokratikleşmesine ve yeni proje girişimlerine önemli adımlar atılması amaçlandı. Proje sürecinde yapılan atölyelerle öğrencilerin bilimsel okuryazarlık ve analiz becerilerini de geliştirmek için de çalışıldı. Bu kitap ise, söz konusu serüvenin nihai ürünü olarak, tüm bu çalışmalar sırasında üretilmiş yazılı ve görsel materyallerden derlenmesiyle oluşturuldu.

  Nalan Balcı, Fırat Güllü, Zeynep Adıgüzel, Erol Köroğlu ve Yücel Kabapınar'ın katkıları ile yayıma hazırlanan 176 sayfalık kitabın satış fiyatı 30 TL.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow