kültür sanat

Komiser Haritos'un üç yeni macerası Türkçede

  1. Kültür Sanat
  2. Kitap

Komiser Haritos'un üç yeni macerası Türkçede

Komiser Haritos'un üç yeni macerası Türkçede

Ünlü yönetmen Theodoros Angelopulos'un Ulysse'in Bakışı, Sonsuzluk ve Bir Gün, Ağlayan Çayır gibi filmlerinin de senaristi olan Heybeliadalı yazar Petros Markaris'in, Komiser Haritos'un maceralarını anlattığı polisiye dizisinden "Alan Savunması", "Batık Krediler" ve "Che İntihar Etti" romanları, Can Yayınları'ndan çıktı.

Yunan edebiyatının Heybeliada doğumlu ünlü yazarı Petros Markaris'in, Komiser Kostas Haritos'un maceralarını anlattığı 11 kitaplık polisiye dizisinden "Alan Savunması", "Batık Krediler" ve "Che İntihar Etti" romanları, Can Yayınları tarafından okurla buluşturuldu.

Alan Savunması'nda okuru, kahramanı Komiser Haritos'un Santorini Adası'ndaki tatili sırasında meydana gelen depremin, ıssız bir yerde gömülü bir cesedi ortaya çıkarmasıyla soluk soluğa bir serüvene sürükleyen yazar; Batık Krediler'de ise, Yunanistan'daki borç krizinin yaşandığı sıcak günlerde ülkedeki finans dünyasını hedef alan bir dizi cinayeti konu ediniyor. Petros Markaris, Che İntihar Etti'de ise kahramanı Komiser Haritos'a, Atina'da Olimpiyat köyü inşaatının sürdüğü günlerde peşpeşe intihar etmeye başlayan, cunta döneminde işkence görüp hapis yatmış eski solcu olan işadamlarının intiharlarındaki esrarı çözdürüyor.

Ünlü yönetmen Theodoros Angelopulos'un 1936 Günleri, Büyük İskender, Leyleğin Geciken Adımı, Ulysse'in Bakışı, Sonsuzluk ve Bir Gün, Ağlayan Çayır, Kythara’ya Yolculuk gibi filmlerinin de senaryolarını da kaleme alan Markaris'in Alan Savunması'nı Saadet Özen, Batık Kredileri'ni Hulki Demirel, Che İntihar Etti'sini ise Ogün Duman Türkçe'ye çevirdi.

Alan Savunması

Komiser Haritos yıllardır tatile çıkmamıştır. Karısının baskısına dayanamayınca Santorini Adası'nda baldızının evinde tatil yapmaya razı olur. Ancak, Komiser'i hiç de huzurlu günler beklememektedir. Adada meydana gelen deprem, ıssız bir yerde gömülü olan cesedin ortaya çıkmasına neden olunca, kimliği belirsiz cesedi alıp Atina'ya götürmek ve cinayeti aydınlatmak Haritos'un üstüne kalır. Atina'da amiri, bir cinayet dosyası verir ona: Karanlık işlere bulaştığı söylenen Kosta Kustas, sahibi olduğu gece kulübünün önünde öldürülmüştür. Soruşturmayı derinleştiren Komiser, bu iki cinayet arasında şaşırtıcı bir ilişki olduğunu keşfeder, ardından da, kendini üçüncü lig takımlarından, paravan şirketlerden, politikacılardan örülü kirli bir mekanizmanın içinde bulur. Hedef dört koldan korunmakta, ağın kilit noktalarında olanlar tam bir Alan Savunması uygulamaktadırlar. Ardı ardına iki cinayet daha işlenince, olayın sandığından da büyük ve korkutucu boyutlara ulaştığını görür Komiser Haritos. İstanbul doğumlu yazar Petros Markaris, Atina'nın bize hiç yabancı gelmeyen atmosferinde, medyası ve polisiyle soluk soluğa okunacak bir serüven sunuyor Alan Savunması'nda.

Batık Krediler

2010 yazı: Yunan hükümetinin bir borç dalgasına kapılıp sürüklendiği sıcak günler… Kriz, devlet güvencesinde olduğunu sanan herkesi vurmuştur. Kesintiye uğrayan maaşıyla Komiser Haritos da durumdan nasibini alanlar arasındadır. Üstelik tam da kızı evleniyorken…

Çok geçmeden krizin sadece ekonomik olmadığı anlaşılır. Sosyal yaşama yayılan kriz, kriminal alana da sıçrar ve böylece Yunan finans dünyası birbiri ardı sıra yaşanacak ölümlerle sarsıntıdan sarsıntıya yuvarlanır. Cinayetleri soruşturmakla görevlendirilen Haritos, haksız kazançlarla kimlerin hızla zenginleştiğinin izini sürmeye başlar.

Polisiye edebiyatın nevi şahsına münhasır komiserlerinden Kostas Haritos, Batık Krediler'de Avrupa Birliği'nden Yunanistan'a akan paranın peşine düşüyor. Batık Krediler, İstanbul doğumlu Petros Markaris'in Yunanistan'ı iflasa sürükleyen ekonomik sarsıntıya adadığı bir Atina polisiyesi.

Che İntihar Etti

Atina'da, Olimpiyat köyü inşaatının hızla sürdüğü günlerde, işadamları pay kapma yarışındadırlar. Cunta döneminde işkence görüp hapis yatmış, sonradan iş hayatına atılmış bazı eski solcular birden intihar etmeye başlarlar. Ülkede büyük yankı uyandıran intiharların esrarını çözmeye kalkışan Dedektif Kostas Haritos, kendini geçmişin siyasal dosyalarının içinde bulacaktır… İstanbul doğumlu Yunan yazar Petros Markaris'in kahramanı Dedektif Haritos, alışılmış sert hafiyelerden çok farklı bir kişilik. Yumruklarını konuşturmak, silahına davranmak ya da kafayı çekmek yerine, zeytinyağlı dolmaya bayılan, kızına tapan, teknolojiden nefret eden sıradan biri. Markaris'in tüm Dedektif Haritos kitapları gibi Che İntihar Etti de toplumsal polisiyenin en çarpıcı örneklerinden. Günümüz gündelik yaşamından, yakın geçmişin politik dolambaçlarına uzanan bir gerilim romanı.

 

{$ nextTitle $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}

{$ item.Description $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

{$ item.Category.Title $}

{$ item.Title $}

ilgili haberler

 
LG
MD
SM
XS