En iyi film Oscar'ına aday Geliş'in uyarlandığı roman Türkçede

En iyi film Oscar'ına aday Geliş'in uyarlandığı roman Türkçede

2016 yılının en iyi filmi olarak nitelenen "Geliş"in uyarlandığı bilimkurgu yazınının efsane ismi Ted Chiang'ın aynı adlı kitabı Türkçe okurla buluştu.

MonoKL Yayınları, 2016 yılının en iyi filmi olarak nitelendirilen ve tüm kategorilerde Oscar'a aday gösterilen Geliş filminin uyarlandığı aynı adlı kitabı Türkçe okurla buluşturdu. Bilimkurgu edebiyatının yaşayan efsanesi olarak bilinen Ted Chiang'ın Geliş'ini Türkçeye M. İhsan Tatari çevirdi.

Ted Chiang, kitabı hakkında söyledikleri ise şöyle: "Geçmişte ve gelecekte gerçekleşen her olayın kaydını tutan bir vakayınamenin, Çağlar Kitabı'nın önünde duran bir kadın düşünün. Her ne kadar yazılanlar ışığın etkisiyle zamanla silinse de hâlâ devasa bir cilt bu. Kadın elinde bir büyüteçle insan cildi inceliğindeki sayfaları çevirmeye başlıyor; ta ki hayatının hikâyesini buluncaya dek. Geleceği bilenler onun hakkında konuşmazlar. Çağlar Kitabı'nı okuyanlar bunu asla itiraf etmezler."

Raflardaki yerini alan kitap, Batıda filmin öncesinde de çok satanlar arasına girip beğeniyle karşılanmıştı. Kitap hakkında söylenenlerden bazıları şöyle:

"Böylesine etkili bir filme (Geliş) dönüşen her öykünün sonunda dikkatimi kitaba, özgün kaynağa çeviririm. Ted Chiang yalın, aman vermeden ve ışık saçarak yazıyor." Colson Whitehead

"Ted Chiang öylesine orijinal ki insanın ağzı açık kalıyor." Junot Diaz

"Ted Chiang tam bir hazine. Kaleminden ne dökülse bir elmas gibi parlıyor." Cory Doctorow

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS