Ercan Karakaş Türkiye'nin Yön Arayışları'nı yazdı

Ercan Karakaş Türkiye'nin Yön Arayışları'nı yazdı

Ercan Karakaş'ın kaleminden Türkiye'nin Yön Arayışları, Onur Behramoğlu'nun başkaldırının binbir rengi ve görünümünü anlattığı Başkaldırıyorum Öyleyse Varız adlı kitabı ve İhsan Eliaçık'ın İslamcılığın en çarpıcı isimlerinden biri olarak nitelenen Ali Şeriati'yi tartıştığı kitabı Tekin Yayınevinden çıktı.

Enver Aysever ve Orhan Gökdemir'den Cumhuriyet Senin İçin


Tekin Yayınevi Ercan Karakaş'ın Türkiye'nin bulunduğu noktaya hangi aşamalardan geçerek geldiğini, önümüzdeki süreçte yapılması gerekenleri değerlendirdiği kitabı Türkiye'nin Yön Arayışı, R. İhsan Eliaçık'ın İslamcılığın en çarpıcı ve yenilikçi nitelenen simalarından biri olarak nitelediği Ali Şeriati'yi anlattığı kitabı ve Onur Behramoğlu'nun Başkaldırıyorum Öyleyse Varız adlı yazılarının derlemesini okurla buluşturdu.


Ergin Yıldızoğlu'nun yeni kitabı Laiklik Savunulmalıdır okurla buluştu


Ali Şeriati


R. İhsan Eliaçık'ın Ali Şeriati adlı biyografik eseri Tekin Yayınevi'nden okurla buluştu. Çağdaş İslamcılığın en çarpıcı ve yenilikçi nitelenen simalarından biri olan Şeriati'yi kitabında, bunun, önerdiği "öze dönüş" kavramına rağmen böyle olduğunu anlatıyor. Eliaçık, Şeriati'nin gelenekçi değil yenilikçi bir İslami anlayışa sahip olduğunu ileri sürüyor.

Şeriatî'nin zihnindeki "öze dönüş" kavramının, "Kur'an'ın mesajına ve peygamberin sade hayatına dönüş" anlamı taşıdığını anlatan Eliaçık, Şeriati'nin "sınıfların, parçalanmaların, hiyerarşilerin ortadan kaldırılıp eşitlikçi bir toplum kurulmasını amaçladığını" ve bunu "öze dönüş" olarak gördüğünü belirtiyor.


Dilek Türker'in yaşamı roman oldu: Soytariçe

R. İhsan Eliaçık, İslamcılığın önde gelen isimlerinden Muhammed İkbal ve Cemaleddin Afgani'nin fikirlerinden etkilendiğini belirttiği Şeriatî'nin, Afgani ve Abduh tarafından başlatılan İslami özgürlük ve uyanış hareketinin devam ettirilmesi gerektiğinin farkında olduğunu ifade ediyor. Eliaçık, kitabında, "Bunu bir süreç olarak görmüş ve İran coğrafyasında kendi üzerine düşeni ifa ederek sorumluluğunu yerine getirmek istemiştir" diyor. 


Cemaat'in İlk Darbesi 15 Temmuz'dan çok önceydi


Şeriati'nin "diğer yenilikçilerin çoğu gibi" bir yandan Batı'yla boğuşup diğer yandan da gelenekle hesaplaştığını anlatan Eliaçık, "İki cephede mücadelesini sürdürmüş olan Şeriatî'nin zihin dünyasında yaptığımız bu kısa yolculuk gösteriyor ki birçok alanda yenilik arayışlarına giren, adeta çırpınan, sorumlu bir Müslüman aydınla karşı karşıyayız" ifadesini kullanıyor.
Türkiye'nin Yön Arayışı

Yayınevi ayrıca Ercan Karakaş'ın Türkiye'nin Yön Arayışı adlı kitabını da yayımladı. Karakaş kitabındna gittikçe derinleşen toplumsal sorunları, bir haksızlıklar ülkesi haline gelen Türkiye'nin rejim tartışmalarını, öncesi ve sonrasıyla bulunduğumuz noktaya hangi aşamalardan geçilerek gelindiğini, önümüzdeki süreçte yapılması gerekenleri değerlendiriyor.
Başkaldırıyorum Öyleyse Varız 

Tekin Yayınevi'nin okurla buluşturduğu bir diğer kitap da Onur Behramoğlu'nun Başkaldırıyorum Öyleyse Varız adlı derlemesi. Yazılarının toplamının bir araya getirildiği kitapta Behramoğlu, başkaldırının binbir rengi ve görünümünü hatırlatıyor. "Beyaz Toroslara, karanlık adamlara, kadından korkanlara, cana kıyanlara, kitap yakanlara, baktıkça hepimizi insanlığımızdan utandıranlara, din örtüsüyle sarılıp sarmalanan her bir kötülüğün faili olanlara sesleniyor: 'Türkiye, bir ruh hastalığının adı olmasın diye direnen, diklenen, çarpışanlarız biz! Karşı koyanlarız! Kararlı direnişin başkaldırıdan da önemli olduğunu bilen Gorki'nin Ana'sı, Aytmatov'un Cemile'si, İnce Memed, Kuyucaklı Yusuf'uz biz!Siz kimsiniz?"


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS