''Hakkâri’de Bir Mevsim'' 40 yaşında

''Hakkâri’de Bir Mevsim'' 40 yaşında

Sel Yayıncılık, yazar Ferit Edgü’nün eşsiz eseri ''Hakkâri’de Bir Mevsim''in 40. yılını özel bir basımla kutluyor.

Türkçenin ustalarından Ferit Edgü’nün büyük eseri Hakkâri’de Bir Mevsim, ilk kez 1977 yılında yayımlandığında Türkçe yazında pek çok şeyi değiştirdi. Edebi kıymetinin yanı sıra o “uzak” coğrafyayı ele alışıyla, bölgenin okur nezdinde görünürlük kazanmasında mütevazı ama önemli bir katkı oluşturdu.


Japonca ve Çince dâhil birçok dile çevrilen, Türkiye’de olduğu kadar dünyada da ses getiren, aynı zamanda Erden Kıral yönetmenliğinde filme uyarlanarak, 33. Berlin Film Festivali’nde aralarında Gümüş Ayı’nın da olduğu 5 ödül kazanan eserin bu yıl 40. yılını kutlanıyor. Sel Yayıncılık da yıllar geçtikçe gücünü daha da artıran Hakkâri’de Bir Mevsim adlı eseri, 40. yılı vesilesiyle özel bir basımla okurla yeniden buluşturuyor.


Gerçeğin inanılmaz bir düşe dönüşümü


“O”yu (Hakkâri’de Bir Mevsim) sadece gerçekçi bir roman olarak saymak yetmez, gerçeğin inanılmaz bir düşe dönüştüğü, şaşırtıcı bir öyküdür bu. Ferit Edgü'nün gerçek bir yaşamı, bir roman yaşamına çevirmesindeki beceriye hayran oldum. Çünkü “O” gözlem gücünü anlatı ustalığından alıyor.


-Melih Cevdet Anday 
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS