lan McEwan'ın 'Amsterdam'da Düello'su Türkçe'de

lan McEwan'ın 'Amsterdam'da Düello'su Türkçe'de

lan McEwan, Man Booker Ödüllü romanı "Amsterdam'da Düello"da, hem ilkeleri, erdemleri ve meslek ahlâkını sorguluyor hem de insanın varoluşuna dair çelişkileri incelikle ortaya koyuyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Ian McEwan'ın "Amsterdam'da Düello" adlı romanını Ülkem Çorapçı'nın çevirisiyle okura sundu. Yayınevinden çıkan Italo Calvino'nun yolculuk hikayeleri anlattığı "Zor Sevdalar", Rekin Teksoy ve Semin Sayıt'ın çevirisiyle; Philippe Mengue'nün spor ve hareket halindeki beden üzerine sistemli düşünce egzersizlerinde bulunduğu "Yürümek, Koşmak, Yüzmek / Kaçak Beden", Orçun Türkay'ın çevirisiyle ve H. Bülent Gözkan'ın "Kant'ın Şemsiyesi / Kant'ın Teorik Felsefesi Üzerine Yazılar" da raflardaki yerini aldı. Yayınevi çocuklar için de Tuvana Gülcan'ın "Ne Anlatsak? / Eğitimciler İçin Masal Rehberi 5-6 Yaş" adlı kitabıyla Yalvaç Ural'ın Erdoğan Oğultekin tarafından resimlenen öykü kitabı "Figüran Aslan İle Tahta Eşek / Aslan mı, Büyük Kedi mi?"yi ve Vassiliki Nevrokopli'nin Emilia Konteu tarafından resimlenen ve Fulya Koçak tarafından Türkçe'ye çevrilen "Günışığı Dokuyucusu"nu yayımladı.

Amsterdam'da Düello

İki eski dost, sarsıcı bir kayıp, tuhaf bir anlaşma: Güç, keder, aşk, kuşku ve politikanın keskin uçlarını dolanan, sonunda kaçınılmaz bir şekilde "düello"ya dönüşen hayatlar...

Ülkenin en başarılı bestecilerinden Clive ve saygın bir gazetenin genel yayın yönetmenliğini yürüten Yernon, eski âşıkları Molly Lane'in cenaze töreninde bir araya gelir. Molly'nin muhafazakâr eğilimli Dışişleri Bakanı'yla kurduğu ilişkinin sırrı, politik hamlelerin ve kariyer kaygılarının arasında, Clive ve Yernon'un dostluğunu sınayan bir krize dönüşecektir.

lan McEwan, Man Booker Ödüllü Türkiye'de Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan "Amsterdam'da Düello"da, hem ilkeleri, erdemleri ve meslek ahlâkını sorguluyor hem de insanın varoluşuna dair çelişkileri incelikle ortaya koyuyor. Dile gelmeyeni söze dökmeden sezdiren usta bir yazardan, insan ruhunun yumuşak karnında dolaşan unutulmayacak bir roman.

Zor Sevdalar

Italo Calvino, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan "Zor Sevdalar" kitabında arzunun nesnesine yapılan on üç yolculuk hikâyesi anlatıyor. Rekin Teksoy'un çevirdiği Zor Sevdalar, Calvino ile varlığın derinliklerinde müthiş bir gezinti…

Yürümek, Koşmak, Yüzmek / Kaçak Beden

Philippe Mengue, Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan "Yürümek, Koşmak, Yüzmek"te Rimbaud'nun Habeşistan'daki günlerinden Rousseau ve Kerouac'ta sıkça rastlanan yola koyulma fikrinin felsefi incelemesine, tanrısal tapınma aracı olarak antik spor müsabakalarından bedenin denizde aldığı "oluşlar"a varıncaya dek, spor ve hareket halindeki beden üzerine sistemli düşünce egzersizleri yapıyor.

Kant'ın Şemsiyesi / Kant'ın Teorik Felsefesi Üzerine Yazılar

Düşünmenin tarihi içinde Kant'ın konumu istisnaidir. Kendinden önceki tüm felsefi düşünce geleneğini eleştirmiş, büyük ölçüde bunları tersine çevirmiş, o geleneğin kavramlarının anlamını kendi sistematiği içinde dönüştürmüş, yeni kavramları felsefi düşünmenin içine dahil etmiş, sonuç olarak en genel anlamda varlığı, varolanları, doğayı,Tanrı'yı, insanı "görme" biçimimizi köklü bir şekilde değiştirmiştir.

Çocuk/Genç Kitapları

Ne Anlatsak? / Eğitimciler için Masal Rehberi 5-6 Yaş

"Masallarda matematiğe, coğrafyaya, fiziğe yollama yapan bilgiler yok, onların yerine gerçek yaşamla özdeş, simgesel olarak ifade edilmiş hevesler, güdüler, korkular, hayaller ve tehlikeler var."

Tuvana Gülcan'ın yazdığı Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan "Ne Anlatsak?Eğitimciler İçin Masal Rehberi" kitabı, alanındaki önemli bir boşluğu doldurmaya aday serinin, 5-6 yaş grubuna yönelik ilk kitabı. Özellikle öğretmenler için bir el kitabı olacak bu çalışma hem ele alınan masalların tarihsel niteliklerini inceliyor hem de masalları yeniden kaleme alırken çeşitli etkinlik ve çalışma önerileri sunuyor. En önemlisi, masalların neden önemli olduğunu irdeliyor.
Ayrıca ebeveynler için de çocuklarla yaratıcı ve üretici zaman geçirmek için biçilmiş kaftan…

Figüran Aslan ile Tahta Eşek /Aslan mı, Büyük Kedi mi?

Bu orman, başka orman!

Ormangillerin yeni macerası yine heyecan dolu!

Andersen'in Kurşun Askeri'nin yolu bizimkilerle kesişiyor; piercing'ci Maymun'un incik boncuk tezgâhı ormangilleri alışveriş çılgınlığına sürüklüyor; Kral Aslan'ın horultusundan bıkan Mavi Eşek ve arkadaşları, çareyi hep beraber yaptıkları Tahta Eşek'i Aslan'ın üzerine sürmekte buluyor; olaylar birbirini izlerken, yüzme bilmeyen

Kral Aslan, aslında yalnızca "büyük bir kedi" olduğunu öğreniyor!

"Figüran Aslan ile Tahta Eşek - Aslan mı, Büyük Kedi mi?", Yalvaç Ural'ın Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan "Mavi Eşek'in Serüvenleri"nin beşinci kitabı. Yalvaç Ural, Yazar ve Çizer'e rağmen, kendi öykülerini yazıp oynamaya çalışan ama her zaman bu muzip ikilinin planlarının bir adım gerisinde kalan ormangillerin sürükleyici macerasına çağırıyor kitap kurtlarını.

Günışığı Dokuyucusu

Günışığı Dokuyucusu yeryüzünün her yerini karış karış bilir ve Güneş Postacıları'nı ihtiyacı olan her canlıya günışığı götürmekle görevlendirir. Günışığı umuttur, iyiliktir, cesarettir, yaratıcılıktır,sağlıktır... Her bin yılda bir Günışığı Dokuyucusu görevini devredeceği genç bir Güneş Postacısı seçer. Bütün Güneş Postacıları o gün günışığını kime götüreceklerine kendileri karar vereceklerdir. Kararlarına göre aralarından biri Günışığı Dokuyucusu seçilecektir. Acaba yeni Günışığı Dokuyucusu kim olacak?

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS