Lenin'in savaşa dair değerlendirmeleri 'Devrime Doğru'da

Lenin'in savaşa dair değerlendirmeleri 'Devrime Doğru'da

Lenin'in savaşa dair değerlendirmeleri 'Devrime Doğru'da

Lenin'in 1916 başlarıyla Kasım 1917 arasında yazdıklarından derlenen Devrime Doğru, Bolşeviklerin 1. Dünya Savaşı'na ve emperyalizmin dinamiklerine ilişkin değerlendirmelerini, adil ve kalıcı bir barışın nasıl sağlanabileceğine ilişkin görüşlerini, dönemin Sosyal Demokrat hareketine yönelik eleştirilerini ve bütün bunların Rusya'da sosyalist devrimin zaferiyle ilişkisini ortaya koyuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Savaş" diyor Lenin, "savaştan önce izlenen politikaların doğrultusunu değiştirmez, yalnızca onların gelişimini hızlandırır.

Savaş sürecinde kendi egemen sınıflarının yanında yer alan dönemin önde gelen Sosyal Demokrat partilerinin "demokratik bir barışın yaklaşmakta olduğu" iddiasına, "tıpkı 'anavatanın savunulmasına' ilişkin sözlerin kitlelere sahtekarca ulusal kurtuluş savaşı ideolojisini aşılaması gibi, demokratik bir barış hakkındaki sözler de kitlelere aynı burjuva yalanını farklı bir biçimde aşılamaktadır" diye karşı çıkıyor.

Castro'nun savunması okurla buluştu: 'Beni Tarih Aklayacaktır'

Devrime Doğru, Ekim Devrimi'nin içine yerleştiği uluslararası bağlamın yanı sıra Rusya ve Bolşevik Parti içerisinde verilen siyasi mücadelelere de ışık tutuyor. Ekim Devrimi'nin zafere ulaşmasında Lenin'in önderliğinin ne denli önemli bir rol oynadığını gösteren bu metinler, yaşıdığı tarihsel değerin ötesinde günümüzün pek çok sorununa ilişkin sosyalist devrimci bir perspektif de sunuyor.

Lenin'in Devrime Doğru adlı kitabı Yazılama Yayınevi'nden Alper Birdal'ın çevirisiyle çıktı.