Kaosun analizi: Dünya Yeniden Şekillenirken

Kaosun analizi: Dünya Yeniden Şekillenirken

"Dünya Yeniden Şekillenirken" adlı kitapta yazıları derlenen John Bellamy Foster, Mike Whitney, James Petras, Patrick Bond, Pepe Oscabar, Levent Dölek, Hamide Yiğit ve Cenk Ağcabay, 2008 mali krizi ve bunu bir dalga halinde takip eden 2012 isyanlarının ardından yeni bir evresi başlayan neoliberal kapitalizmi inceliyor.

Ulaş Taştekin ve Cenk Ağcabay tarafından derlenen "Dünya Yeniden Şekillenirken" isimli kitap NotaBene yayınlarından çıktı. Güncel uluslararası siyasetin değerlendirildiği kitapta, John Bellamy Foster, Mike Whitney, James Petras, Patrick Bond, Pepe Oscabar, Levent Dölek, Hamide Yiğit ve Cenk Ağcabay'ın yazıları bulunuyor.

Dünya, çok katmanlı ve pek de kısa sürmeyeceği anlaşılan, köklü bir dönüşüm sürecinin içinden geçiyor. ABD hegemonyası çözülürken yerine hangi öznenin, nasıl bir siyasetle bu boşluğu dolduracağı henüz belirsiz.

Değişimin diğer bir boyutu ise, 2008 mali krizi ve bunu bir dalga halinde takip eden 2012 isyanlarının ardından yeni bir evresi başlayan neoliberal kapitalizme ilişkin. Bu karmaşık tablo kafalarda büyük soru işaretleri oluşturuyor.

"Dünya Yeniden Şekillenirken", bu kaos ortamında dünyadaki gelişmelerin politik yönünü analiz etmek açısından bir dizi fotoğraf çekme amacı güdüyor. Kitap, ABD'de "krize bir yanıt" oluşturma iddiasıyla başa geçen Trump sonrasındaki iktidar çatışmalarından dünyada yükselen popülizm tartışmalarına, AB ve BRICS'in hegemonya mücadeleleri içindeki politikalarından Çin'in gelişim seyri ve sınırlarına, Kuzey Kore geriliminde irrasyonel görülen aktörlerin rasyonalitesinden Ortadoğu ve Suriye'deki gelişmelerin yönüne dek pek çok konuda zihin açıcı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS