Enver Aysever ve Orhan Gökdemir'den Cumhuriyet Senin İçin

Enver Aysever ve Orhan Gökdemir'den Cumhuriyet Senin İçin

Enver Aysever ve Orhan Gökdemir'in cumhuriyeti var edenleri ve cumhuriyetin var ettiklerini tartıştıkları ve cumhuriyet için direniş çağrısında bulundukları kitapları "Cumhuriyet Senin İçin" okurla buluştu.

Enver Aysever ve Orhan Gökdemir'in Cumhuriyet Senin İçin adlı kitapları Tekin Yayınevi'nden çıktı. Aysever ve Gökdemir kitapta, cumhuriyeti var edenleri ve cumhuriyetin var ettiklerini tartışıyor.


Dilek Türker'in yaşamı roman oldu: Soytariçe


Tanıtım metninden:


Cumhuriyet herkese ayrımsız eğitim hakkıdır. Ey halk cumhuriyet senin için….
Cumhuriyet devletin yurttaşının inancına karışmaması, onun ötekileştirmemesidir. Ey öteki, cumhuriyet senin için…
Cumhuriyet yurttaşına giyimine kuşamına göre muamele etmemesidir. Ey şort giydi diye tekme yiyen, cumhuriyet senin için…
Cumhuriyet laik bilimsel eğitim demektir. Ey okulu imam hatip yapılan öğrenci cumhuriyet senin için…
Cumhuriyet bütün seçimlerin liyakate göre yapılması demektir. Ey saray mağdurları cumhuriyet senin için…
Cumhuriyet seni saraydaki despotun yönetmemesi içindir. Ey diktatörün acı çeken yurttaşları cumhuriyet senin için…
Cumhuriyet cemaati halka, kulu yurttaşa dönüştürmek içindir. Ey gönüllü kul, cumhuriyet senin için…


Ergin Yıldızoğlu'nun yeni kitabı Laiklik Savunulmalıdır okurla buluştu


Cumhuriyet senin için…


Emekçiler, eğitim hakkı elinden alınmış ve imam hatiplere sıkıştırılmış öğrenciler, eve kapatılıp çocuk fabrikası yapılmaya çalışılan kadınlar, itilip kakılan azınlıklar, kalabalıklardan farklı inanç taşıyanlar, inancı siyasal amaçlara katık yapılanlar, parkı-ormanı-denize kıyısı yağmalananlar, itilip kakılanlar, şort giyiyor diye tekmelenenler, ötekileştirilenler, sürüye katılmak istemeyenler, boyun eğmeyenler senin için bu cumhuriyet!


Cumhuriyet senin için…


Meclisin açılması ve Anayasa'nın uygulanması için dağa çıkanların, 31 Mart'ta gericiliğe karşı mevzi alanların, 1908'de "hürriyet" nidalarıyla Selanik'te ve İstanbul'da sokağa dökülenlerin, Çanakkale'de yedi düvele direnenlerin, gözünü kırpmadan Anadolu'da filizlenen büyük isyana katılanların, cepheye sırtında cephane taşıyanların, sultanları tahtından indirenlerin, hilafeti kaldırıp tarihin çöplüğüne atanların, bağımsızlık için can verenlerin can alanların yoktan var ettiği cumhuriyet, senin için bu kavga!


Enver Aysever ve Orhan Gökdemir bu kitapta cumhuriyeti var edenleri ve cumhuriyetin var ettiklerini tartışıyor. "Cumhuriyet Senin İçin" cumhuriyete bir saygı duruşu ve cumhuriyet için bir direniş çağrısı…

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS